TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Belgrad Şehir Rehberi

Belgrad Foto Galeri

Genel Bilgi

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuş olan Belgrad şehri, Sırbistan'ın en büyük şehri ve başkentidir.Ülkenin en kalabalık kenti olan Belgrad, kültür, eğitim, ekonomi ve bilim merkezidir. Sırpça ismi "Beograd", beyaz şehir manasına gelmektedir. Kent, 16 tane nehir adasına, geniş parklar ve bahçelere sahiptir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Dört mevsimin de yaşandığı şehirde sıcaklık ortalaması kışları 4°C, yazları ise 21°C'dır. Kışlar soğuk, yazlar nemli ve sıcak geçer. En soğuk ayı Ocak ayı, en sıcak ayı Temmuz ve Ağustos'tur. Eşit yağış dağılımlı karasal iklim görülür.

Ne zaman gidilir?

Karasal iklim görüldüğünden, Mayıs - Eylül arası en iyi dönemdir. Bu dönemde gündüz sıcaklıkları 23 - 28 derece arasında değişmektedir. Şehir oldukça renkli festivallere ev sahipliği yaptığından dilerseniz festival dönemlerini de tercih edebilirsiniz.

Yeme İçme

Belgrad’da bulunan restoranlar oldukça genis yemek seçenekleri sunmaktadır. Eğer yöresel yemeklerden tatmak isterseniz mutlaka gitmeniz gereken semt Skadarlija’dır. Sırp salatası, sopska salatası, kavrulmuş biber, sauerkraut, turşular, pilavlı sazan, perch ala smederevo, kuru yemiş turta, orasnice, meyveli turta ve krepler deneyebileceğiniz yöresel lezzetlerdir. Geleneksel Sırp yemekleri genelde etle hazırlandığından, et sevmiyorsanız dünya mutfağından örnekler sunan restoranları tercih edebilirsiniz.

Gündüz Ne Yapmalı?

Şehirde 70'e yakın park bulunmaktadır. Bu parklardan en önemlisi Kalemegdan'dır. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde konumlanmış olan Kalemegdan Parkı, Belgrad Hisarı, Belgrad hayvanat bahçesi, bir adet lunapark, anıtlar, müzeler, sanat galerileri gibi pek çok yapıya ev sahipliği yapar. Özellikle Belgrad Hisarı şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Parkın içindeki hayvanat bahçesinde 200 farklı türden 2.000'in üzerinde hayvan bulunmaktadır. Ünlü bilim adamı Nikola Tesla'ya ithafen isim verilen Tesla Müzesi ve Ulusal Müze de ziyaretçilerin görmesi gereken yerlerdendir. Şehrin merkezi olarak bilinen kısım ise Cumhuriyet Meydanı’dır. Restoranlar, kafeler ve pek çok nokta şehrin bu kısmında yer almaktadır.Kentin sahip olduğu iki nehir ve çok sayıda göl de balık açısından çok verimlidir. Bu nedenle balık tutmak, turistler tarafından yapılan aktiviteler arasındadır. Pek çok adanın da içinde bulunduğu Belgrad'da Ciganlija Adası şehrin en önemli aktivite ve spor merkezidir. Plajları, bowling salonları, golf sahaları, su sporu fırsatları ve piknik alanları ile kentin eğlence merkezidir. Doğa severler için en dikkat çekici nokta ise Veliko Ratno Ostrvo adasıdır. "Zemun" olarak bilinen Lido Plajı da bu adada yer almaktadır. Kentin anıtsal yapısı haline gelmiş olan ve Dünyanın da en büyük Ortodoks ibadethanelerinden biri olan Aziz Sava Katedrali de görülmeye değer yerlerdendir. Kraliyet dönemine ait olan Prenses Ljubice Sarayı ve içindeki Türk Hamamını gezebilirsiniz. 1882-1884 senelerinde inşa edilmiş olan Eski Saray ise günümüzde Kent Meclisi'ne ev sahipliği yapmaktadır.Dünyanın en iyi basketbol oyuncularından bazılarının ana vatanı olan Sırbistan'da, Belgrad'a gelmişken maç izlemeye de gidebilirsiniz. En ünlü takımları "Partizan"dır.

Gece Ne Yapmalı?

Gece hayatıyla ünlü Belgrad, ziyaretçilerine pek çok bar ve eğlence mekanı seçeneği sunmaktadır. Şehrin en ünlü mekanlari ise Tuna ve Sava Nehri kıyısında bulunur. Yıl boyunca açık olan Andergraund isimli mekan, Kalemegdan Kalesi'nin altında yer alan en popüler mekanlardandır. Kentte tekno müzik ve elektronik müzik yapan klüpler oldukça revaçtadır. Bunlardan en önemlileri Exile ve Blaywatch'tur.

Alışveriş

Aleksandra Bulvarı, alışveriş severlerin mutlaka uğraması gereken yerlerdendir. Pek çok ünlü markanın dışında yerel ürünleri de bulabileceğiniz oldukça önemli dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. Terazije Meydanı çevresinde de yerel ve uluslararası markaların satıldığı mekanları bulabilirsiniz. Sava Center, City Passage ve New Millennium en önemli alışveriş merkezleridir.

Festivaller

Belgrad (Şubat ~ Festival)
Belgrade Guitar Art Festival

Belgrad (Şubat ~ Festival)
Uluslarasası film festivali

Belgrad (Nisan ~ Festival)
Belgrade Dance Festival

Belgrad (Mayıs ~ Festival)
In Vino Şarap Festivali

Belgrad (Temmuz ~ Festival)
Belgrad Yaz Festivali

Belgrad (Ekim ~ Festival)
Dis-Patch Festival

Önemli Yerler

Kalemegdan Citadel

Knez Mihailova Street

Cathedral of Saint Sava

Cumhuriyet Meydanı

Skaderlija semti

Prens Michael Heykeli

Pobednik

Posta Merkezi

Sırbıstan Ulusal Parlamentosu

Belgrad Sarayı

Belgrad Ulusal Tiyatro Binası

Ulusal Müze

Nikola Tesla Museum

Veliko Ratno Ostrvo

Zemun Bölgesi Gardos Kulesi

Prenses Ljubice Sarayı

Ciganlija Adası

Nebojsa Kulesi

Belgrade Zoo

Güzel Sanatlar Akademisi

Alexander Nevsky Katedrali

Havaalanı Ulaşım

Nikola Tesla Havalimanı şehir merkezine 18 km. uzaklıktadır. Otobüslerle şehre 2€ karşılığında gidebilirsiniz. Taksiyle şehir merkezine gitmek ortalama 10€ tutmaktadır.

Şehir Arama

Belgrad Otelleri

Belgrad Turları

Belgrad Uçak Bileti