444 44 20 | Hergün 09:00 - 24:00

St Petersburg Şehir Rehberi

St Petersburg

1234
Genel Bilgi
Unesco'nun Dünya mirasları listesinde yer alan Çarlık Rusyası’nın başkenti olan St. Petersburg, tarih boyunca Rusya'nın Batı'ya açılan kapısı olmuştur.

Ünlü Rus çarı Deli Petro tarafından kurulan şehirdeki "Peter" çarın isminden gelmektedir. "Burg" ise Almanca'da şehir manasına gelir.
Ne Tarz Bir Tatil
Kültür Turizmi
İklim
Nemli karasal iklime sahiptir. Uzun soğuk kışlar, kısa ve serin yaz ayları yaşanır.

Yaz aylarında sıcaklık değerleri gündüz 20-21 derece, gece 11-13 derece civarındadır.

Kış aylarında ise ortalama sıcaklık gündüz saatlerinde -7 ila 5 derece, gece -13 ila -8 derece arasında değişmektedir.

Kar yağışı, hem kış hem bahar aylarında sıklıkla görülür.
Ne zaman gidilir?
Kış ve bahar aylarının çok soğuk geçmesi sebebiyle, gezinizi daha konforlu geçirmek için yaz aylarını tercih etmeniz önerilmektedir. Mayıs ortasından Eylül ortasına kadar olan dönem kentin en güzel zamanlarıdır.
Yeme İçme
Çarlık Rusyası'nın başkenti olan St. Petersburg geleneksel Rus ve Kafkas mutfağının tüm lezzetlerini bulabileceğiniz bir şehirdir.

Dünyaca ünlü Borsc çorbası, Rus salatası, pek çok yemekte sos olarak kullanılan "smetana", "Shchi" adı verilen lahanalı balık çorbası, "Şaşlık" adı verilen kebap çeşidi, "Blini" denilen bir çeşit pancake, baharatlı feta, meşhur lakerdaları ve çok çeşitli balık yemekleri mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasındadır.

Turşu da St. Petersburg'da yoğun olarak tüketilen besinler arasında yer alır. Özellikle mantar turşusu, kırmızı pancar turşusu, ringa balığı turşusu ve kornişon denenmesi gereken tatlardandır.

Aynı zamanda şehirde çok farklı lezzet ve fiyatta havyar tadabilirsiniz.

Votka, Rusların milli içkisidir. St. Petersburg'daki bir çok mekanda deneyebilirsiniz. Genelde gram üzerinden sipariş alırlar.

Bira sipariş ettiğinizde genelde yanında çerez niyetine, küçük kare kare kesilmiş kızartılmış, sarımsaklı çavdar ekmeği gelir ve oldukça lezzetlidir.
Gündüz Ne Yapmalı?
St. Petersburg'daki Hermitage Müzesi, 3 milyondan fazla sanat eserini barındıran hem dünyanın hem de Rusya'nın en büyük müzelerinden biridir. Ayrıca Hermitage Müzesi dışındaki 50'ye yakın müzesiyle, sanat galerileriyle ve dini yapılarıyla içinde tarihi yaşayabileceğiniz şehirlerinden biridir.

Çok sayıda tünel ve köprünün de bulunduğu St. Petersburg'da gezerken kendinizi şehrin mimarisinde kaybedebilirsiniz.

Şehirde Nevsky Prospekt caddesi şehrin kalbinin attığı yerdir. Bu cadde üzerinde gezerken göreceğiniz Kazan katedrali, Dökülen Kan Kilisesi, Gostiny Dvor çarşısı mutlaka görmeniz gereken yerlerdir.

Bu caddenin sonunda Hermitaj Müzesinin bulunduğu alana ulaşırsınız. Hermitaj Müzesini gezdikten sonra mutlaka şehrin ilk kurulduğu yer olan Peter ve Paul Kalesinin bulunduğu alana gidebilirsiniz. Bu kale 27 Mayıs 1703 tarihinde inşaa edilmiştir ve şehrin doğumgünü olarak kabul edilir. Petro'dan sonraki tüm Rus Hanedanı da burada yatmaktadır.

Aziz Isaac Meydanında yer alan Aziz Isaac Katedrali'ni tepesine mutlaka çıkmalı ve buradan şehri fotoğraflamalısınız. Aynı zamanda katedralin içindeki yeşim taşlarından sütunlar ve muhteşem mozaikleri ile göz kamaştırmaktadır.

Bu meydanda yer alan Belediye Binası, Donanma Binası ve Deli Petro anıtı da diğer önemli eserlerdir.
Gece Ne Yapmalı?
St. Petersburg, 50'ye yakın tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca çok sayıda bale ve opera gösterisi de gerçekleşen şehir sanat severler için çok sayıda alternatif sunmaktadır.

