TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Budapeşte Şehir Rehberi

Budapeşte Foto Galeri

Genel Bilgi

Buda ve Peşt şehirlerinin birleşmesi ile oluşmuş şehir, Orta Avrupa'nın en önemli kentlerindendir. Buda daha çok tarihi kısmı barındıran kısım, Peşt ise modern kısımdır. Avrupa Birliği’nin 9. en kalabalık kenti olmasının yanı sıra ülkenin politik, ticari, endüstriyel ve kültürel merkezidir. Düz ve engebeli bir alan üzerinde yükselen başkent, Tuna Nehri’ni içine alan bir bölgede kuruludur. Yerleşim alanlarının yüksek bölümlerini oluşturan Castle (Kale) ve Gellert dağlarının yamaçlarından kentin düz alanlarına doğru akan Tuna Nehri, Budapeşte’nin merkezinden geçer. Yüksek dağların kenti muhtemel saldırılardan koruyacak bir set görevi görmesi ve Tuna Nehri’nin bereketli suları, Budapeşte’nin burada kurulmuş olmasının başlıca sebeplerindendir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Budapeşte’de Büyük Macaristan Ovası'nın sert kara iklimi ile Transtuna’nın bol yağışlı iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm surer. Ilıman ve kuru bir iklime hakim olan şehirde, kış aylarında sıcaklık -4°C ile 10°C arasındadır. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 15°C ile 28°C arasında değişir.

Ne zaman gidilir?

Budapeşte’yi gezmek için en uygun mevsimler İlkbahar ve sonbahar. Şehir, Avrupa'nın en uzun süre güneş alan kentlerinden biri. Sert soğuklar Aralık'ın ortasına kadar görülmüyor. Bu dönemden sonra zaten turistik yerlerin çoğu kapanıyor. Yazlar oldukça sıcak geçebiliyor ama şehirdeki sayısız festivale katılmak isterseniz, yaz sizin için en doğru mevsim olabilir.

Yeme İçme

Et ve baharat ağırlıklı bir mutfağa sahip Macar mutfağı oldukça zengindir. Et ve balık yemeklerinin dışında da vejetaryanlar için de çeşitli seçenekler sunar. Macar mutfağının tüm lezzetlerini Budapeşte’deki restoranlarda bulabilirsiniz. Geleneksel Macar restoranları müşterilerine aperatif tabakları sunar. Her bütçeye ve zevke uygun restoran bulmak mümkündür. Kentte dünya mutfaklarından da seçenekler sunan pek çok restoran yer alır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Budapeşte tarihi ve modern düzenin birleştiği çok etkileyici bir şehirdir. Tuna Nehri’nin iki tarafına yayılmış şehrin tarihi kısmı Buda ve modern kısmı Peşte’dir.Şehir kaplıcalarıyla ve termal hamamlarıyla çok fazla ziyaretçi çekmektedir. Tarihi Türk hamamları ve termal kaplıcalar şehrin zengin doğal su kaynaklarından yararlanılarak inşa edilmiştir. Buda tarafında yer alan Gellert Tepesi’nin yamacında yer alan Gellert Hamamları bunlar arasında en önemlisidir. Ayrıca Gellert Tepesi şehrin en güzel manzalarından birini sunmaktadır.Ayrıca doğal su kaynakları pek çok mağara oluşturmuştur ve bu mağaralar da ziyaretçilerin en çok gezdiği yerler arasındadır. 200’e yakın mağaranın bulunduğu şehirde en çok dikkat çekenler; Kale Mağarası, Şapel Mağarası, Palvogly Mağarası ve Szemlohegy Mağarası’dır. Tuna Nehri’nin ortasında yer alan Margaret Adası şehirdeki en etkileyici noktalardan biridir. Adanın içinde St. Michael Kilisesi, Fransisken ve Dominik Kiliseleri’nin kalıntıları ve küçük bir hayvanat bahçesi yer almaktadır. İçindeki 10000 metrekarelik park alanı ve açık hava yüzme havuzu ile ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Ayrıca adada bisiklet kiralayarak gezmek de mümkündür. Kale Tepesi UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alan şehirdeki en önemli noktalardan biridir. Moğol saldırısı sonunda yapılmış kalenin etrafı 15. Yüzyıldan sonra yerleşime açılmış ve bölge genişlemiştir. Bölgede kraliyet sarayı dışında da pek çok gezilecek nokta bulmak mümkündür. Yine bölgede yer alan Balıkçılar Burcu veya Balıkçılar Tabyası olarak adlandırılan kale de şehrin en güzel manzaralarından birini sunmaktadır. Balıkçılar Burcu da UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.Tam bir Ortaçağ Kenti olan Budapeşte dini yapılarıyla da oldukça etkileyicidir. Margaret Adası’nda St. Michael Kilisesi, Fransisken ve Dominik Kiliseleri’nin kalıntıları dışında bir de manastır yer alır. Şehirde bir diğer etkileyici yapı ise St. Stephen Bazilikası’dır. 1905 yılında takdis edilmiş kilise 9 tonluk ülkenin en büyük çanına ev sahipliği yapmaktadır. Çan kulelerinden şehrin eşsiz bir manzarası görmek mümkündür. Matthias Kilisesi ve Gül Baba’nın Türbesi de şehirdeki etkileyici noktalardandır.Şehrin en önemli merkezi olan Andrassy Caddesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Pek çok müze, Rönesans Sarayı ve renkli meydanlarıyla şehrin en etkileyici yerlerindendir. Andrassy Caddesi alışveriş için de ideal noktalardan biridir. Tuna Nehri’nde yapılan tekne turlarıyla şehrin eşsiz manzarasını izlemek ve tarihi noktaları görmek de ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen aktivitelerden biridir.

