Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Donetsk Şehir Rehberi

Donetsk Foto Galeri

Genel Bilgi

Donetsk şehri, 1869 senesinde Gallerli iş adamı John Hughes’in burada kömür madeni ve çelik fabrikaları kurmasıyla oluşmuştur. O tarihlerde bu bölge "Yuzovka" ismiyle bilinmekteydi.Burası ayrıca Donetsk yönetim biriminin merkezi konumundadır. Şehrin etrafında çok sayıda kömür madeni bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, Donetsk Ukrayna’nın en büyük metalürji merkezlerinden bir tanesidir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Donetsk’de hafif kara iklimi etkilidir. En soğuk ay olan Ocak ayında ortalama sıcaklık -5 derece dolaylarındayken, en sıcak ay olan Haziran ayında ise ortalama sıcaklık 18-20 derece civarlarındadır.

Ne zaman gidilir?

Kış aylarında havalar oldukça soğuk olduğu için, Donetsk'i ziyaret etmek için en elverişli dönemler Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Yeme İçme

Donetsk kentinde öne çıkan en önemli geleneksel yemek Borş (Borsch) çorbasıdır. İçerisinde çeşitli sebzeleri içeren bu çorba, şehirde yaygın olarak tüketilmektedir. Ayrıca tüm ülke genelinde olduğu gibi, bu şehrin mutfağında da patatesin önemli bir yeri vardır. Mantının bir benzeri olan "vareniki" de kentin önemli lezzetleri arasında yer almaktadır.Donetsk kenti, bünyesinde çok sayıda yabancı ülkelerden gelmiş öğrenci ve çalışan barındırdığı için, dünya mutfağından örnekler sunan çok sayıda restorana da sahiptir. Başta Rus olmak üzere İtalyan, Türk, Gürcü ve Fransız restoranları da yaygındır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Svyatagorsk Larva Manastırı önemli turistik noktalarından bir tanesidir. Ukrayna’nın en büyük ikinci manastırı olan bu manastırın içindeki kiliseleri gezebilir, buradaki mağaraları inceleyebilirsiniz. Dünyanın en büyük kaya tuzu madenlerinden biri olan Soledar Tuz madenleri Donetsk’de bulunmaktadır. Bu şehirdeki tuz madeni yerin tam 300 metre altında bulunmaktadır. Artemivks Şampanya Fabrikası, Doğu Avrupa’nın en büyük köpüklü şarap üreten fabrikalarından bir tanesidir. Bu fabrikayı gezerek hem bu üretimi görebilir, hem de bu mahsenlerin kendine özgü havalarına tanıklık etmiş olursunuz.Donetsk şehrinde futbol çok büyük bir tutkudur. Şehrin futbol takımı olan "Shakthar Donetsk" her geçen gün yükselen bir çizgiye sahiptir. Önemli bir taraftar gücüne ve atmosferi güzel olan bir stada sahip olan bu takımın maçlarını yerinde izleyerek bu heyecanı yerinde yaşayabilirsiniz.Ayrıca şehirde bulunan müze ve galerileri gezerek de keyiflice zaman geçirebilirsiniz. Kentte irili ufaklı 140 tane müze ve 254 tane anıt bulunmaktadır. Donetsk'te yer alan yunus parkı "Nemo" ise özellikle çocuklu ziyaretçiler tarafından uğranması gereken bir bölgedir.

Gece Ne Yapmalı?

Donetsk şehri fazlasıyla sosyal ve dinamik bir şehirdir. Bunda yoğun öğrenci nüfusunun da etkisi bulunmaktadır. Her türden zevke ve bütçeye göre mekan bulma imkanına sahip olduğunuz bu şehirde, gece hayatında tercih edebileceğiniz gece kulüpleri ve barlardan bazıları şunlardır;- Pig Bar- Maximum- Afrika- Volna- De Javyu

Alışveriş

Donetsk'te alışveriş konusunda seçeneğiniz bir hayli fazladır. Büyük alışveriş merkezleri kadar halk pazarları da yaygındır.Donetsk City adlı alışveriş merkezi şehrin en büyük alışveriş merkezidir. White Swan adlı alışveriş merkezi ise bu şehrin en eski alışveriş kompleksidir. Golden Ring şehrin en lüks alışveriş merkezidir. Bu alışveriş merkezi dört katlıdır ve 102 mağaza bulunmaktadır.

Festivaller

Donetsk (Eylül ~ Festival)
Dr Fest in Donetsk Festivali

Donetsk (Eylül ~ Festival)
Blacksmith's El Sanatları Festivali

Donetsk (Kasım ~ Festival)
DoJ - Donetsk Jazz Festivali

Önemli Yerler

Lenin Meydanı

Svyatagorsk Larva Manastırı

Soledar Tuz Madeni

Svyato-Preobrazhensky Katedrali

Shevchenko Bulvarı

Donetsk Sanat Müzesi

Sheffield Parkı

Donbas Arena

Forged Figures Parkı

Artemivks Şampanya Fabrikası

Donetsk Opera Binası

Artoma alışveriş caddesi

Pushkin Bulvarı

Savaş anıları müzesi

Sherbakova Eğlence Parkı

Nemo Yunus Parkı

Botanik bahçeleri

Tren müzesi

Devlet sanat müzesi

Druzhba Palace of Sports

Shaktar Stadyumu

Havaalanı Ulaşım

Donetsk Havalimanı’ndan şehre gitmek oldukça kolaydır. 9 numaralı troleybüs, 9 numaralı minibüs veya 73 numaralı otobüsle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Her 10 – 15 dakikada bir kalkan bu araçlarla şehre 15 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Şehir Arama

Donetsk Otelleri

Donetsk Turları

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+