Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Stokholm Şehir Rehberi

Stokholm Foto Galeri

Genel Bilgi

İsveç'in başkenti olan Stockholm, dünyanın en güzel ve yaşam standartları yüksek şehirlerinden biridir. Stockholm'un sloganı suyun üzerindeki güzellik anlamına gelen 'Beauty on Water'dır.Stokholm, 13. yüzyıldan beri bir İskandinavya kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezidir.Kent, anakara dışında on dört adaya ve Mälaren Gölü'nün Baltık deniziyle birleştiği kanala sahiptir. Kentin adalara ve kanallara yayılmış olması, ona Kuzeyin Venediği sıfatını kazandırmıştır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Stockholm, nemli kıta iklimine sahiptir ve kent yazları bir kuzey ülkesine göre sıcaktır. Yağışlar baharda ve yazın yağmur olarak düşerken, kışın genelde kar şeklindedir. Temmuz ayında hava sıcaklıkları 17-20 derece civarındadır.Ülkenin güneydoğusunda yer alan başkent Stokholm'de haziran ayında on sekiz saat gündüz görülürken aralık ayında sadece altı saat gündüz yaşanır.Stockholm'de Ocak ayı ortalama sıcaklığı -3°C'yi bulur. Yağış miktarı kuzeyden güneye doğru azalır.

Ne zaman gidilir?

Kış aylarının çok soğuk geçmesi nedeni ile Haziran, Temmuz, Ağustos ayları seyahat için daha uygundur. Yaz aylarında bir miktar yağış alsa da seyahate engel teşkil etmemektedir.

Yeme İçme

Stokholm, aldığı göçler nedeniyle birçok mutfağı çatısı altında birleştiren bir şehirdir. Şehirde Asya, İtalya, Fransa, Türk, Yunan, İskandinavya, İspanyol ve Orta Doğu mutfakları sunan pek çok restoran mevcuttur.Kuzey Avrupa ülkelerinin vazgeçilmezi olan deniz ürünlerinin yanında isveç köftesi de benzersiz bir tat sunmaktadır.İsveç'e özgü yerel vodkaları da deneyebilirsiniz.

Gündüz Ne Yapmalı?

Gündüzleri Gamla Stan (Tarihi şehir) bölgesini ve burada yer alan tarihi binaları gezebilirsiniz. Gamla Stan bölgesinin Köpmangatan ve Özterlanggatan sokakları en etkileyici en etkileyici bölümleridir. Storkyrkan Katedrali, kraliyet ailesinin törenlerine ev sahipliği yapmaktadır. Yine bu bölgede yer alan Klaraberggatan da Kültür Evi’ne ev sahipliği yapar. Ülkedeki en etkileyici saray olan Kraliyet Sarayı (Kungliga Slottet) 1754 yılında yapılmıştır ve 608 odalıdır. Bir başka önemli kraliyet sarayı olan Drottningholm Sarayı ise UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.Şehir etkileyici mimari yapılara da ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl Nobel Töreni’nin yapıldığı Mavi Salon’un da yer aldığı Belediye Binası İsveç’in en büyük mimari projelerindendir. Dünyanın en eski açıkhava müzesi olan Skansen'e gidebilir, burada yer alan ülke çapından 150 geleneksel evin modellemelerini görebilirsiniz. Bu geleneksel evler arasında ren geyikleri ile birlikte modellenmiş olan Sami kamp alanlarını da görebilirsiniz. Yine aynı bölge içerisinde cam üfleme sanatının icra edildiği atölyeleri gezebilirsiniz. Akdeniz Müzesi de şehirde bulunan önemli müzelerden biridir ve Akdeniz ülkelerinden toplanmış etkileyici koleksiyonlara ev sahipliği yapar. Ulusal Müze, Modern Sanatlar Müzesi ve Milles Garden Müzesi de şehirde bulunan müzelerdendir.Burada bir de ufak bir hayvanat bahçesi ve akvaryum da yer almaktadır. Hayvanat bahçesinde dünyanın en küçük maymun çeşidi olan "pygmy marmosets"leri görebilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Stockholm'un gece hayatı çok hareketlidir. Bir çok Avrupa şehrinin aksine, gece hayatı saat 23:00'den sonra daha da hareketlenir. Stockholm gece hayatındaki zenginlik size bir çok alternatif eğlence olanağı sunacaktır. Stockholm’de bulunan Ice Bar duvarlardan bardaklara kadar her şeyin buzdan yapıldığı ilginç bir noktadır.Aynı zamanda şehir, sık sık büyük organizasyonlara ve konserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Alışveriş

