Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Brüksel Şehir Rehberi

Brüksel Foto Galeri

Genel Bilgi

Brüksel, Belçika’nın başkentidir. Belçika’da bulunan üç federal bölgeden biri Brüksel Bölgesi’nin de aynı zamanda başkentidir. Brüksel, günümüzden birkaç yüzyıl önce, o bölgedeki bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkarılmış bir şehirdir. Brüksel, kelime anlamı olarak da ‘bataklığın içinde bulunan yerleşim yeri’ anlamına gelmektedir. Brüksel kenti diplomatik anlamda da oldukça önemli bir kenttir. Avrupa Birliği’nin üç ana kurumlarından olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu içinde ilk ikisinin resmi organlarının oldukça büyük çoğunluğu Brüksel’de yerleşik bulunaktadır. Avrupa Parlamentosu ise, Strazburg ile birlikte dönüşümlü olarak Brüksel’de çalışmalarına devam etmekte ve yürütmektedir. Bunların dışında olan birçok irili ufaklı yüzlerce kuruluş da hesaba katıldığı zaman, Brüksel kenti AB veya Avrupa başkenti olarak lanse edilir. Tüm bunların yanı sıra, NATO Merkez Karargâhı da yine Brüksel’de yer almaktadır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Okyanus iklimi hakimdir. Kışlar serin geçer, nadiren kar görülür. Baharlar ılık, yazlar ise sıcak ve kuraktır. Aralık, Ocak ve Şubat'ta gece sıcaklıkları -1 derecelerinde, gündüz sıcaklıkları 4-7 derece arasındadır. Yaz aylarında ise gündüz 22-23 derece olan sıcaklık gece 11-12 derecelere düşer.

Ne zaman gidilir?

Brüksel'i ziyaret etmek için iklim koşullarının en uygun olduğu dönemler Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Yeme İçme

Brüksel mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Yemeklerde Fransız mutfağının etkisi bariz bir şekilde görülmektedir. Bunun yanı sıra, ülkede yaşayan yabancı nüfus yoğunluğundan dolayı Çin, Yunan, Fas, Vietnam, Türk yemeklerini de sunan restoranların sayısı bir hayli fazladır. Brüksel’de de ülkenin genelinde olduğu gibi çok çeşitli güveçler hep ön planda olmuştur. Bu güveçlere Belçika’da oldukça fazla bulunan sebzeler eşlik etse de, bu sebzeler bazen tek başlarına ana yemek olarak da sunulmaktadır. En bilindik ana yemeklerinden bir tanesi waterzooi isimli yemektir. Bu yemek tavuk eti, patates, havuç, pırasa, krema, bulyon, tereyağı ve yumurtadan oluşmaktadır. Brüksel’de denenmesi gereken bir diğer yemek ise Anguille au vert’tir. Bu ise maydanoz, kuzukulağı ve adaçayı gibi yeşillikler ile birlikte yapılan bir yılanbalığı yemeğidir. Bunların yanı sıra Brüksel’de deniz mahsulleri de sıkça tüketilir. Bu deniz mahsulleri ile yapılan yemekler ise krema, hardal ve çeşitli soslar ile birlikte servis edilmektedir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Büyük Meydan (Grand Place), Belçika için her anlamda olukça önemli bir yerdir. Belçika’nın kurulduğu yer olarak tarihte yerini almış olan Büyük Meydan, 13. yüzyılda inşa edilmiş olan bir çok eski mimari yapıyı bünyesinde bulundurur. Bu anlamda Grand Place, şehre gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir. Bu meydan, günümüzde sadece turistik amaçlı kullanılan tarihi Brüksel Belediye Binası, Belçika Şehir Müzesi, Belediye Sarayı, Bira Müzesi gibi çok fazla sayıda tarihi bina ile çevrelenmiştir. Hotel De Ville, Grand Place’de yer alan en ihtişamlı yapılardandır. Burası aslında Belediye Binası’dır. Brüksel’deki en önemli noktalardan biri de Mini Europe isimli açık hava müzesidir. Avrupa şehirlerinin önemli turistik noktalarının birer minyatürünü barındıran müze ziyaretçiler tarafından en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Brüksel’in en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi de Atomium’dur. Bir atom çekirdeğinin mikroskobik görüntüsünün tam 165 milyon kere büyütülmüş hali olan bu yapı, 102 metre yüksekliğinde ve 9 tane küreden oluşacak şekilde inşa edilmiştir.Brüksel’in simgelerinden olan Çocuk Heykeli de oldukça ilgi gören yerlerden bir tanesidir. Heykeltıraş Jerome Duquesnoy tarafından yapılmış olan çocuk heykeli yaklaşık 60 santimetredir. St. Catherine Kilisesi 1854 senesinde yapılmış önemli bir kilisedir. Burada hakim olan üslup Gotik ve Rönesans üsluplarıdır. St. Michael ve St. Gudula Katedralleri de şehirdeki önemli dini yapılardandır.Bira Müzesi de şehrin popüler noktalarından biridir. Belçika’da mevcut bulunan bira çeşidi 500’den fazladır. Bu müzede de, bu 500 çeşit biranın hemen hepsinden örnekler bulunmaktadır.

