444 44 20 | Hergün 09:00 - 24:00

Sofya Amasya Uçak Bileti Fiyatları

Nereden
Nereye
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Yetişkin (12+)
Çocuk (2-12)
Bebek (0-2)
Gidiş Tarihi Dönüş Tarihi
 • Sofya Hakkında 

  Sofya, Bulgaristan’ın başkentidir. Vitosha ve Lyukin dağları arasında olan bu kent, Sofya Vadisi üzerinde kuruludur. Bu şehir ülkenin hem politik hem kültürel hem de ekonomik merkezi konumundadır. Yemyeşil doğası, dünya çapında meşhur sıcak ve soğuk kaplıca suları ile yaklaşık 7000 sene önce keşfedildiği varsayılan bu şehir, Avrupa kıtasının en eski yerleşim merkezlerinden bir tanesi olarak lanse edilir.

  Sofya oldukça eski bir tarihe sahiptir. Milattan önce yedinci ve sekizinci yüzyıllarda bu bölgede Serdi isminde Trakyalı bir kabilenin yaşadığı söylenmektedir. Balkan yarımadasında peşi sıra zaferler kazanan Roma ise Trakyalılar’ın bu bağımsızlığına son vermişlerdir. Romalılar hakimiyet altına aldıkları bu bölgeye, idari ve askeri düzen oturtmak için Serdika ismini vermişlerdir. Kelime anlamı olarak Serdiler’in şehri anlamına gelen bu şehir, oldukça önemli bir idari ve ticari merkez olmuştur. Sofya kenti 3 Nisan 1879 tarihinde ise Bulgaristan’ın resmi olarak başkenti ilan edilmiştir. 

  Sofya Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

  Sofya Havaalanı şehir merkezinin 10 kilometre doğusunda yer almaktadır. havaalanından şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz vasıtalar otobüs, taksi ve araç kiralamadır.
  Sofya Havaalanı’ndan şehir merkezine, terminal 1’in çıkışında bulunan otobüs duraklarından 84 numaralı otobüs ile ya da terminal 2’nin çıkışında bulunan 284 numaralı otobüs ile 30 dakika sürecek bir yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler saat 05.00 – 23.00 arasında hizmet vermektedir.

  Taksi ile de şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Gerek terminallerin içinde bulunan ofislerden gerekse terminal çıkışlarında sıralı halde bulunan taksilerden birine binerek, oldukça kısa bir sürede şehir merkezine ulaşmanız mümkündür.

  Tüm bunların dışında araç kiralayarak da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havaalanında şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz aracı kiralayarak  Sofya şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

  Amasya Hakkında

  Amasya, Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümün de bir ildir. Kuzeyde Samsun, batıda Çorum, doğuda Tokat, güneyde Yozgat ile komşudur. Türkiye’nin Orta Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Nüfusu 2014 yılı itibariyle 321.193’tür. Amasya’daki ilk yerleşmeler mevcut bilgiler ışığında Kalkolitik Çağa (M.Ö. 5500-3000) kadar  Hititler, Pers, Pontos, Roma ve Osmanlı egemenliğinde bulunmuştur. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehzadelerin eğitim gördükleri bir merkez olduğundan Şehzadeler Şehri olarak da bilinmektedir. Ayrıca Amasya, Cumhuriyetin kuruluşunun temellerinin atıldığı ilk yerdir. Tarihe tanıklık etmiş şehirlerden birisi olan Amasya, oldukça zengin bir tarihe sahiptir. Amasya’ya giden herkesin gezip görmesi gereken tarihi yerler oldukça fazladır. Bunların bazıları: Amasya Kalesi, Sultan 2.Bayezıd Cami, Gök Medrese, Amasya Evleri ve Burmalı Minaredir.

  Başa Dön
  Neden tatilsepeti.com?
  Uygun fiyatlar, güvenilir hizmet
  Ücretsiz profesyonel tatil danışmanlığı
  Avantajlı ödeme seçenekleri
  300.000'den fazla gerçek tatil değerlendirmesi
  Tatil Sepeti İş Ortakları