Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Ayvalık Şehir Rehberi

Ayvalık Foto Galeri

Genel Bilgi

Ayvalık, Balıkesir’de bulunan ve bu şehrin Ege Bölgesi kesiminde bulunan bir ilçedir. Ayvalık, Balıkesir’in en batı ucunda konumlanmaktadır ve Ege Denizi’ne olan toplam kıyısı ise 34 kilometredir. Oldukça girintili kıyılara sahiptir ve bunun nedeni ise dağların denize dik olacak bir şekilde uzanmasıdır. Ege Denizi kıyısında da yer alan Ayvalık, ülkemizin turistik anlamda en dinamik bölgelerinden bir tanesidir. Ayvalık, Midilli Adası’nın karşısında bulunan alanda yer almaktadır.

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz Turizmi

İklim

Ayvalık’ta Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Kışların ılık ve yağışlı geçtiği bu bölgede yazlar ise oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Yaz mevsiminde ortalama sıcaklık değerleri 35 dereceye kadar ulaşmaktadır. Bu sıcaklıkların hafifleten en büyük olay ise, öğle vakitlerinde batıdan esen imbattır.

Ne zaman gidilir?

Ayvalık yaz turizmi için tercih edilen bir bölgedir. Mayıs ayında havaların ısınmasıyla beraber başlayan turizm sezonu eylül ayının sonlarına kadar devam eder.

Yeme İçme

Ayvalık deyince akla ilk gelen şeylerden biri Ayvalık tostudur. Ayvalık’ın her tarafında büfelerde ve kafelerde bulabileceğiniz bu lezzet bölgeye ait en dikkat çeken yiyecektir. Ayvalık’ta genel olarak Balıkesir mutfağı yaygındır. Ayvalık’tayken Kozak Yaylası’na uğrarsanız yöresel peynirler, çamfıstığı ve üzülerden tatmalısınız. Demircidere köyünde ise keşkek denemeye değerdir. Geleneksel bir yemek olan “sura” kemiksiz kuzu kaburga, Kozak fıstığı, kuşüzümü ve çeşitli otlar ile birlikte fırınlanan bir yemektir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Alibey adası olarak da bilinen Cunda, Ayvalık koyunda yer alan 23 adadan yerleşime açık olan tek adadır. Diğer bir özelliği ise Ege Denizi’ndeki Türkiye’ye bağlı en büyük dördüncü ada olmasıdır. Sıralamada en büyük ada Gökçeada’dır. Bunu Bozcaada ve Uzunada takip eder. Cunda adası’nın en güzel yerlerinden biri ise Cennet ada koyu’dur. Yine yaz turizmi için bölgeyi tercih edenlerin uğraması gereken yer Sarımsaklı plajıdır. Altınova da vakti olanların tercih edebileceği bir bölgedir.Ayvalık sahillerinde çok çeşitli su sporu yapma olanakları da mevcuttur.Ayvalık’ta ada turlarına da katılıp, deniz ve güneşin keyfini çıkartabilirsiniz. Ada turları Akvaryum Koyu, İncirlik Koyu, Maden Adası, Ortunç Koyu ve Cunda adası’na uğramaktadır.Aynı zamanda balıkçılık ile ilgilenenler için keyifli vakit geçirip balık tutabilecekleri çok elverişli koylar bulunmaktadır. Şeytan Sofrası, Ayvalık’ın en turistik yerlerindendir. Volkanik bir oluşum olan tepe yuvarlak görüntüsü ile bir sofrayı andırmaktadır. Demir kafes içinde korunan dev ayak izinin şeytana ait olduğu söylenmektedir. Burada herkes bu ayak izine demir para atarak dilek diler. Bu bölgeden güneşin batışı izlenmeye değerdir.Eski Ayvalık Evleri’nin ahşap ve taş işçiliği görülmeye değerdir.

Gece Ne Yapmalı?

Ayvalık’ta gece hayatı açısından en önemli yerler Sarımsaklı ve Cunda’dır. Bölgede gece hayatı yaz aylarında bar ve kafe tarzı mekanlardan ibarettir. Büyük gece kulüpleri bulunmamaktadır. Ayvalık’ta gece hayatında restoranlar da oldukça büyük bir paya sahiptir.

Alışveriş

Ayvalık’ta alışveriş yaparken oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu bölgede alışverişin en önemli öğesi hiç şüphesiz zeytinyağıdır. Dünya çapında bir üne ve lezzete sahip olan Ayvalık zeytinyağlarını burada birçok yerde rahatlıkla satın alabilirsiniz.Ayvalık’ta bununla birlikte çeşitli el sanatları ürünlerinin satıldığı satış yerlerinin sayısı da bir hayli fazladır. Gerek kendiniz için gerekse sevdiklerinize Ayvalık’a dair hediyelik bir şeyler almak isterseniz rahatlıkla bir şeyler bulabilirsiniz. Öte yandan gümüş ve altın ağırlıklı takıların da ziyaretçilere sunulduğu çok sayıda kuyumcular, deri kıyafet ve çeşitli deri ürünlerin sergilendiği bir çok mağaza da hizmet vermektedir. Bu dükkânlarda da bu alanlarda dilediğiniz ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Festivaller

Ayvalık (Temmuz’un son haftası ~ Festival)
Altın Kumsal Kültür ve Turizm Festivali

Ayvalık (31 Ağustos – 9 Eylül ~ Festival)
Ayvalık Kültür Sanat Günleri

Ayvalık (Ekim ~ Festival)
Özürlüler Şenliği

Önemli Yerler

Cunda Adası

Cennet ada koyu

Şeytan Sofrası

Eski Ayvalık Evleri

Delikli Taş ve Kartal Yuvası

Çamlık

İlk Kurşun Tepesi

Saatli Camii

Altınova

Sarımsaklı

Kozak Yaylası

Çıplak Tepe

Pordoselene Kulesi

Şehitler Camii

Hayrettin Paşa Camii

Hamidiye Camii

Çınarlı Camii

Taksiyarhis Kilisesi

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Havaalanı Ulaşım

Ayvalık’a en yakın havaalanı Edremit’te bulunan Koca Seyit havaalanıdır ve buraya uzaklığı 48 kilometredir. Bu havaalanından Ayvalık merkezine ulaşım ise yaklasık 45 dakika, 1 saat sürmektedir. Havaalanından kalkan özel otobüsler veya taksiyi kullanarak Ayvalık’a ulaşmanız mümkündür. Bunun yanı sıra Balıkesir otogarından da Ayvalık’a, buradan kalkan özel servisler ve minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şehir Arama

Ayvalık Turları