TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Bolu Şehir Rehberi

Bolu Foto Galeri

Genel Bilgi

Bolu, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alan bir ildir. Ortalama rakımın 1000 metredir.Bu şehir Sakarya, Eskişehir, Bilecik, Ankara ve Çankırı ile çevrelenmiş konumdadır. Bolu'nun %59'u ormanlık alandır. Bolu’nun nüfusu ise 270.000 dolaylarındadır. Bolu’da bulunan ilçeler ise Bolu Merkez, Göynük, Mudurnu, Seben, Kıbrıscık, Dörtdivan, Yeniçağa, Mengen ve Gerede’dir.

Ne Tarz Bir Tatil

Doğa Turizmi ve Kış Turizmi

İklim

Bolu bulunduğu coğrafya sebebiyle deniz iklimi ile İç Anadolu iklimi yani bozkır arasında bir geçiş bölgesidir. Yaz ve kış mevsimleri arasında sıcaklık açısından çok fark görülmemektedir. Karadeniz kenarında bulunan bölgesinde yazlar serin ve kışlar da ılık geçer. Ancak daha iç bölgelerde ise bu iki mevsim arasında ciddi sıcaklık farkları gözlenmektedir. Bolu’da yıllık yağış miktarı ise 535 – 1084 mm arasında olmaktadır. Ortalama sıcaklık kış aylarında 0 °C ile 5 °C arasında seyreder. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 20 °C civarındadır.

Ne zaman gidilir?

Bolu’da iki tür turizm ön plana çıkar; doğa turizmi ve kış turizmi. Abant ve Yedigöller bölgesi doğa turizmi için ülkemizin en uygun noktalarından biridir. Nisan ayının sonundan ekim ayının başlarına kadar olan dönem bu bölgeleri ziyaret etmek için iklim koşullarının en uygun olduğu dönemdir. Kış turizminin yapıldığı Kartalkaya’da ise turizm sezonu kasım – mart arası dönemdir.

Yeme İçme

Bolu aşçıları ile ünlüdür. Mengen’den yetişen aşçıların tarihi, padişah mutfağına kadar dayanmaktadır.Yöresel yemekler; Yayla çorbası, patates çorbası, ovmaç çorbası, kızılcık tarhana çorbası, tarhana çorbası, nohutlu çorbası, yoğurtlu bakla çorbası, imaret çorbası, çiğ börek, kabaklı gözleme, acı su bazlamacı, çantıklı pide, etli mantı, ekmek aşı, patatesli köy ekmeği, kedi batmaz, mantar sote, orman kebabı, kaldırık dolması, kaşık sapı, Mengen pilavı, Kıbrısçık pilavı, keşli cevizli erişte, höşmerim, Mengen kuzu güveç, katık, kaşık atmaç, bakla çullaması, paşa pilavı, kabak hoşafı, kara kabak tatlısı, palize, coş hoşafı, karavul şerbeti, kızılcık şurubu, saray helvası, Bolu Beyi tatlısı, Mudurnu baklası, uğut tatlısı.

Gündüz Ne Yapmalı?

Bolu’da gündüz yapabileceğiniz aktiviteler gittiğiniz mevsime göre değişiklik göstermektedir. Eğer kış aylarında Bolu’yu ziyaret ederseniz ve kış sporları ile ilgiliyseniz mutaa Kartalkaya’ya gitmelisiniz.Fotoğrafçılık ile ilgilenenlerin Abant ve Yedigöller bölgesini ziyaret etmeleri önerilmektedir. Özellikle sonbaharda burayı ziyaret ederseniz çok güzel kareler yakalayabilirsiniz.Bolu’daki Göynük ve Mudurnu’nun geleneksel Türk evleri görülmeye değerdir.

Gece Ne Yapmalı?

Bolu’da çok renkli bir gece hayatı yoktur. Şehirde bulunan az sayıda eğlence mekanı ise şehir merkezi etrafında ve Kartalkaya Yolu’nda bulunmaktadır.

Alışveriş

Bolu’da alışverişlerinizi yapabileceğiniz çok sayıda alışveriş merkezleri hizmet vermektedir. Bu alışveriş merkezlerinde dünya genelinde satış yapan pek çok marka ile birlikte ülkemizde üretilen çok sayıda ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehirde bulunan bolu Highway Outlet Alışveriş merkezi buranın en önemli alışveriş merkezidir. My Dream City Avm ve Bekçi Oğlu Bolu Avm de Bolu’nun en gözde alışveriş merkezlerindendir. Bolu’da alışveriş merkezleri kadar halk pazarları ve küçük satış dükkânları da oldukça önemlidir. Buralarda Bolu’ya özgü yerel ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Festivaller

Mengen (Haziran ayı 3. hafta sonu ~ Festival)
Aşçılık-Turizm Festivali

Mudurnu (Haziran ~ Festival)
İpek Yolu Kültür Festivali

Bolu (Mayıs ayı 2. haftası ~ Festival)
İzzet Baysal Kültür Sanat Festivali

Abant (Temmuz ayı 3. hafta sonu ~ Festival)
Yamaç Paraşütü Festivali

Göynük (Mayıs ayı son Pazar günü ~ Festival)
Akşemsettin Anma Günü

Önemli Yerler

Abant Gölü

Yedigöller

Göynük ve Mudurnu’nun geleneksel Türk evleri

Kartalkaya

Sülük Gölü

Seben Kaya Evleri

Aladağ Göleti

Akkayalar Yaylası

Dörtdivan

Asar Kalesi

Kiliseli Han

Keçi Kalesi Kalıntıları

Yıldırım Beyazıt Camii

Yukarı Tekke Camii

Havaalanı Ulaşım

Bolu’da havaalanı bulunmamaktadır. Burada bulunan otogar ile şehir merkezi arası ise yaklaşık olarak 1 kilometredir.Otogarda bulunan otobüs firmalarının özel servisleriyle ve otogar çevresinde olan duraklardan kalkan otobüsler vasıtasıyla şehir merkezine ulaşmanız mümkündür.

Şehir Arama

Bolu Otelleri

Bolu Turları