Gece Ne Yapmalı?

Avrupa’nın diğer başkentleri gibi Budapeşte’de de hareketli bir gece hayatı söz konusudur. Astoria Night Club, Dolce Vita bar, Irıs bar, Poco Jumbo Budapeşte’de gece hayatının kalbinin attığı adreslerdir. Bunun dışında ışıl ışıl Tuna nehri boyunca dolanabilir, gece de ayrı bir güzel olan şehri fotoğraflayabilirsiniz. Gece klüpleri yerine daha sakin vakit geçirmek isteyenler şehirde kafe-pub tarzı mekanlarda içkilerini yudumlayabilirler. Daha yerel bir şeyler denemek için ise “borozo” ismi verilen şarap publarını deneyebilirsiniz.

Alışveriş

Şehrin alışveriş için tercih edilebilecek en önemli noktaları Vaci Utca. ve Andrassy Caddesi’dir. Dünyaca ünlü markaların mağazalarından yerel seçenekler sunan dükkanlara kadar pek çok seçenek bu iki caddede yer almaktadır.Şehirdeki alışveriş kültürünün temelini ise açık hava pazarları oluşturur. Great Market Hall, Hunyadi Ter, Rakoczi Ter, Hold utca şehirdeki en önemli açık hava pazarları olarak göze çarpar.Alışveriş merkezleri yerel dilde “Plazas” ismiyle anılır. Çok sayıda ünlü markanın yer aldığı mağazalarda fiyatlar ülkemizdekilerden çok farklı değildir. Elektronik ürünlerde ise fiyat farkları gözlenebilir.

Festivaller

Budapeşte (Kasım ~ Festival)
Budapest Art Fair - Sanat Fuarı

Budapeşte (Ekim ~ Festival)
Budapest Autumn Festival

Budapeşte (Eylül ~ Festival)
Budapest Baroque Festival

Budapeşte (Kasım ~ Festival)
Budapest Contemporary Drama Festival

Budapeşte (Ağustos ~ Festival)
Budapeste Geleneksel Sanatlar Festivali

Budapeşte (Mart ~ Festival)
Budapest Fringe Festival

Budapeşte (Eylül ~ Festival)
Budapeste Uluslararası Şarap Festivali

Budapeşte (Ekim ~ Festival)
Budapest Marathon

Budapeşte (Ağustos ~ Festival)
Hungarian Formula 1 Grand Prix

Önemli Yerler

St. Stephen'S Basilikası (szent-Istvan Bazilika)

Andrassy Bulvarı (andrassy Ut)

Gellert Thermal Baths Ve Swimming Pool (gellert Furdo)

Gellert Hill

Margaret Adası

Budapeste Kalesi Yamaç Füniküleri

Fisherman's Bastion (halaszbastya)

Elizabeth Köprüsü

Zincir Köprüsü

Macar Eyaleti Opera Salonu(magyar Allami Operahaz)

Parlamento Binası (orszaghaz)

Dohany Caddesi Sinagogu

Gerbeaud Kafe

Aquincum

Budapeşte Tarih Müzesi

Askeri Müze

Vigado Konser Salonu

Matthias Kilisesi (matyas Templom)

Gul Baba'S Tomb

St. Michael's Church

Havaalanı Ulaşım

Toplu taşıma;Ferihegy adındaki demiryolu istasyonu Terminal 1 ‘e bağlıdır. Terminal 2A yada 2B yolcuları da 200E numaralı yerel otobüs ile Ferihegy vasútállomás da inerek buraya ulaşabilirler. Otobüs biletleri, havaalanı terminali içindeki gazete satıcılarından 320 Macar Forinti’ne yada otobüs sürücüsünden 400 Macar Forinti’ne alınabilir. Bu otobüs ayrıca Kobánya-Kispest ‘e kadar devam eder , buradan Metro M3 e geçebilirsiniz. Metroya geçebilmek için otobüsün son duruşunu bekleyin çünkü sondan ikinci durak da Kobánya-Kispest olarak geçer fakat otobüsün son durduğu yer metroya daha yakındır.Yarım saat süreli olarak banliyö trenleri de Budapeşte nin doğu ve batı bölgelerine hareket eder. Budapeşte Nyugati arası 23 dakikadır ve tek seferlik bileti 365 Macar Forinti tutarındadırMinibüs servisi;Eğer tek başınıza yolculuk yapıyorsanız havaalanının minibüs servisini düşünmenizde yarar olabilir. Aynı İstikamette gidecek olan yolcuları alarak paylaşılan taksi gibi çalışan bu minibüsler 3.200 Macar Forinti karşılığında sizi Budapeşte nin istediğiniz herhangi bir yerine ulaşmanızı sağlar.Taksi;Gideceğiniz rotaya bağlı olarak Budapeşte ye ulaşım 3.900 -6.500 HUF fiyat aralığında değişmektedir.

Şehir Arama

Budapeşte Şehir Haritası

Budapeşte Otelleri

Budapeşte Turları

Budapeşte Uçak Bileti