TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Şırnak Şehir Rehberi

Şırnak Foto Galeri

Genel Bilgi

Şırnak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir şehrimizdir. Toplam olarak 7 tane ilçesi vardır. Bunlar; İdil, Cizre, Uludere, Beytüşşebap, Silopi, Güçlükonak ve Şırnak merkezdir. Nuh’un gemisinin olduğuna inanılır. Şırnak, Mardin, Siirt, Hakkâri, Suriye, Irak ile çevrilidir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür turizmi, inanç turizmi, termal turizm çeşitleri vardır.

İklim

Şırnak şehrinde görülen iklim tip karasal iklimdir. Orta bölgelere doğru kış aylarında çok fazla yağış almaktadır. Güneybatısında ve Güneyinde ise karasal iklim daha yumuşak bir şekilde geçmektedir. Yüksek dağlar sebebiyle doğu kesiminde kış mevsimi çetin ve çok yoğun kar yağışlı geçmektedir. Yıllık ortalama olarak aldığı yağış miktarı ise 857 mm’dir. En yüksek görülen sıcaklık ise 48,5 derece en düşük görülen sıcaklık derecesi ise –20 derecedir. Bitki örtüsünden fakir olmakla birlikte genelde step görülmektedir. Dağların olduğu bölgelerde meşeler ve yüksek yerlerde yer yer ardıç ağaçları bulunmaktadır.

Ne zaman gidilir?

Bahar ayları Şırnak’ı gezmek daha keyifli olacaktır. Çünkü Şırnak’ta mevsimin özellikleri bahar aylarında geziye daha uygundur. Kış ayları çok çetin, yaz ayları ise çok kurak geçmektedir.

Yeme İçme

Kutlık,serbidev, perde pilavı, kipe, hekeheşandi, şimşipe, meyre, birinzer, mahmılatık, fireydin, suryaz Şırnak şehrinin en meşhur yöresel lezzetlerindendir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Şırnak’ta gündüz vakti gezinizde kaleleri ve antik yerleri gezebilirsiniz ve kaplıca turizmine katılabilirsiniz. Türbeleri ziyaret edebilirsiniz. Festival zamanına denk gelirseniz çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yöresel yemeklerin tadına bakmadan kaplıcaları görmeden dönmek olmaz tabi.

Gece Ne Yapmalı?

Şırnak’ta gece hayatı yok denecek kadar azdır. Daha çok akşamların sakin olduğu bir şehirdir.

Alışveriş

Ayakkabı, çorap, hurcizin yani at heybesi, kilim, mizer, parzun, oya çeşitleri şal-şapik, takılar ve turik Şırnak’tan alabileceğiniz sevdiklerinize, eşinize dostunuza Şırnak hatırası hediyelerdir.

Havaalanı Ulaşım

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanının şehre uzaklığı 17 km’dir. Servisler ve taksiler ile havaalanına ulaşım sağlamaktadır.

Şehir Arama

Şırnak Otelleri

Şırnak Turları

Şırnak Uçak Bileti