Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Kiev Şehir Rehberi

Kiev Foto Galeri

Genel Bilgi

Ukrayna'nın başkenti ve en büyük şehri olan Kiev, Dinyeper Nehri'nin üzerine kurulmuştur. Stratejik konumu sebebiyle Doğu Avrupa'daki en önemli kentlerden biridir. Sovyetler Birliği döneminde bloğun üçüncü büyük kenti olan Kiev, Slav kültürünün merkezi olarak gösterilir. Ukrayna’nın politik, ekonomik, eğitim ve külütürel merkezidir. Bununla beraber Avrupa’nın önemli endüstri ve yüksek teknoloji merkezlerinden biridir.Kiev'de yaşam, Kavimler göçü sırasında Karadeniz'in kuzeyinden göç eden Kyiv Kardeşler kabilesinin bu topraklara yerleşmesi ile 484 senesinde başlamıştır. "Kiev" adını kurucuları olan "Kyiv Kardeşler"den almıştır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Nemli karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar soğuk ve karlı geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı -10 - 0°C civarında seyreder. Yaz aylarında ise hava sıcaklığı 20 - 25°C civarındadır.

Ne zaman gidilir?

Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları kışların çok soğuk ve uzun olması nedeni ile seyahat için daha uygundur. Tüm botanik bahçeleri ve parkların yeşerdiği, çiçek açtığı ilkbahar ve yaz ayları en güzel zamanlarıdır.Kış aylarında da ayrı bir havası vardır. Göl donar ve neredeyse tüm Kievli'ler donan göl üzerinde buz pateni yaparlar.

Yeme İçme

Kiev’de kentin her tarafına dağılmış lokanta ve restoranlarda yerel mutfağın ve dünya mutfağının en güzel lezzetlerini tadabilirsiniz. Şehir ayrıca çok sayıda fast food zincirine de sahiptir.Bölgede geleneksel bol malzemeli çorbaları ve yerel vodkaları da Kiev'de de tadabilirsiniz. Mutlaka Kiev tavuğunun da tadına bakmalısınız. Tavuk, et ve balık köftelerine "Katleta" denilmektedir. Kiev'e özgü olan "Kievski" tavuk eti ile hazırlanan bir çeşit köftedir.Kiev'de lor peyniri, kaşar peyniri, yoğurt ve kefir çok tüketilmektedir. Reçel ve turşu çeşitleri de Kiev'deyken mutlaka denemeniz gerekenler arasında yer almaktadır.10 ayrı salona sahip olan Kozachok isimli mekan geniş bir Ukrayna mutfağı sunmaktadır. Nobel ve O. Panas ise tercih edebileceğiniz diğer önemli restoranlardır.Kentte bir çok pazar bulunur. Besarabsky Pazarı, bunlardan en popüler olanıdır. Bu pazarlarda paketlenmiş kurutulmuş deniz ürünleri çokça gözünüze çarpacaktır. Bizlerin damak zevkine çok uygun olmasa da denemeye değerdir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Khreschatyk şehrin en önemli caddesidir. İçinde bir çok restoran, kafe, alışveriş merkezi ve gece kulübü barındıran 1.100 metre uzunluğundaki cadde, hafta sonları ve özel günlerde trafiğe kapatılmaktadır. Bu caddenin başlangıç noktası Bazarapski pazarı ve Arena City alışveriş merkezidir. Bitişinde ise Turuncu Devrimin gerçekleştirildiği Özgürlük meydanı bulunmaktadır.Bir başka önemli yer ise Pechersk Lavra Manastırı'dır. 11. yy ortalarında kurulmuş olan bu manastır, SSCB içindeki en büyük manastırlardan biridir. 27 hektar alan üzerine kurulmuş 18 kiliseden oluşmaktadır. Bu kiliselerin 12'si yerin üzerinde 6'sı ise yerin altındaki mağaralardadır. Bu nedenle mağaralar manastırı olarak da bilinmektedir. St. Sophia Katedrali kentteki en eski kilisedir. Mimari yapısı, altın kubbeleri, çan kuleleri ile oldukça ilgi çekici bir yerdir.Buradan Kievliler'in sayfiye alanı Hydrapark'a gidebilirsiniz. Dinyeper nehri ortasındaki bu ada ana karaya köprü ile bağlanmaktadır. Etrafı tamamen kumlarla çevrilmiştir.Çernobil Müzesi, felaketin anlatıldığı, yaşananlarla alakalı bir çok şeyin sergilendiği şehirdeki önemli müzelerden biridir.600 yıllık bir tarihe sahip Kiev şehri bir dönem Ruslara başkentlik yapmış, bir dönem Alman işgalinde kalmış bir yer olduğundan dolayı farklı kültürlere ait farklı yapılar bulmanız mümkün.Bizans mimarisinden esinlenerek 1017-1024 seneleri arasında şehre giriş kapısı olarak surlarla birlikte yapılmış olan Zoloti Vorota (Altın Kapı) surlar yıkıldıktan sonra sadece kapı olarak kalmıştır.Hristiyanlık dinini Slav Irkı ile tanıştıran Knyaz Vladimir'e adanmış olan Vladimirskaya Katedrali de görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.Eski yerleşim olan Podol semti, sokak sanatçıları, antika eşya satıcıları ve renkli kubbeli yapıları ile görsel bir şölen sunmaktadır.Tüm bunların dışında ülkenin en önemli sanat ve kültür merkezi olan Kiev’de gün içinde yapılabilecek çok sayıda aktivite mevcut. Şehrin dört bir yanına dağılmış sanat galerileri, müzeler, tiyatrolar, sinemalar ve mimari yapılarıyla Kiev ziyaretçilere gezilecek pek çok yer fırsatı sunmaktadır.

