TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Ölüler Bayramında Meksika - Guatamela Turu

(30 Ekim - 14 Kasım 2019)
4* & 5* Oteller Vb.
Çift Kişilik Odada Kişibaşı
İlave Yatak
Tek Kişilik Oda
Çocuk
4.949,00 EUR 31.178,70 TL
4.949,00 EUR 31.178,70 TL
5.749,00 EUR 36.218,70 TL
 • Nakit, Havale ve Kredi Kartı Tek Çekimde geçerlidir.
 • Kredi Kartına 6 Taksit
Ödeme Koşulu
Taksit Sayısı / İndirim Oranı
 • Havale
 • Kredi Kartı Tek Çekim
 • Axess Card
  6 (2 + 4) Taksit
 • Ziraat
  6 (3 + 3) Taksit
 • Bonus Card
  4 (2 + 2) Taksit
 • Bonus Card
  6 (4 + 2) Taksit
 • Garanti Miles-Smiles
  4 (2 + 2) Taksit
 • Garanti Miles-Smiles
  6 (4 + 2) Taksit
 • World Card
  2 Taksit
 • World Card
  3 Taksit
 • World Card
  6 Taksit
 • Maximum Card
  2 Taksit
 • Maximum Card
  3 Taksit
 • Maximum Card
  6 Taksit
 • Card Finans
  5 (2 + 3) Taksit
 • Card Finans
  6 (3 + 3) Taksit
 • Halkbank Card
  5 (2 + 3) Taksit
 • Halkbank Card
  6 (3 + 3) Taksit
 • Advantage Card
  5 (2 + 3) Taksit
 • Advantage Card
  6 (3 + 3) Taksit
 • Finansbank Miles-Smiles
  5 (2 + 3) Taksit
 • Finansbank Miles-Smiles
  6 (3 + 3) Taksit

Fiyata Dahil Hizmetler

 1. Ekonomi Sınıfı Uçuşlar
 2. Belirtilen Otellerde Konaklama (Morelia’da 4*’lı otelde 2 gece yarım pansiyon / Mexico City’de 4*’lı otelde 2 gece oda kahvaltı / Antigua’da butik otelde 2 gece oda-kahvaltı / Pananjachel’de 4*’lı otelde 1 gece oda-kahvaltı / GuataCity’de 5*’lı otelde 1 gece oda-kahvaltı / Livingston’da butik otelde 1 gece oda-kahvaltı / Flores’te butik otelde 1 gece oda-kahvaltı / Palenque’de 1 gece 4*’lı otelde oda-kahvaltı / Merida’da 1 gece 4*’lı otelde oda-kahvaltı / Cancun’da 2 gece 5*’lı otelde “her şey dahil” konseptinde konaklama; herşey dahil konaklamada içecekler belli bir saate kadar sınırsızdır)
 3. Alan - Otel / Otel - Alan Transferi ve Şehirlerarası Transferler (Evinizden İstanbul Havalimanı gidiş dönüş özel transfer dahildir. İstanbul –Ankara –Adana –İzmir – Antalya’da geçerlidir)
 4. Programda Belirtilen Yemekler (Programda belirtilen öğle yemekleri (13 adet öğle yemeği mevcuttur. Ara uçuş saatlerine denk gelen yemekler box veya atıştırmalık olarak alınabilir) / Programda belirtilen otellerde ve lokal restoranlarda alınacak akşam yemekleri (14 adet)
 5. Programda Belirtilen Turlar (Programda belirtilen tüm geziler)
 6. Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri
 7. Rehberlik Hizmetleri (Türkçe Rehberlik Hizmeti ile Lokal rehberlik hizmetleri)
 8. Zorunlu Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 1. Vize Ücreti
 2. Yurtdışı Çıkış Harcı
 3. Kişisel Harcamalar
 4. İçecekler
 5. Bahşişler
 6. Gümrük Vergisi (Ayak Bastı Ücreti)
 7. Seyahat Güvence Paketi
  (Opsiyonel)
  60,00 EUR (0-70 Yaş)
  120,00 EUR (70-100 Yaş)

Tur Programı

1. Gün

İstanbul - Mexico City (Geceleme Uçakta)

Evinizden sizi alacak özel araç ile havalimanına transfer. İstanbul Yeni Hava  Limanı Dış Hatlar Terminalinde saat 19:00’da acente kontuarında buluşma.  Check in ve bagaj işlemlerinin ardından Türk  Hava Yolları’nın TK181 sefer sayılı uçuşu ile saat 21:45’te Mexico City’e hareket. Gece uçak yolculuğu
2. Gün

