Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Ankara Şehir Rehberi

Ankara Foto Galeri

Genel Bilgi

Ankara, Türkiye’nin en kalabalık ikinci, dünyanınsa en kalabalık otuz sekizinci kentidir. Anadolu’nun merkezinde yer alan Ankara, önemli bir ticaret ve endüstri merkezidir. Ülkemizin yönetim merkezi olan Ankara; T.B.M.M, bakanlıklar, siyasi parti merkezleri ve çok sayıda büyükelçiliğe ev sahipliği yapmaktadır. Kurtuluş Savaşı’mızın idare edildiği bir merkez olarak, adı milli mücadelemizin sembolü haline gelen Ankara, 13 Ekim 1923’te başkent olmuştur. Ülkenin tam merkezi olarak görülen şehir stratejik önemi nedeniyle başkent olmuştur ve merkezde olması nedeniyle “Türkiye’nin Kalbi” olarak anılmaktadır.Ankara aynı zamanda tüm dünyada Ankara Kedisi, Ankara Keçisi ve Ankara Tavşanı ile de meşhurdur. Ankara’nın ilçeleri; Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle, Akyurt, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı ve Şereflikoçhisar'dır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Ankara’ nın geniş arazisinde iklim farklılıkları görülür. Güneyde, step iklimi görülürken, kuzeyde ise, Karadeniz İkliminin etkisiyle ılıman ve yağışlı haller görülebilir. Karasal İkliminin hüküm sürdüğü bu bölgede kış sıcaklıkları düşüktür ve sıkça yağış görülür, yazları ise sıcaklıklar yüksektir ve yağışlar oldukça seyrektir. En sıcak aylar Temmuz-Ağustos, en soğuk ay ise Ocak ayıdır. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalaması 0°C civarında seyreder. Ankara kış aylarındaki dondurucu kuru soğuklarıyla meşhurdur. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklıklar 23 °C civarındadır, ancak hava sıcaklığı yaz aylarında 40°C’a kadar ulaşabilir.Bölgeye düşen yağış miktarları kuzey ve güney kesimlerde farklılık gösterir. Kuzeyde, Karadeniz yağış rejimi özelliği görülür ve yağışlar daha çok yağmur şeklindedir. Şehrin güneyinde ise İç Anadolu yağış rejimi görülür ve kar yağışı şeklinde kendini gösterir. Ayrıca Ankara’da kış aylarında çok sık sis görülür.

Ne zaman gidilir?

Yaz aylarında sıcaklıkların çok yükselmesi ve kış aylarında yaşanan dondurucu soğuklar sebebiyle şehri ziyaret etmek için iklim koşullarının en uygun olduğu dönem Nisan – Mayıs ve Eylül – Ekim dönemidir.

Yeme İçme

Ankara'da her tarz mutfaktan yemekler sunan restoranlar bulunmaktadır. Yeme içme konusunda en hareketli bölge Kızılay Meydanıdır. Tunalı Hilmi caddesi ve Arjantn caddesi ise daha lüks restoranların bulunduğu bölgelerdir. Ankara'da Orta Anadolu mutfağı baskındır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Ankara turistik bir şehir olmasa da, görülmesi gereken çok önemli noktaları da bünyesinde bulundurmaktadır. Bunlar içerisinde en önemli olan yer Ulu önder Atartürk'ün naaşının bulunduğu Anıtkabir'dir.Aynı zamanda İsmet İnönü'nün mezarı da buradadır. Anıtkabir yapı topluluğu içinde, simetrik yerleştirilmiş on adet kule vardır. Bunlar İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Milli Kulesi, İnkılap Kulesi, Cumhuriyet Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi’dir. Anıtkabir içinde yer alan Atatürk Müzesi de mutlaka ziyaret edilmelidir.Anıtkabir ziyareti sonrasında Ankara'nın en büyük yeşil alanı olan Atatürk Orman Çiftliği'ne gidebilir ve burada Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin bir benzerini görebilirsiniz.Anadolu Medeniyetleri Müzesine en az yarım gün ayırmalısınız. Anadolu'da yaşamış medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği müze, 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde 68 müze arasında birinci seçilerek “Yılın Müzesi” ünvanını almıştır.Tunalı Hilmi Caddesi ve Kızılay meydanı ise bir çok mağazayı ve yiyecek mekanlarını bulabileceğiniz bölgeler. Buralarda hem yemek yiyip hemde çevreyi gözlemleyebilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Ankara’da gece hayatı Kızılay, Tunalı Hilmi Caddesi, Arjantin Caddesi, 7. Cadde ve daha çok öğrencilerin tercih ettiği Sakarya Caddesi gece hayatının kalbinin attığı noktalardır. Ankara çok sayıda üniversite öğrencisine ev sahipliği yaptığından gece hayatı oldukça hareketlidir.Bunun dışında başkent Ankara kültürel açıdan oldukça geniş alternatifler sunar. Şehirde yer alan Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesi, Senfoni Orkestrası gösterileri ve konserleri şehirdeki gece hayatına farklı bir renk katar.

Alışveriş

Ankara’da alışveriş yapılabilecek çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. Dünyaca ünlü markalara ait mağazaların yer aldığı bu alışveriş merkezleri ülkemizin de önemli markalarının satış noktalarına ev sahipliği yapmaktadır. Ankamall, Arcadium, Optimum, Bilkent Center, Mesa Plaza, Karum, Armada, Atakule, Cepa, Panora, 365, Antares, A City, Ankuva, Contour, Galeria, Forum kentteki başlıca alışveriş merkezleridir. Çankaya'da bulunan Atakule Alışveriş Merkezi 125 metre yükseklikteki modern bir alışveriş merkezi olarak şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Şehrin en hareketli yerlerinden olan Tunalı Hilmi Caddesi’nde de çok sayıda mağaza yer alır. Ulus yakınlarındaki Çıkrıkçılar Yokuşu’nda ise daha yerel ürünler satılmaktadır. Özellikle el yapımı ürünler ve kente özgü eşyalar bulmak için en ideal yerdir.

Festivaller

Ankara (Nisan ~ Festival)
Ankara Müzik Festivali

Ankara (Mart ortası ~ Festival)
Ankara Uluslararası Film Festivali

Ankara (3-7 Mayıs ~ Festival)
Ankara Uluslararası Karikatür Festivali

Ankara - Güdül (Nisan - Mayıs ~ Festival)
Ankara Keçisi Festivali

Önemli Yerler

Anıtkabir

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Etnografya Müzesi

Kuğulu Park

Atakule Tower

Ankara Kalesi

Tunalı Hilmi Caddesi

Kocatepe Mosque

Haci Bayram Mosque

Eski Meclis Binası

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Evi ve Müzesi

Dikmen Vadisi

Kurtulus Park

Karacabey Hamamı

Safran Hanı

Çengel Han

Çankaya Köşk Müzesi

Resim ve Heykel Müzesi

TCDD Müzesi

TRT Müzesi

Pembe Köşk

Ahi Elvan Camii

Alaaddin Camii

Karacabey Camii

Hamidiye Camii

Augustus Tapınağı

Gordion

Havaalanı Ulaşım

Uluslararası Ankara Esenboğa Havalimanı, şehir merkezine 25 km. mesafededir. Ulaşım HAVAŞ servisleriyle sağlanmaktadır.

Şehir Arama

Ankara Otelleri

Ankara Turları

Ankara Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+