TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Berlin Şehir Rehberi

Berlin Foto Galeri

Genel Bilgi

Almanya'nın başkenti olan Berlin aynı zamanda Avrupa'nın en gözde ve heyecan veren kentlerinden biridir.1961 ile 1990 yılları arasında Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye bölünmüş olan kentin ortasında geçen Berlin Duvarı'nın 1990 yılında yıkılmasıyla, yeniden birleşmiştir.Berlin şehri ilk olarak 1237 senesinde kurulmuştur. Adı ise bataklık anlamına gelmektedir. Geçmişin bataklığı günümüzün en renkli Avrupa kentlerinden biridir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Şehirde senelik ortalama sıcaklık 8,9 derecedir. En sıcak aylar ortalama 18,5 ve 17,7 derece ile Temmuz ve Ağustos aylarıdır. En soğuk aylar ise ortalama -0,6 ve -0,3 derece ile Ocak ve Şubat aylarıdır. Genellikle her mevsim yağmurludur.

Ne zaman gidilir?

Sunduğu kültürel etkinlikler ile yılın her ayı gidilebilir. Ancak hava şartlarının daha elverişli olduğu Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları dışarıda daha rahat dolaşabileceğiniz dönemlerdir.

Yeme İçme

Berlin'de genel Alman mutfağını ve yöresel yemekleri bulabileceğiniz restoranların yanı sıra çok sayıda fast-food restoranı da bulabilirsiniz.Almanya'da Berlin dışındaki her yerde doughnutlara "Berliner" denilmektedir ama Berlin'de "Pfannkuchen" deniliyor. Bu kelime de Berlin dışındaki diğer bölgelerde pancake için kullanılıyor. Berlin'de pancake yemek istediğinizde "Eierkuchen" demeniz gerekiyor.Kreuzberg ve Friedrichshain bölgesi daha çok öğrenci nüfusu ile Türklerin yoğun bulunduğu bir bölge olduğundan burada sıklıkla döner kebapçılara rastlayabilirsiniz.Şehrin Batı bölümü olarak adlandırılan "City West"te çok kaliteli restoranlar yer almaktadır. Schöneberg bölgesinde ise daha çok sokak kafeleri yaygındır.24 saat yaşayan bir şehir olan Berlin'de günün her saatinde kahvaltı yapabilme olanağı bulunur. Berlin halkı arasında kahvaltı ve brunch'a gitmek oldukça yaygındır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Canlı ve metropol bir kent olan Berlin'de yapılacak pek çok şey bulunmaktadır. İster ikinci el eşyaların satıldığı pazarlarda gezebilir, isterseniz şehrin turistik mekanlarını, saraylarını ve de müzelerini ziyaret edebilirsiniz.Şehir Avrupa'da yer alan en çok park alanına sahip en yeşil şehirlerinden biridir. Bu parklarda yürüyüş yaparak, yeşil alanların ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.Reichstag tepesine çıkıp, %30'u yeşil alanda oluşan bu şehri tepeden izleyebilir, hoş fotoğraflar çekebilirsiniz.Brandenburg kapısı önünden kalkan şehir turu otobüsleri ile tüm şehri keşfedebilirsiniz.Berlin’deki çeşitli uygarlıklar izlerini bıraktığından farklı dönemlerden kalma pek çok mimari eseri görmek mümkündür. Schloss Charlottenburg, Brandenburg Kapısı ve Bundeskanzleramt bunlar arasında gösterilebilir. Reichstag Binası da Alman Parlamentosu’nun resmi merkezidir. Halka açık olan kısımdan şehrin en güzel manzarasını görebilirsiniz. Dilerseniz Unter den Linden isimli klasik gezi yolunda yürüyüş yaparak yol üzerindeki eski binaları da görebilirsiniz.Humboldt Üniversitesi’nin de bir kısmı burada yer almaktadır. Hackescher Markt’ın çevresindeki bölge şehrin kalbinin attığı noktalardan biridir. Çok sayıda mağaza, restoran, kafe, bar ve gece kulübüne ev sahipliği yapar.Berlin’de 150’den fazla müze bulunur. Müzelerin bulunduğu bölge UNESCO tarafından da koruma altına alınmıştır. Özellikle modern sanat konusunda çok sayıda müze bulunur. Şehirde her yıl uluslar arası bir modern sanat fuarı da yapılmaktadır.

Gece Ne Yapmalı?

Berlin'de gece hayatı erken başlayıp, geç biter. Berlin, sabaha kadar açık olan mekanları ile ünlüdür. Sayısız bar ve benzeri mekanın bulunduğu şehirde Green Door, 90 Grad, B-flat, Felix, 40 Seconds, Week-End tercih edebileceğiniz mekanlardan bir kaçıdır.Yaklaşık 200 tane gecekulübü bulunan şehirde bazı mekanlara girişte, giriş ücreti alınır. Ancak bu ücret 5-10 Euro civarında olup, diğer Avrupa şehirleri ile kıyaslandığında oldukça düşüktür.Şehir genelinde akşam pek çok konser ve opera gösterileri de bulunur.