Mexico City - Morelia

Yerel saat ile 04:00’da Mexico City’e varış. Bizi bekleyen aracımız ile Morelia’ya hareket. Yol üzerinde  kahvaltımızı alacağız. Yaklaşık 5 saat sürecek yolculuğumuz sonrası Morelia’ya varıyoruz. Buradaki otelimize yerleştikten sonra kısa bir dinlenme ve öğle yemeğinin ardından Morelia turumuza başlıyoruz. İsmini Meksika bağımsızlık savaşı önderlerinden biri olan Jose Maria Morelos ‘dan alan şehirde ; Plaza de Armas ,El Acueducto , Tarascas Çeşmesi , Clavijero Sarayı , Ulusal Saray , Metropol Katedrali ve Meydanı   göreceğimiz önemli yerler arasında. Ayrıca 1840’tan beri Meksika’nın tatlıları ve tarihçesini görebileceğiniz meşhur  Museo del Dulce’yi ziyaret edeceğiz. Gezimiz sonrası otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
3. Gün

Morelia - Patzcuaro - Morelia

Otelde alacağımız kahvaltının ardından , her sene Meksika’da çok önemli bir gün olan “ Ölüler Bayramı”nın  en orijinal hali ile kutlandığı köy olan Patzcuaro’ya doğru yola çıkıyoruz.  Köyde yapacağımız gezi ve  Patzcuaro Göl’ünü gördükten sonra yol üzerinde öğle yemeğimizi alıyor ve  Meksikalıları’ın  her yıl atalarını anmak için özel törenler düzenledikleri Pantheon adı verilen Köy mezarlığına gidiyoruz.  İspanyolcada  “ Dia de Muertos “ olarak adlandırılan bu özel günde Meksikalılar  yas tutmak için değil aksine kaybettikleri sevdikleri kişilerin hayatlarını kutlamak ve onları onurlandırmak için özel kostümleri ile  mezarlıkları ziyaret eder , buraları özel olarak süsler ve burada vakit geçirirler. Mezarlık ziyaretimizin ardından otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
4. Gün

Morelia - Mexico City (Casa Azul) - Xochimilco - Mexico City

Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve Mexico City’e doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız ünlü ressam Frida Kahlo’nun doğduğu, yaşamının büyük bir bölümünü geçirdiği ve nihayetinde öldüğü ,sadece yapmış olduğu resimleri ile değil , yine çok ünlü bir duvar ressamı olan eşi Diego Riviera ile birlikte topladıkları sayısız el yapımı eşya ile de paha biçilmez bir müze değerinde olan evini gezeceğiz. Sürgün hayatı yaşadığı Mexico City’de , Kahlo ve Riviera ile sıkı bir arkadaşlığı olan Trotsk’ın yaşadığı evi gezeceğiz. Sonrasında Xochimilco’ya devam ediyor ve burada kanallardaki gezi teknelerinden birinde geleneksel Mariachi Müzikleri eşliğinde öğle yemeğimizi alıyoruz. Xocmilico daha yaşanabilir bir bölge yaratmak adına yerlilerin oluşturduğu su kanalları , kanallar üzerindeki adacıkları ve göl yüzeyindeki ekilebilir toprakçıkları ile çok entersan bir bölge olup UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Turumuz sonrası Mexico City’e geri dönüyoruz. Akşam yemeğimizi meşhur Garibaldi Meydanın’da  Mariachi müzik ve dans şovları eşliğinde alacağız. Konaklama buradaki otelimizde.
5. Gün

Mexico City - Teotihuacan - Mexico City

Otelde alacağımız kahvaltının ardından şehir turu için hareket ediyoruz. Zocala Meydanı , Ulusal Saray , Katedral , Güzel Sanatlar Müzesi VE Antropoloji Müzesi  göreceğimiz önemli yerler arasında. Sonrasında başkente 50km uzaklıkta olan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Teotihuacan’a hareket ediyoruz. Burada Güneş ve Ay Piramitleri’ni göreceğiz. Öğle yemeğimizi lokal bir restoranda alacağız. Turumuz sonrası Mexico City’e geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
6. Gün