Şehirde bir çok geleneksel pazar ve yöresel panayır mevcuttur. Cam ve kristal, seramik, paslanmaz çelik ve gümüş yemek takımları, el yapımı ürünler ve tahta oymalar gözdedir. Özellikle el örgüsü İsveç süeterleri başta olmak üzere kadın ve çocuk giysileri uygun fiyata satın alınabilir.Yayalara ayrılan Drottninggatan alışveriş caddesinde bulunan Ahlens City, kentin en önemli mağazasıdır. Alışveriş adına düşündüğünüz her şeyi burada bulabilirsiniz.Hamngatan'da yer alan Gallerian, kentin mükemmel alışveriş komplekslerindendir. Vasastaden ve Södermalm, antikaların, giysilerin ve müzik ürünlerinin satıldığı başlıca semtlerdir. Södermalm'da birçok sanat galerisi bulunur.Söderhallarna, Hötorgshallen ve Östermalms Saluhall, kentin en önemli pazarlarındandır.Alışveriş merkezleri ve mağazalar Pazartesi-Cuma günleri arası 09:30-18:00, Cumartesi günleri ise 09:30-14:00/16:00 saatleri arasında açıktır. Bazı katlı mağazalar 19:00 ve daha geç saatlere kadar açıktır. Stockholm de dahil olmak üzere büyük kentlerde mağazalar Pazar günleri de öğleden sonra açık olur. Kırsal bölgelerde ise dükkanlar ve benzin istasyonları 17:00-18:00 civarında kapanır.

Festivaller

Stockholm (Eylül ~ Festival)
Stockholm Uluslararası Film Festivali

Stockholm (Kasım ~ Festival)
Stockholm Uluslararası Caz ve Blues Festivali

Stockholm (Temmuz ~ Festival)
Stockholm Maratonu

Stockholm (Temmuz ~ Festival)
Stockholm Stiletto Run Spor Festivali

Stockholm (Mayıs ~ Festival)
Stockholm Pride Festivali

Önemli Yerler

Gamla Stan

Ice Bar

Stockholm Belediye Binası (stockholms Stadshus)

Medieval Stockholm (stockholms Medeltidsmuseum) Müzesi

Skansen

Millesgarden

Stockholm Sarayı (stockholms Slott)

Sodermalm

Riksdagshuset

The Great Stockholm (storkyrkan) Katedrali

Drottningholm Sarayı

Vasa Müzesi (vasamuseet)

Kaknastornet TV kulesi

Djurgarden

The Great Stockholm (storkyrkan) Katedrali

Royal Dramatic Tiyatrosu (kungliga Dramatiska Teatern)

Hotorget T-banaq

Kraliyet Para Müzesi

Akdeniz Müzesi

National Müzesi (nationalmüzesi)

Havaalanı Ulaşım

Stockholm Arlanda Havaalanı:Arlanda’da Havaalanı’ndan Stockholm şehir merkezine ulaşmanız için kullanabileceğiniz yollar Swebus, Flygbussama ve hızlı tren olan Stockholm Express’tir.Swebus ve Flygbussama otobüs seferlerini kullanarak şehir merkezine 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Flygbussama’nın Swebus’tan tek farkı ise daha sık sefer yapmasından dolayı biraz daha pahalı olmasıdır. Stockholm’ün hızlı treni olan Stockholm Express’i kullanarak da havaalanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ancak 10 dakika kadar erken varabilmek için otobüs hatlarına göre çok fazla para cebinizden çıkmaktadır. Stockholm’de bulunan diğer havaalanları Broma Airport, Skavsta Airport, Vasteras Airport’tur. Bu havaalanları daha çok yerel ve çevre ülkelerle yapılan uçuşlar için kullanılmaktadır. Şehir merkezine uzak konumlarda bulunan bu havaalanları ortalama olarak şehir merkezine 80 – 100 kilometre uzaklıklarındadırlar. Sadece Bromma Airport şehir merkezinden 10 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır. Şehir merkezine ulaşım için otobüs ve hızlı tren kullanılmaktadır.

Şehir Arama

Stokholm Turları

Stokholm Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+