TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Sharm El Sheikh Şehir Rehberi

Sharm El Sheikh Foto Galeri

Genel Bilgi

Kızıldeniz'de yer alan Sharm El Sheikh, sahip olduğu büyüleyici su altı dünyası ile Mısır'ın en önemli turistik bölgelerindendir.Önceleri küçük bir köy olan Sharm El Sheikh'in oluşmasında, Altı Gün Savaşları'nın büyük payı vardır. Sharm El Sheikh, İsrail'in elinde olduğu dönemde ağaçlandırılmış ve turistik bir bölge haline getirilmiştir. Ancak 1979'da yapılan Camp David anlaşması ile tekrar Mısır’a iade edilmiştir. Şehrin bugünkü haline kavuşmasında, Yahudi girişimcilerin yaptığı yatırımlarının büyük payı vardır.

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz Turizmi

İklim

Sharm El Sheikh sadece iki farklı mevsime sahiptir. Kasım - Nisan ayları arasında uzun ama ılık geçen bir kış dönemi ve yılın geri kalanı Ekim - Mayıs ayları yaz periyodunu oluşturur. Bu iki dönem arasındaki fark, sıcaklık ve kuvvetli rüzgarlardır. Kış ayları hava sıcaklığı 15 ile 35 °C arasındadır. Yaz aylarında ise sıcaklık 20 ile 45°C arasında değişmektedir. Kışın şehirde oldukça sert rüzgar görülmektedir.

Ne zaman gidilir?

Yaz aylarında hava sıcaklığı çok yüksek olduğundan, kış aylarında ise hava sıcaklıkları ideal osa da sert rüzgarlara maruz kaldığından şehri ziyaret etmek için en ideal dönemler bahar aylarıdır.

Yeme İçme

Sharm El Sheikh'te her damak zevkine uygun lezzetler bulabilirsiniz. Turistik bir şehir olması sebebiyle, dünya mutfaklarından bir çok çeşit sunan restoranlar vardır. Şehirde restoran çeşitliliği açısından hiçbir sorun yaşamazsınız. Önemli bir tatil bölgesi olduğundan dolayı her bütçeye ve her damak zevkine uygun restoran bulabilirsiniz. Pirinç ve pirinç tabanlı yemekler oldukça fazladır. Türk mutfağı ile benzerlikleri de bulunan Mısır mutfağından yemekler de bulunabilir. Sharm El Sheikh'teki restoran menülerinde et ve balık tabanlı yemekler de oldukça çeşitlidir.Taze guava suyu ise çok lezzetlidir ve neredeyse her kafede bulunur.

Gündüz Ne Yapmalı?

Şehir tarihi yer açısından çok fazla seçenek sunmaz. Görülecek en eski yerler Eski Kent bölgesinde yer alır. Burada bulunan tarihi çarşı oldukça ilgi çeken bir noktadır.Şehir lüks otelleri ve plajlarıyla ünlüdür. Bölge, bir çok dalış merkezine sahiptir. Deniz altındaki muhteşem canlıları ve güzellikleri görmek ve aynı zamanda günü geçirmek için dalış merkezleri çok önemli bir fırsattır. Naama Bay şehirdeki en popüler plajdır. Bölgede pek çok aktivite fırsatı bulunur. Dünyanın en büyük sualtı milli parklarından birinin bu şehirde olması, gidenler için kaçırılmayacak bir fırsattır. Şehirde yapılan günlük tekne turları da oldukça güzeldir. Dalış yapmayanlar ya da şnorkel ile denize girmeyenler için "Glassboat" denilen altı camlı tekneler turistik amaçlı hizmet vermektedirler. Ayrıca vahşi yaşam alanı turları da doğa severler için kaçırılmaması gerekenler arasında yer alır. Çöl Safarileri, Sinai Dağı turları ve Tiran Adası turlarıyla keyifli vakit geçirebilirsiniz.Şehirde bir de carting alanı mevcuttur. Eğer rüzgar sporlarını seviyorsanız, Sharm El Sheikh'e 90 km mesafedeki Dahab kentini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Sharm El Sheikh, çok turistik bir şehir olduğundan, bir çok mekanda Mısır’ın “Binbir Gece” adı verilen eğlenceleri organize edilmektedir. Gece hayatının en yoğun olduğu bölge Naama Bay'dır. Bu bölgede çok çeşitli kafe, bar ve restoran bulunmaktadır. Bu mekanlarda nargile içip, etrafı gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda akşam saatlerinde bu bölgedeki bir çok alışveriş yapılabilecek mağaza da açıktır. Avrupai tarzda bir eğlence için Hard Rock Cafe, Black House ve Pacha Club'ı tercih edebilirsiniz. Şansına güvenenler için ise kumarhaneler bir diğer seçenek olarak değerlendirilebilir.

Alışveriş

Mısır’a özgü Firavun, piramit figürleri ve heykelleri alışverişte sunulan ürünlerin başını çekmektedir. Deriden yapılmış çeşitli ürünler, el dokuması kilim ve halılar alınabilecek başlıca ürünler arasında yer alır. Bunun yanı sıra Afrika kıtasındaki diğer ülkelerden ithal edilmiş olan masklar gibi bir takım ürünleri de Sharm El Sheikh çarşılarında bulabilirsiniz. Özellikle Eski kentte yer alan tarihi çarşı alışveriş için idealdir. Ayrıca şehirde önemli markalara ait mağazaların yer aldığı alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Mısır'daki diğer şehirlerde olduğu gibi burada da mutlaka pazarlık yapmalısınız. Sharm El Sheikh'in diğer Mısır şehirlerine göre oldukça pahalı olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Festivaller

Sharm El Sheikh (Nisan ~ Festival)
Uluslararası Deve Yarışları

Sharm El Sheikh (Haziran ~ Festival)
Leylet en-Nuktah Festivali: Nil’e şükran festivali

Sharm El Sheikh (Ağustos ~ Festival)
Sharm El Sheikh Sanat Festivali

Önemli Yerler

Eski Kent Merkezi

Naama Bay Plajı

Shark'S Bay

Ras Muhammed Milli Parkı

Ras Umm Sid

Tiran Adası

White Knight Plajı

Al Pasha Sahili

Alf Leila Wa Leila Alışveriş Bölgesi

Montazah Plajı

Terrazzina Beach

Ghibli Raceway

Havaalanı Ulaşım

Havaalanı Sharm El Sheikh in kuzeydoğusunda Ras Nasrani yakınlarında yer alır. Havaalanı, Sharm El Sheikh şehir merkezine 20 dakikalık bir sürüş mesafesindedir.Havaalanından şehire ve şehirden havaalanına hizmet veren taksi ve minibüsler kolaylıkla ulaşılabilir konumdadırlar. Beklenen yolculuk süresi her ikisinde de 20 dakikadır ve havaalanından şehre mesafe 12 kilometre civarındadır ve bu şehir merkezine veya belli başlı otellerde konaklamak için gideceğiniz minimum mesafedir.Havaalanına şehrin herhangi bir bölgesinden kolaylıkla ulaşılabilir.

Şehir Arama

Sharm El Sheikh Şehir Haritası

Sharm El Sheikh Otelleri

Sharm El Sheikh Turları

Sharm El Sheikh Uçak Bileti