Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Beyrut Şehir Rehberi

Beyrut Foto Galeri

Genel Bilgi

Lübnan'ın başkenti olan Beyrut, 1950-1970 yılları arasında Ortadoğu'nun gözbebeği idi. 1975 - 1991 Lübnan iç savaşından olumsuz etkilenen şehir yeniden yapılandırılmıştır. Hariri suikasti ile Beyrut'un adı dünyaca duyulur olmuştur. Beyrut, istikrarlı ekonomisi, banka hesaplarının gizliliği kanunu ve çekici banka faizleri nedeniyle Arap zenginlerinin bankacılık merkezidir. Beyrut'un Akdeniz'e olan kıyısı ve renkli gece hayatı sayesinde çevre ülkelerden de çok sayıda turist çekmektedir.

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz Turizmi ve Kültür Turizmi

İklim

Yaz mevsimi Haziran-Eylül ayları arasıdır. İlkbahar ve Sonbahar, ılıman geçer. Aralık-Mart ayları olan kış döneminde çoğunlukla yağmurlu geçer ve dağlık bölümlerde yoğun bir şekilde kar yağışı olur.

Ne zaman gidilir?

Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ayları seyahat için iklim koşullarının en uygun olduğu dönemdir.

Yeme İçme

Geleneksel Lübnan mutfağının leziz mezeleri ve et yemeklerini yiyebileceğiniz lokantaların yanı sıra, sadece deniz ürünleri satan fast food restoranlarını da bulabilirsiniz. Birçok tanınmış uluslararası restoran zinciri şubesi Beyrut' ta mevcuttur. Arak, Lübnan'nın ulusal içeceğidir. Bu içecek anasonla tatlandırılmış bir içkidir. Ayrıca, Lübnan'ın meşhur şarabını tatmanızı tavsiye ederiz. Achrafiye, kentin Lübnan mutfağından lezzetler sunan en iyi ve en popüler bölümlerindendir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olan Beyrut dini yapılarıyla dikkat çeker. 12. Yüzyılda kilise olarak inşa edilip daha sonra restore edilmiş Al-Omari Camisi ve 1888 yılındaki St. George Katedrali şehirdeki dini yapılar arasında en ilgi çekici olanlardır. Şehirde yaşayanların buluşma noktaları şehre tepeden bakan Güvercin Kayalıkları ve sahil kenarı olan Corniche Bölgesi’dir. İki bölge de kafe ve restoranlarıyla sakin ve güzel bir manzara eşliğinde keyif yapabileceğiniz yerlerdir. Beyrut, modern yapısıyla da ziyaretçilere golf, at yarışları ve balon turları gibi bir çok aktivite seçeneği de sunmaktadır. Yaz turizmi için de tercih edilebilecek şehir plajlarıyla da oldukça ilgi çekicidir. Dalış ve daha bir çok su sporu yapabileceğiniz bu alanlardaki beach clublar da ziyaretçiler tarafından çokça tercih edilir. Zengin koleksiyonlara sahip Beyrut Ulusal Müzesi görülmelidir. Hem mimari açıdan etkileyici hem de koleksiyonlarıyla ilgi çekici Sursock Müzesi de şehre giden ziyaretçiler tarafından mutlaka görülmesi gereken noktalardandır.Jeita Gratto Mağarası, bir çok otorite tarafından Dünya’nın 8. Harikası olarak gösterilmektedir. Beyrut’un merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.Harissa Tepesi, Beyrut’a 18 kilometre uzaklıkta bulunan bir tepedir. Burası aynı zamanda şehrin en lüks ve yazlık yerlerinden de bir tanesidir. Bu tepede bulunan Meryem Ana Heykeli ise oldukça ilgi gören bir yapıdır.Byblos, dünyanın sürekli olarak iskan görmüş en eski kentlerinden bir tanesidir. Byblos aynı zamanda UNESCO tarafından da dünyanın tarih mirasları listesine dâhil edilmiştir. Ancak bu bölge ile Beyrut arası yaklaşık 1 saat sürer.

Gece Ne Yapmalı?

Akşamları da harika bir görüntüye sahip olan Lübnan’da ışıklı oteller, restoranlar ve renk renk ışık gösterileri sizi büyüleyecek. Günlük milyon dolarla Beyrut’a katkı sağlayan ve yılda sadece bir gün kapalı kalan Casio Duliban ( Lübnan casinosu )’i mutlaka görmelisiniz. Ayrıca pek çok gece klübünün bulunduğu Mameltein bölgesinde gece eğlencesinin tadını çıkarabilirsiniz.

Alışveriş

Beyrut kenti alışveriş sevenler için Orta Doğu’da bulunabilecek en önemli yerlerden bir tanesidir. Şehirde sayıları hiç de az olmayacak kadar fazla elbise ve mobilya tasarımcıları bulunmaktadır. Şehrin Verdun bölgesinde daha çok moda alışveriş merkezleri yer alır. Solidere bölgesinde ise butikler ön plandadır. Souk el Tayeb bölgesi ise adeta bir organik pazardır. Mücevher, süs eşyası ve antika için ise Pazar(Sunday) Çarşısı oldukça önemli bir yerdir.Hamra isimli büyük alışveriş bölgesi tarihi yapısıyla ve etkileyici dükkanlarıyla hem turistik açıdan hem de alışveriş açısından oldukça ilgi çekicidir.

Festivaller

Beyrut (Şubat ~ Festival)
Beyrut Uluslararası Tango Festivali

Beyrut (Şubat ~ Festival)
Al Bustan Festival: Geleneksel müzikler ve sahne sanatları festivalidir.

Beyrut (Ekim ~ Festival)
Hamra Sokak Festivali

Beyrut (Ekim ~ Festival)
Beyrut Uluslararası Film Festivali

Önemli Yerler

Al Omari Camii

Saint George Maronite Katedrali

Pigeon Rocks

Corniche

Büyük Serail

Hamra Caddesi

National Museum of Beirut

Sursock Müzesi

Halil Cibran Parkı

Parliament of Lebanon Building

Saint Nicholas Greek Orthodox Cathedral

Emir Assaf Camii

Ain El Mreisseh Camii

Sanayeh Park

Jeita Grotto

Harissa Tepesi

Havaalanı Ulaşım

Beyrut Rafik Hariri Uluslararası Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım için toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Şehre ulaşım taksilerle sağlanır. Taksi ile şehre gidiş 25000 Lübnan Poundu (LBP) kadar tutmaktadır.

Şehir Arama

Beyrut Otelleri

Beyrut Turları

Beyrut Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+