Mexico City - Guatamela City - Antigua

Otelde erkenden alacağımız kahvaltının ardından ( uçak saatine göre kahvaltı box olarak alınabilir) havalimanına transfer oluyoruz. Yerel hava yolları ile Guatemala City’e uçuyoruz. Öğlen varışımızı takiben bizi bekleyen aracımız ile Guatemala City şehir turumuza başlıyoruz. Ulusal Saray , San Jose los Infantes Katedrali , Anayasa Meydanı , Popol Vuh Müzesi  önemli yerler arasında. Öğle yemeğimizi lokal bir restoranda alacağız. Turumuzun bitiminde yaklaşık 2,5 saat sürecek bir yolculuk sonrası Antigua’ya varıyor ve buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
7. Gün

Antigua

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Latin Amerika’nın en güzel kolonyal şehirlerinden biri olan Antigua’yı keşfediyor ve tüm sırlarını öğrenebileceğimiz bir kahve plantasyonunu ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi lokal bir restoranda alacağız.Turumuz sonrası otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
8. Gün

Antigua - Lake Atitlan - Panajachel

Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve  muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen Atitlan Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz. Gölün etrafında yaşayan Maya toplulupu Zutuhiller’in Kolomb öncesi dönemde başkentleri olan Santiago de Atitlan’ı ziyaret edeceğiz. Burada Zutuhiller’in insan biçimli yer altı dünyası tanrısı Maximom’a yaptıkları tapınakı ziyaret edeceğiz.Öğle yemeğimizi lokal bir restoranda alacağız.Atitlan Gölü’nde yapacağımız keyifli bir tekne turunun ardından Panajachel’e  gidiyor ve buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
9. Gün

Panajachel - Chichicastenango - Guatemala City

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Orta Amerika’nın en büyük ve en renkli pazarını ziyaret edeceğiz. Dağlardan inen Quiche halkının ürünlerini sattığı bu pazarda yerli tekstil ürünlerini ,el işleri , şifalı bitkiler, baharatlar ve çanak çömlek gibi değişik ürünler bulabilirsiniz. Burada yerli bir ailenin evinde öğle yemeğimizi aldıktan sonra Guatamela City’e doğru yola çıkıyoruz.  Varışımızı takiben buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
10. Gün

Guatemala City - Quirigua - Livingston

Otelde alacağımız kahvaltının ardından , odalarımızı boşaltıyor ve İzabal şehrinde yer alan Quirigia  Maya kentini ziyaret etmek üzere yola çıkıyoruz. Quirigua Motagua vadisinde kurulmuş bir Maya şehridir ve 1981’den bu yana UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Burayo gördükten sonra lokal bir restoranda öğle yemeğimizi alıyor ve Puerto Barrios körfez şehrine hareket ediyoruz. Buradan bineceğimiz tekne ile Livinston’a geçiyoruz. Varışımızı takiben buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi otelde meşhur Garifuna yerli dans şovları eşliğinde alacağız. Konaklama otelimizde.
11. Gün

Livingston - Rio Dulce - Tikal - Flores

Otelde erkenden alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve tekne ile Rio Dulce’ye hareket ediyoruz. Muhteşem manzaralar eşliğinde yapacağımız tekne yolculuğumuz sonrası UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Tikal Ulusal Parkı’na doğru hareket ediyoruz. Varışımızı takiben Tikal ören yeri saray , tapınak , piramit , tören platformu , sadak taşı , top oyun sahası , teras , stel , yol ve buhar hamamı gibi bir çok yapının bulunduğu antik kenti keşfedeceğiz. Plaza Mayor Meydanı , Büyük Jaguar Tapınağı , Kayıp Dünya Piramidi gibi önemli anıtları görme imkanına sahip olacağız. Öğle yemeğimizi lokal bir restoranda aldıktan sonra Flores’e hareket ediyoruz. Varışımızı takiben buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
12. Gün

Flores - Palenque

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Guatamela –Meksika sınırına doğru yola çıkıyoruz. Sınır işlemlerimizin ardından Rio Usumacnta Nehri’nden tekne ile geçiyor ve Corozal’a varıyoruz. Burada alacağımız öğle yemeğinden sonra küçük Maya kenti Bonampak’a hareket ediyoruz. Bonampak Maya resim sanatının en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerini barındırmaktadır. Ancak nemli tropikal iklim nedeni ile Maya yapılarına benzeyen az sayıda duvar resmi günümüze sağlam ulaşmıştır. Burayı keşfettikten sonra yine Maya uygarlığının önemli antik kentlerinden biri olan Palenque’ye doğru hareket ediyoruz. Varışımızı takiben buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
13. Gün