Gece Ne Yapmalı?

Gece hayatı Kiev’de gece 23:00’te başlayıp, sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Avrupa standartlarında ve ilginç dekorlara sahip kulüplerde, eğlenceli ve ilginç geceler sizi beklemekte.Biley Noch, 112 ve Maximym isimli mekanlar ise belli bir saate kadar yemek servisi yapıp, ardından gece klubüne dönüşmektedir.Özgürlük meydanı ise her gece kalabalık olup, çoğu gece gençlerin dans gösterilerine ev sahipliği yapar.

Alışveriş

Kentteki en işlek cadde Kreshchatik Caddesi'dir. Pek çok Alışveriş Merkezi de bu cadde çevresinde yer alır. Kiev'deki en önemli Alışveriş Merkezleri şu şekildedir;•Metrograd,•Globus,•Mandarin Plazza,•City Center,•Megamarket,•Silpo,•Billa•FurshetBunlardan Globus, Kiev'in ilk yer altı alışveriş merkezidir.Ayrıca Kiev’in yerel pazarlarında ve şehrin her tarafına dağılmış butik ve hediye dükkanlarında Kiev’e özgü hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Hediyelik eşya almak için en renkli bölge Podol semti ve burada kurulan tezgahlardır.

Festivaller

Kiev (29 Mayıs ~ Festival)
Ukrayna Bisiklet Günü

Kiev (Mart ~ Festival)
Kiev Docudays Belgesel Film Festivali

Kiev (Ekim ~ Festival)
Kiev Jazz Festivali

Kiev (Eylül ~ Festival)
Kiev KROK Uluslararası Animasyon Filmleri Festivali

Kiev (Mayıs ~ Festival)
Kiev İlkbahar Uluslararası Tartışma Turnuvası

Kiev (Mayıs ~ Festival)
Kiev Fotoğrafçılık Fuarı

Kiev (Ekim ~ Festival)
Kiev Uluslararası Kısa Film Festivali

Önemli Yerler

Saint Sophia Katedrali

Pechersky Ascension Monastery

Yahudi Mahallesi

Eski Nehir Limanı

Altın Kapı

Kreshchatik Caddesi

Kyiv Kardeşler Anıtı

Maidan

Podol Semti

St. Michael'S Golden-Domed Monastery

Saint Andrew's Kilisesi

St. Volodymyr's Katedrali

Ulusal Botanik Bahçesi

Dormition Church

Kiev Hayvanat Bahçesi

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi

Ukrayna Tarihi Müzesi

Mariyinsky Sarayı

Trukhaniv Adası park alanı

Hidropark

General Vatutin anıtı

Lobanovsky Dynamo Stadyumu

Museum Of The Great Patriotic War

Ivan Honchar Müzesi

Vydubychi Manastırı

Miniature Kiev

Babi Yar

Havaalanı Ulaşım

Boryspil Uluslar arası Havaalanı şehir merkezinden yaklaşık 40 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.Şehrin ikinci havaalanı olan Zhulyany Havaalanı ise genellikler iç hat uçuşları için kullanılmakta olup şehirden 20 dakika uzaklıktadır.Boryspil den şehire ulaşmanın en basit yolu Marshrutka adındaki minibüsleri kullanmaktır. Minibüsler sık hareket etmektedir ve 30 Ukrayna Grivnası tutmaktadır. Minibüsler ana tren istasyonunun arkasındaki plazaya kadar hizmet vermektedir , bu nokta metroya da yakındır. Taksileri kullanarak şehre gitmek 200-300 Ukrayna Grivnası civarında oldukça pahalı bir tutardadır. SkyBus şirketi havalanı ile Kiev şehir merkezi arasında düzenli olarak otobüs servisi hizmeti vermektedir ve 25 Ukrayna Grivnası tutarında bir fiyata sahiptir. Biletler otobüs şoföründen temin edilmekte olup , ortalama olarak 40 ile 70 dakika arasında şehre ulaşmaktadır. Otobüslere ulaşmak için en geniş terminal olan B terminaline kadar yürümeniz gerekmektedir , otobüsleri hemen çıkışta göreceksiniz.Eğer Zhulyany havaalanını kullanıyorsanız Kiev toplu taşıma araçlarını yada tren istasyonunu gideceğiniz yere varmak için kullanabilirsiniz.

Şehir Arama

Kiev Otelleri

Kiev Turları

Kiev Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+