Gece Ne Yapmalı?

Brüksel gece hayatı açısından oldukça hareketli bir kenttir. Bu şehirde bulunan gece kulüpleri genellikle gece 11 gibi açılıp, sabahın ilk ışıklarına kadar da açık kalmaktadırlar. Brüksel’de gece hayatınızda tercih edebileceğiniz bar ve gece kulüplerinden bazıları şunlardır:- A La Bécasse- Bier Circus- The Floris- The Monk- Chez Moeder Lambiek- De Walvis- CRYSTAL LOUNGE- Mappa Mundo- Le Tavernier- The Fuse- Recyclart- Le You

Alışveriş

Brüksel kenti alışveriş açısından oldukça önemli bir bölgedir. Şehrin bazı bölgeleri alışveriş konusunda belirli objelerle ünlenmiştir. Örneğin; Sablon Bölgesi antika ürünler konusunda oldukça önemli bir bölgedir. Burada bulunan antikalar oldukça önemli eserlerdir. Brüksel, moda açısından oldukça önemli bir kenttir. Özellikle Louis Caddesi’nde bu durum oldukça göze çarpmaktadır. Bilinen bir çok dünya markasını Brüksel’de rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Festivaller

Brüksel (Ocak ~ Festival)
Brüksel Gay ve Lezbiyen Film Festivali

Brüksel (Şubat ~ Festival)
Brüksel Sanat Fuarı

Brüksel (Mayıs ~ Festival)
Brüksel Sanat Festivali

Brüksel (Mayıs ~ Festival)
Brüksel Jazz Maratonu

Brüksel (Temmuz ~ Festival)
Ommegang Ortaçağ Tarih Festivali

Brüksel (Ağustos ~ Festival)
Pukkelpop Müzik ve Dans Festivali

Brüksel (15-19 Ağustos ~ Festival)
Brüksel Flower Carpet Festival: Her sene binlerce çiçek kullanılarak Grand Place’de dev bir halı oluşturulur.

Brüksel (Eylül ~ Festival)
Belçika Formula 1 Grand Prix

Brüksel (Ekim ~ Festival)
Brüksel Spor Maratonu

Brüksel (Aralık ~ Festival)
Belçika Sinema Festivali

Önemli Yerler

Brussels City Centre - Grand Place

Brussels Belediye Binası (hotel De Ville)

Mannekin Pis

Sainte-Catherine

Bira Müzesi

Atomium

Mini-Europe

Şehir Müzesi

Chocolate Museum

Musée Magritte

Rue des Bouchers

Anderlecht

Béguinage Kilisesi

Royal Brussels Sarayı

Galeries St. Hubert

Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Muzik Enstrumaları - Eski İngiliz Binası Müzesi

Katedralie St. Michel

Schuman Metro Station

Jubilee Park (parc De La Cinquantenaire)

Havaalanı Ulaşım

Brüksel Havaalanı:Brüksel’in ana havaalanıdır. Şehir merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunan bu havaalanı, şehrin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için ilk tercih edebileceğiniz ulaşım aracı tren olabilir. 15 dakikalık periyotlarla hareket eden bu trenlerle, şehir merkezine yaklaşık 25 dakika sürecek bir yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz.Bunun dışında 12.00 – 21.00 saatleri arasında, havaalanından şehir merkezine otobüs seferleri de yapılmaktadır. Otobüs vasıtasıyla toplam yolculuk süresi ise 20 – 30 dakika arasında değişmektedir. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için diğer alternatif yolunuz ise taksi seçeneğidir. Yaklaşık 35 Avro karşılığında, havaalanından şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Brüksel Güney Charleroi Havaalanı:Bu havaalanı daha çok ülke içi ve Belçika’ya çevre şehirlerden yapılan uçuşlar için kullanılmaktadır. Buradan şehir merkezine ulaşım için ise shuttleları kullanabilirsiniz. Her 30 dakikada bir sefer yapan bu araçlar ile 30 – 35 dakika sürecek bir yolculuk sonunda şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Bununla beraber, taksi seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Şehir Arama

Brüksel Otelleri

Brüksel Turları

Brüksel Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+