TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Chios Şehir Rehberi

Chios Foto Galeri

Genel Bilgi

Sakız Adası, Ege Denizi’nde bulunan bir Yunan adasıdır. Burası adanın en büyük yerleşimi ve dairi bölgenin de merkezidir. Burası için Hora ismi de kullanılmaktadır. Bu adada yoğun şekilde sakız ağaçlarının bulunmasından ötürü, Sakız ismi verilmiştir. Sakız Adası, Türkiye sahillerine 5 kilometre uzaklıktadır. Adayı Türkiye’den ayıran ise Sakız Boğazı’dır. Ticaret gemileri için bir limanı da olan bu adada, eşsiz bir damla sakızı üretimi de bulunmaktadır.

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz Turizmi

İklim

Akdeniz iklimi etkilidir. Yılın hemen her dönemi güneş almaktadır. Yaz mevsimleri oldukça kuru ve sıcak geçmektedir. Batıdan gelen ılık Siroco rüzgârıyla, gün içinde yer yer serin hava dalgası oluşmaktadır. Hava sıcaklığı kış aylarında ortalama 5 °C ile 10 °C arasında seyrederken, yaz aylarında ortalama sıcaklık 20 °C ile 25 °C arasındadır.

Ne zaman gidilir?

Mayıs - Eylül arası dönem adayı ziyaret etmek için iklim koşullarının en uygun olduğu dönemdir.

Yeme İçme

Sakız Adası’nda yemekler daha çok balık ve diğer su ürünleri ağırlıklıdır. Bunlarla beraber Yunan mezeleri ve çeşitli et yemekleri de bölgede oldukça sevilmektedir. Bu adaya özgü bir içki de bulunmaktadır ve ismi de sumadır. İncirden yapılan bir tür anasonlu veya anasonsuz rakıdır.Sakız Adası’nda, gerek adanın iç kesimlerinde gerekse kıyı kesiminde oldukça kaliteli restoranlar bulmanız hiç de zor olmayacaktır.Bu adada bütçeniz ve damak zevkiniz açısından tercih edebileceğiniz restoranlardan bazılarının isimleri:- Mezedopoleion Palaio Petrino- Ouzeri Tzivaeri- To Meliotiko Ouzeri- To Tavernaki tou Tassou- To Mestousiko

Gündüz Ne Yapmalı?

Meşhur Yunan adalarından bir tanesi olan Sakız Adası, yaz turizmi için oldukça ideal yerlerden biridir. Kuzey Ege’de yer alan Sakız Adası çok sayıda plaja sahiptir. Bunlar arasında en önemlileri Karfas Plajı, Agia Fotia Plajı, Daskolopetra Plajı, Mavra Volia Plajı, Komi Plajı, Elinda Plajı ve Nagos Plajı’dır. Özellikle adanın en kalabalık ve en ünlü plajı olan Karfas Plajı adada en çok otelin yer aldığı bölgedir. Adanın en turistik bölgesi olan bu plajda pek çok su sporu ve aktivite yapabilirsiniz. Daha sakin plajlar isteyenler ise şehir merkezine 40 km. uzaklıkta yer alan Mavra Volia ve Komi Plajları ile şehir merkezine 30 km. uzaklıkta yer alan Nagos Plajı’nı tercih edebilirler. Kastro, Sakız Adası’nın kalesidir. Bizanslılar tarafından yaptırılmıştır. Bu kalede İtalyan mimarisinin etkisini de görmek mümkündür.Nea Moni(Yeni Manastır), adanın tam merkezinde konumlanan, tarihi dokusu oldukça fazla olan bir manastırdır. Burası bünyesinde bir de Bizans Müzesi barındırmaktadır.Anavatos Köyü, Sakız Adası’nda amfi tiyatro şeklinde kurulmuş bir köydür. Oldukça dik bir yamaç kayalık bölgesine konumlanmış bir köydür. Adada yer alan en etkileyici yerlerden biri de Pyrgi Köyü’dür. Ortaçağ’dan kalma bu köy günümüze dek çok iyi muhafaza edilmiştir. Etkileyici dar sokakları ve evlerin cephelerinde yer alan oymalarıyla turistlerin en çok ilgisini çeken köylerden biridir. Ortaçağ’dan kalma diğer önemli köyler ise surlar içinde dar sokaklarıyla etkileyici bir görüntü oluşturan Mesta ve Olimpi isimli köylerdir.Arkeoloji Müzesi, Sakız Adası oldukça köklü bir tarihi yapıya sahiptir. Arkeoloji Müzesi’nde de bu tarihi dokuya ait oldukça eski eserler sergilenmektedir. Bu müze, Sakız Adası’nın merkezinde yer almaktadır.

Gece Ne Yapmalı?

Sakız Adası’nın gece hayatı oldukça hareketlidir. Özellikle sahil kıyısında çok fazla sayıda bar ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Gecenin oldukça ilerleyen vakitlerine kadar açık olan barlar arasından, kendi zevkinize uygun bir mekân bulmanız pek de zor olmayacaktır. Özellikle rıhtım bölgesinde bulunan Beer Academy isimli bar, Sakız Adası’nda gece hayatının en uğrak yerlerindendir.

Alışveriş

Sakız Adası’nda alışveriş kültürü daha çok çeşitli el yapımı ürünleri üzerine yoğunlaşmıştır. Bununla birlikte adanın belirli yerlerinde, pek çok markanın ürünlerini bulabileceğiniz mağazalar da bulunmaktadır. Özellikle adanın sahil kesiminde, alışveriş konusunda sizi cezbedebilecek çok fazla ürüne denk gelebilirsiniz.

Festivaller

Sakız Adası (Temmuz ~ Festival)
Agia Marina

Sakız Adası (Ağustos ~ Festival)
Sotiros

Sakız Adası (Ağustos ~ Festival)
Festival Soumas

Önemli Yerler

Karfas

Agia Fotia Plajı

Bella Vista Plajı

Kontari Plajı

Kambos

Sakız Limanı

Nea Moni

Chios Town

Pyrgi Köyü

Anavatos Köyü

Arkeoloji Müzesi

Guistiniani Sarayı

Mesta

Denizcilik Müzesi

Bizans Müzesi

Olimpi Köyü

Heraklion Bahçeleri

Daskolopetra Plajı

Mavra Volia Plajı

Komi Plajı

Elinda Plajı

Nagos Plajı

Havaalanı Ulaşım

Sakız Adası Havalimanı'ndan şehir merkezine taksi veya shuttle servislerle ulaşabilirsiniz.İzmir Çeşme Sahili’nden feribotlarla 45 dakikada Sakız Adası’na ulaşmak mümkündür. Sakız Limanından şehir merkezi çok yakındır. Limandan Merkeze otobüs ile de ulaşım mümkündür.

Şehir Arama