Palenque - Villahermosa - Merida

Otelde alacağımız kahvaltının ardından kişisel aktiviteler için serbest zaman. Öğlen havalimanına hareket ediyor ve yerel havayolları ile Mexico City aktarmalı olarak Merida’ya uçuyoruz. Varışımızı takiben buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
14. Gün

Merida - Chichen Itza - Cancun

Otelde alacağımız kahvaltının ardından önce Merida şehir turumuzu gerçekleştiriyor ardından UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer olan antik kent Chıchen Itza’ya doğru yola çıkıyoruz. 700-900 yılları arasında büyük bir Maya topluluğu gelişerek alanın çoğundaki yapıları inşa etmiştir. Buradaki gezimiz sırasında bölgenin ortasında yer alan 365 basamaklı Maya takvimini simgeleyen Kulkulkan Piramidi , jaguar ve kartal motifleri ile süslenmiş Savaşçılar Tapınağı , “Juego de Pelota” top oyun sahası gibi önemli noktaları göreceğiz. Öğle yemeğimizi lokal bir restoranda aldıktan sonra  Cancun’a gidiyor ve buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
15. Gün

Cancun

Otelde alacağımız kahvaltının ardından tüm gün yoğun geçen turumuzun yorgunluğunu atmak için deniz güneş ve muhteşem sahillerin tadını çıkarabilirsiniz. Öğle ve akşam yemeği otelde alınacaktır. Konaklama otelimizde.
16. Gün

Cancun - İstanbul

Otelden erkenden ayrılıyor ve havalimanına hareket ediyoruz. ( Kahvaltı box olarak alınabilir ) Türk Hava Yolları’nın TK181 sefer sayılı uçuşu ile saat 10:10’da İstanbul’a hareket ediyoruz. Yerel saat ile 06:15’te ( 15 Kasım sabahı) İstanbul’a varış ve sizi bekleyen aracını ile evinize transfer. Turumuzun sonu.

Tur Kalkış Noktaları

 • İstanbul - Mexico City
 • Cancun - İstanbul

Açıklamalar

Dünya’nın en ilginç geleneğinin yıllar içerisinde festivale dönüşmesi ile milyonlarca turistin ilgi odağı olan “ Dia De Los Moertos” yani Meksikalılar’ın kaybettikleri yakınları ve atalarını andıkları Ölüler Günü Bayramına canlı tanık olmaya ne dersiniz ? Hem festival şenliğini yaşarken hem de  Aztek, Maya ve bir çok kadim kültürün eşsiz eserlerine ev sahipliği yapan Meksika’yı keşfedecek  , oradan kolonyal dönem mimarisinin en güzel örnekleri binaları , olağanüstü doğası , kültür cümbüşü ile bir araya gelen insanları ile Guatemala ‘nın her sokağı kahve kokan şehirlerini gezeceğiz. Renk, tat , koku , gelenek ve müzik dolu unutulmaz bir geziye hazır mısınız?


Ücretsiz Transfer Yapılan İllerimiz:
İstanbul Yeni  Havalimanı için (Pendik - Beylikdüzü Tüyap arası)
Sabiha Gökçen havalimanı için ise (Atatürk havalimanı - Gebze arası)
İzmir Adnan Menderes havalimanı (Çiğli’ye kadar)
Ankara Esenboğa (Ankara şehir merkezi)
Antalya havalimanı (Antalya şehir merkezi)
Adana Şakir Paşa Havalimanı (Adana şehir merkezi).
Transfer için Vito – Caravelle cinsi araçlar kullanılmakta olup , aynı güzergahta diğer katılımcılar ile maksimum 4 kişi paylaşımlı olarak transferler gerçekleştirilmektedir.