Alışveriş

Berlin’de seçkin mağazalar ve ünlü moda evlerinden antika eşyalara ve ikinci el dükkanlarına kadar her çeşit alternatif mevcuttur.86 metre yüksekliği ile Berlin'inen yüksek binası olan Europa Center en önemli alışveriş merkezlerinden biridir.Gelbe Musik mağazası, Avrupa'nın en iyi müzik marketleri arasında yer alır.Quartier 206 ve Arrey&Mossina Berlin'in yetenekli tasarımcılarının elinden çıkma bir çok tasarım ürününü bulabileceğiniz yerlerdir.Alışveriş denince Berlin'de bulamayacağınız şey yoktur. Pahalı antikalardan sıradan süs eşyalarına, son moda elbiselerden bit pazarlarında satılan sıradan giysilere kadar her fiyattan her şeyi bulmanız mümkündür.

Festivaller

Berlin (Şubat ~ Festival)
Berlin Film Festivali (Berlinale): Dünyaca ünlü film festivalidir. Kazanan filmlere gümüş ve altın ayı ödülü verilir.

Berlin (Temmuz ~ Festival)
Carnival of Cultures (Karnival der Kulturen: Berlin’deki kültürel ve etnik çeşitliliği müzik , yemek ve dans çerçevesinde bir araya getiren bir festivaldir. 4 gün süren festival Kreuzberg bölgesinde organize edilir.

Berlin (Temmuz ~ Festival)
Love Parade: Elektronik, trance ve techno müzik festivalidir.

Berlin (25 Ağustos ~ Festival)
The Long Night of the Museums: Berlin’deki 100’ün üzerindeki müze ücretsiz olarak kapılarını tüm gece boyunca ziyaretçilere açar.

Berlin (Ağustos ~ Festival)
Berlin Stiletto Run: Topuklu ayakkabılar ile koşu yarışıdır.

Berlin (7-8 Eylül ~ Festival)
Pyronale Festivali: 2 gece süren festivalde havai fişeklerle oluşturulan kareografiler izleyici ile buluşturulur. Her sene yaklaşık 60.000 izleyici havai fişeklerin dansını izlemeye gelir.

Berlin (29 Eylül ~ Festival)
Berlin Marathon: Dünyanın en kalabalık maratonlarından biridir. Bu koşu maratonuna yaklaşık 50.000 kişi katılır. Maraton süresince 40’a yakın yer de çeşitli müzik ve dans gösterileri de düzenlenir.

Berlin (Kasım ~ Festival)
Berlin Jazz Festivali: Dünyaca ünlü jazz ve blues müzisyenlerinin de katılımı ile gerçekleştirilen bir festivaldir.

Berlin (10 – 21 Ekim ~ Festival)
Festival of Lights: Berlin Işık Festivali. Bu festival süresince Berlin’deki 50 önemli tarihi nokta ışık ve ışık oyunları ile aydınlatılır. Şehirde görsel bir şölen yaşanır.

Berlin (Ekim ~ Festival)
Berlin Fotoğrafçılık Festivali

Önemli Yerler

Berlin Wall Memorial

Brandenburg Gate

Reichstag Building

Museum Island (Museumsinsel)

Kurfuerstendamm

Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche

Jewish Museum Berlin

Potsdamer Platz

Kreuzberg

Schloss Charlottenburg

Bundeskanzleramt

KaDeWe

Museum für Naturkunde Doğa Bilimleri Müzesi

Filmmuseum Berlin

Neue Synagoge Berlin

Museum für Kommunikation İletisim Müzesi

Checkpoint Charlie Museum

Berliner Dom

Bellevue Sarayı

Siegessäule Zafer Sütunu

Havaalanı Ulaşım

Berlin’in en işlek havalimanı Tegel Havalimanı’dır. Alexanderplatz’a TXL, Zoolish Garten’e X9:S ve şehir merkezine 109 ve 128 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Ulaşım süresi 30-45 dakika arasında değişmektedir. Bu havalimanından metroyla ulaşım bulunmamaktadır.Schoenefeld Havalimanı da şehirdeki havalimanlarındandır. Ekspres tren hatları ile havalimanından şehre varış 30 dakika kadar sürmektedir. RE7 ve RB 14 tren hatları 05:00 23:00 saatleri arasında her gün yarım saatte bir hareket etmektedir. S45 ve S9 tren hatları ve SXF1, X7, 162, 163, 171, N60, N70 otobüs hatları ile de şehre varabilirsiniz.2012 Haziran ayından itibaren uluslararası uçuşlar Berlin Brandenburg Havalimanı üzerinden yürütülecektir.

Şehir Arama

Berlin Otelleri

Berlin Turları

Berlin Uçak Bileti