Her müzik zevkine uygun bir çok bar, restoran ve kafenin bulunduğu şehirde canlı müzik yapan grupların sahne aldığı içkili mekanlar da bulunmaktadır. Bu mekanlarda Rusya'nın meşhur votkasıyla yapılan pek çok kokteyl de bulunmaktadır.

Canlı müzik için Gribeyedov, dans etmek için Opium ve DJ performanslarını izlemek için Red Club'ı tercih edebilirsiniz.

Şehirde çok sayıda striptiz Club da bulunmaktadır. Bunlar arasında en kaliteli ve popüler olanı Golden Dolls'tur.

Gece saatlerinde St. Petersburg kanallarında tekne ile gezintiye çıkmakta diğer alternatifleriniz arasındadır.
Alışveriş
Shopping World ve Bolshoy Gostiny Dvor şehrin en önemli alışveriş merkezleridir. Giyim mağazaları, hediyelik eşya dükkanları, ayakkabı dükkanları, kürk dükkanları ve daha bir çok ürüne ev sahipliği yapmaktadırlar.

Kent merkezindeki Kuznechy Pazarında da şehre ait pek çok malı ve yiyecek ürünleri bulabilirsiniz.

St. Petersburg porselenleri dünyaca meşhurdur. Alınabilecek başlıca hediyelikler arasında porselen, kürk, matruşkalar, rus şalları, çeşitli ahşap ürünler, meşhur Rus şapkaları, havyar ve votka yer alır.

Cilalı ürünler, özellikle de kase ve kaşık alınabilecekler arasındadır. Ancak fiyatlar bir hayli yüksektir.

En uygun alışverişi Dökülen Kan Kilisesinin arkasında, eski otomobiller müzesinin yanında kurulan pazarda bulabilirsiniz.
Festivaller
 • St Petersburg (Şubat ortası ~ Festival)
  Ballet Festival Mariinsky: Bale gösterileri festivalidir.
 • St Petersburg (Mayıs - Haziran ~ Festival)
  The Stars of White Nights Festival: Mariinsky Theatre’da düzenlenen ve beyaz gecelerin başlangıcının Klasik müzik konserleri, bale gösterileri ve operetler ile kutlandığı bir etkinliktir.
 • St Petersburg (Mayıs ~ Festival)
  Musical Spring in St. Petersburg: Uluslararası Müzik Festivali
 • St Petersburg (Mayıs ~ Festival)
  Battle of the Bands: Rock müzik festivali
 • St Petersburg (Haziran ~ Festival)
  St. Petersburg Bira Festivali
 • St Petersburg (Ekim ~ Festival)
  St. Petersburg Open Tennis: Açık tenis turnuvası
 • St Petersburg (Kasım ~ Festival)
  Cup of Russia / ISU Grand Prix Cup of Russia: Artistik Buz pateni yarışması
 • St Petersburg (Aralık sonu - Ocak başı ~ Festival)
  Russian Winter Festival: Bu festival süresince kentin pek çok noktasında Rus folkloru ve müziği ve çeşitli eğlenceler düzenlenir.
 • St Petersburg (Kasım ~ Festival)
  Kinodance Uluslararası Dans Festivali
 • St Petersburg (Ağustos sonu ~ Festival)
  Sailing Week: Yüzerce yarışçının katıldığı Vyborg’dan başlayıp St. Petersburg’da biten 150 kilometrelik yelken yarışıdır.
Önemli Yerler
Havaalanı Ulaşım
St. Petersburg Pulkovo Havaalanı:
Pulkovo Havaalanı şehrin güneyinde yer almaktadır ve şehir merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. Burada iki terminal yer almaktadır. Pulskova 1 Terminali iç hatlarda, Pulskova 2 Terminali ise uluslararası uçuşlarda kullanılmaktadır.

Şehir merkezine ulaşımın en makul yolu ise metroyu kullanmaktır. Otobüsle Moskovskaya metro istasyonuna gidip, buradan metro aracılığıyla şehrin her noktasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine toplam yolculuk süresi ise 45 dakika dolaylarında sürmektedir.
Şehir Arama
Şehir Haritası
St Petersburg Otelleri
St Petersburg Turları
St Petersburg Uçak
Başa Dön
Neden tatilsepeti.com?
Uygun fiyatlar, güvenilir hizmet
Ücretsiz profesyonel tatil danışmanlığı
Avantajlı ödeme seçenekleri
300.000'den fazla gerçek tatil değerlendirmesi
Tatil Sepeti İş Ortakları
Sayfa Yükleme süresi 0 dak. 0 san. 140 sal.