 • Gün içindeki kur değişimi TL fiyatlara yansıtılmaktadır.Ödeme anındaki kurlar geçerlidir.
 • Rezervasyon esnasında misafirlerimizin pasaport no, doğum tarihi ve pasaportun alınış/son kullanma tarihi bilgilerinin alınması gerekmektedir.
 • Tura katılan kişilerin seyahat sırasında yanlarında Seyahat Sigortalarını bulundurmaları gerekmektedir.
 • Yurtdışı Çıkış Harcının, seyahat tarihinden önce ilgili bankalara ödenmesi ve dekontun seyahat sırasında yanınızda bulundurulması tavsiye edilir.
 • Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Ekstra turların günleri; içeriğe bağlı kalmak kaydı ile katılımcı sayısına (Mimimum 20 kişi), müze ve ören yerinin kapalı olma durumuna, uçuş saatlerinde oluşabilecek değişikliklere göre rehber tarafından değiştirilebilir.
 • Panoramik şehir turu, şehirlerin tanıtımı için düzenlenen 2-3 saat süreli turlardır. Panoramik şehir turları; müze ve ören yerleri girişleri içermemekte olup şehir hakkında genel bilgi vermek amaçlıdır. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkânlar dâhilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.
 • Yol üzeri yapılacak ekstra turlarda; tura katılmayacak olan misafirlerimiz, rehber tarafından belirlenen mola yerinde bekleme yapacaklardır. (Benzin istasyonu, Dinlenme tesisleri, Market Vb.)
 • 3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, 3. Yatak standart yataktan küçüktür.
 • 2 yetişkin + 1 çocuk olan rezervasyonlarda çocuk için ayrı yatak bulunmayabilir. Çocuk fiyatları ancak çocuğun iki yetişkin yanında konaklaması durumunda geçerlidir.  Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan yaş grubuna uyan,  “tek çocuk” için geçerlidir.
 • Gidilen ülkelerdeki otellerde alınacak kahvaltıların içeriği Türk kahvaltısından farklıdır. Grup kahvaltıları genelde continental kahvaltı (Çay/kahve, kuruvasan ve marmelat) olarak ayrı salonda verilebilir.
 • Otellere giriş saatleri uluslar arası kurallarca belirlenmiş olup,  giriş saat 14:00 - 15:00 arasındadır. Çıkış saatleri 10:00 - 12:00 arasındadır.
 • Bazı programlarımız birkaç alternatifli oteller bazında satışa sunulmaktadır. Birden fazla otel seçeneği olan programlarımızın rehber ve transfer aracı aynı olabilir.
 • Fuar, kongre, konser, etkinlik,  spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller, belirtilen lokasyonlardan veya km’ lerden daha fazla mesafede kullanılabilir.
 • Promosyon ibaresi olan turlarımızda otellerimizin konumu ve verilen içeriği standart paketlerimize göre farklılık gösterebilir. Promosyon turlarımızda misafir tarafından iptal veya değişiklik yapılamaz.
 • 18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne veya babalarından biri veya ikisi ile beraber tura katılmadığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvafakatnamelerin seyahat sırasında kişilerin yanında bulundurulması zorunludur.
 • Turlar başka acente turları ile birleştirilebilir.
 • Uçak saatlerine bağlı olarak programda değişiklik olabilir.
 • Bazı havayollarında yeme-içme ve online check-in hizmetleri ücrete tabi olabilir.
 • Otobüslü turlarımızda, rezervasyon esnasında kesinlikle “Koltuk Numarası” garantisi verilmez. Otobüslü turlarımızda kullanılacak araç tipleri, katılımcı sayısına göre belirlenmektedir.
 • T.C. Yeşil Pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin pasaport alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir.
 • Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.
 • Seyahat bitiş tarihi sonrası, pasaport geçerlilik süreleri ülkelere göre minimum 3 ay ile 1 yıl aralığında değişkenlik göstermektedir. Ülkelerin talepleri olan pasaport geçerlilik süresi bilgilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Aksi durumda misafirlerimiz ülke pasaport polisleri tarafından ülkeye alınmama durumu ile karşılaşabilir.
 • Schengen bölgesine seyahat edecek herhangi bir pasaport tipine sahip misafirlerin eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri talep edilebilir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir.
 • Schengen Vizesi istenen destinasyonlara yapılan gezilere katılacak T.C. Vatandaşı misafirlerin mutlaka vize geçerliliğini, çok girişli olup olmadığını, kullanım süresinin bitişini kontrol etmesi gerekmektedir.
 • T.C. vatandaşı olsa dahi, yurt dışı gezisine farklı bir ülkeden sahip olduğu pasaport ile çıkacak misafirlerimizin, seyahat edeceği ülke(ler)de vize uygulaması olup olmadığı hakkında, ilgili konsolosluğa başvurarak bilgi alması gerekmektedir.
 • Turun iptali durumunda vize ücreti iade edilmez. Vize alınmış olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Tatilsepeti.com sorumlu değildir, sorumluluk misafire (yolcuya) aittir.
Not: Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tâbidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburîdir. Paket tura katılacak sayının yeterli olmaması durumunda 20 gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir.