TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Erzincan Şehir Rehberi

Erzincan Foto Galeri

Genel Bilgi

Doğu Anadolu bölgemizde yer alan ilimizdir. Çevresinde Sivas, Erzurum, Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli illeri bulunmaktadır. Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan ve Üzümlü olmak üzere 8 tane ilçesi vardır. Fırat nehri üzerinde rafting sporu yapılmaktadır. Aynı zamanda kayak sporları da yapılmaktadır. En verimli ırmağı ise karasu ırmağıdır. Bu akarsu ırmağı Fırat nehrinin iki kolundan bir tanesidir. İlin plaka kodu 21 olup rakım ise 1,185 m’dir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kış turizmi, kültür ve doğa turizmi, kaplıca turizmi.

İklim

Genel olarak karasal iklim özellikleri görülse de coğrafi özelliklerinden dolayı bölgeler arasında değişik nitelikte iklimler ortaya çıkmaktadır.

Ne zaman gidilir?

Kışın Sibirya’dan gelen soğuk hava akımları sebebiyle kışları çok çetin geçmektedir. Kış sporları tutkunları Erzincan'a kış aylarında gidebilir. Kültür gezileri odaklı gidecekler ise bahar ve yaz aylarını tercih edebilir. Ayrıca Erzincan otelleri konforlu hizmetlerinden de her mevsim yararlanabilirsiniz.

Yeme İçme

Erzincan’ın ağızlara layık olan gitmişken tadılması gereken o meşhur yemekleri ve tatlılarından en bilindikleri Sırın, Gasefe, Eşgili, Kesme çorba, Yaprak sarma, Su böreği, Kete, Yumurta boranı, BabukkoYarma çorbası, Kaygana, Bişi, Erişte, El Böreği, Çökelikli, Hamur boranı, Zerde, Bamya, Kaburga, Kuzu dolması tadılması gereken yemeklerindendir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Gündüz Altıntepe şehir kalıntılarını ziyaret edebilir, şehirdeki Mamahatun kervansarayını, Kemah kalesini ve Terzi baba türbesini ziyaret edebilirsiniz. Girlevik şelalesinde dinlenip, şelalenin sesinde huzur bulup alabalık yiyebilirsiniz. Ekşisu mesire alanında kaynağından doğal maden suyu içebilirsiniz. Nehri üzerinde rafting yapabilir, su kayağı, yamaç paraşütü, dağcılık ve kampçılık yapabilir, kaplıcalara gidebilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Çaybahçelerinde, kafelerde vakit geçirebilir yürüyüş yapabilirsiniz.

Alışveriş

Erzincan’da el bakırcılığı, halı dokumacılığı çok meşhurdur.Aynı zamanda Erzincan’dan alışveriş yapacaklar için mutlaka çok lezzetli olan Erzincan’ın tulum peynirini ve tava leblebisini almalarını hatırlatmayı kendimize borç biliriz.

Havaalanı Ulaşım

Erzincan havaalanı şehir merkezine sadece 7 km uzaklıktadır. Erzincan havaalanına ulaşım şehir içi taksiler ile sağlanmaktadır.

Şehir Arama

Erzincan Otelleri

Erzincan Turları

Erzincan Uçak Bileti