TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Bükreş Şehir Rehberi

Bükreş Foto Galeri

Genel Bilgi

Bükreş, Romanya’nın başkentidir. Romanya Ovası’nın ortasında bulunan bu şehir, Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dimbovita’nın kıyısında konumlanmaktadır. Romanya’nın ticaret merkezi olma özelliğini taşıyan bu şehrin bir diğer önemli yanı ise oldukça planlı ve konut sorununun da yaşanmamasıdır.Bükreş’in çok eski bir yerleşim yeri olduğunu gösteren çok sayıda arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. Bükreş ismine yazılı belgelerde ilk olarak 1459 senesinde rastlanmaktadır.Bükreş kenti yüksek öğrenim açısından da önemli bir şehirdir. Burada bulunan en önemli yüksek öğretim kurumları Gheorge Gherghui – Dej Politeknik Enstitüsü ve Bükreş Üniversitesi’dir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve az yağışlı, Kışlar ise çok soğuk ve yağışlı geçer. Yaz aylarında gündüz ortalama sıcaklık 27 - 30 derece civarında, gece ise 14 - 16 derece civarındadır. Kış aylarında ise gündüz ortalama sıcaklık 1 - 4 derece civarında, gece ise -3 ila -7 derece civarındadır.

Ne zaman gidilir?

Bükreş'e gitmek için iklim koşullarının en ideal olduğu dönem Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Yeme İçme

Tüm Romanya’nın genelinde olduğu gibi, Bükreş mutfağında da Doğu, Fransız ve Avusturya mutfaklarının esintileri görülmektedir. Bu bölgede denemeniz gereken en önemli lezzetler arasında bulz, mamaliga, ciorba de burta, tochitura gibi lezzetleri sayabiliriz. Bükreş’i paskalya döneminde ziyaret edecekseniz eğer, sadece bu dönem için yapılıp tüketilen Pasca isimli tatlıyı da tadabilirler. Bükreş’te her ekonomik seviyeye ve her türlü damak tadına göre restoran bulmanız mümkündür.

Gündüz Ne Yapmalı?

Nicolae Balcescu Bulvarı, Bükreş şehrinin, şehir yaşamının rahatlıkla görülebileceği bir bölgedir. Mimarisi ile oldukça göz dolduran, çok sayıda tarihi yapıyı bünyesinde bulunduran bu bulvar, Bükreş’te ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.Bükreş’in önemli turistik yerlerinden bir tanesi de Herastrau Gölü’dür. 1936 senesinde açılan Herastrau Parkı bünyesinde bulunan bu göl, Bükreş’in en önemli doğal güzelliklerinden bir tanesidir.Bükreş’te bulunan Parlamento Sarayı Bükreş için oldukça önemli bir yapıdır. Bu bina Dünya Guiness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en büyük sivil yönetim binasıdır. Bükreş’te görülmesi gereken bir diğer yapı ise tarihi Cretulescu Kilisesi’dir. Hem Romanya’nın hem de Bükreş’in en eski kiliselerinden bir tanesi olan bu kilise 1722 senesinde inşa edilmiştir. Bu eser, Romanya’nın sade mimarisinin başta gelen önemli örneklerindendir. Bükreş’in en önemli bölgelerinden bir tanesi de Lipscani Bölgesi’dir. Bükreş’in birçok tarihi binasını, kafelerini, restoranlarını ve buna benzer birçok yapıyı bünyesinde barındıran bu bölge turistlerin oldukça fazla ilgi gösterdiği yerlerdendir.

Gece Ne Yapmalı?

Bükreş kenti oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Bükreş’te gece hayatında ‘clubbing’ en yaygın eğlence biçimi olarak görülmektedir. Gece hayatı hareketli olduğu kadar da güvenli bir şehirdir.

Alışveriş

Bükreş’in en büyük alışveriş caddesi Calea Victorie’dir. Hemen hemen birçok şeyi bulabileceğiniz bu caddede, çok sayıda alışveriş merkezi de hizmet vermektedir. Gerek ülke içinde gerekse dünya genelinde satış yapan bir çok markanın ürünlerini Bükreş’te rahatlıkla bulabilirsiniz.

Festivaller

Bükreş (Temmuz ~ Festival)
B'ESTFEST Müzik Festivali

Bükreş (Mayıs ~ Festival)
Bükreş Bienali

Bükreş (Nisan ~ Festival)
Bükreş Uluslararası Film Festivali

Bükreş (Eylül ~ Festival)
Bükreş Tenis Turnuvası

Bükreş (Mayıs ~ Festival)
Avrupa Festivali (Müzik, Jazz, Klasik Müzik)

Bükreş (Ekim ~ Festival)
Modern Dans Festivali

Bükreş (Eylül ~ Festival)
George Enescu Klasik Müzik ve Opera Yarışması

Bükreş (Temmuz ~ Festival)
Bir Yedi Festivali: Müzik - Elektronik, Dans, Party

Önemli Yerler

Lipscani

Parlamento (palatul Parlamentului) Sarayı

Herastrau Parkı

Nicolae Balcescu Bulvarı

Cretulescu Kilisesi

Romanian Patriarchal Katedrali

Romanian Athenaeum

Revolution Meydanı (piata Revolutiei)

Romanya Ulusal Sanat Müzesi

Romanya Ulusal Tarih Müzesi

Victoriei Caddesi

Mogosoaia Sarayı

Romanian National Opera

Bucharest Botanik Bahçesi

Piata Unirii (bucharest)

Cismigui Garden

Snagov Manastırı

Musevi Müzesi

Yeshua Tova Synagogue

Dinamo Stadium

Havaalanı Ulaşım

Otopeni Havaalanı:Şehir merkezinden 17 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezine ulaşım için otobüs ve treni tercih edebilirsiniz. Havaalanı önündeki duraklardan kalkan otobüsler 05.30 – 22.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Otobüsle 45 dakika sonunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz.Otobüse alternatif olarak tren de şehir merkezine ulaşım açısından tercih edilebilir. Trenle havaalanından şehir merkezine yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.Aurel Vlaicu Uluslararası Havaalanı:Şehir merkezinden 10 kilometre uzaklıkta bulunan bir havaalanıdır. Otopeni’ye göre daha işlek bir havalimanıdır. Şehir merkezine ulaşım için 133 numaralı otobüs hattını tercih edebilirsiniz. Otobüse alternatif olarak da yine treni tercih edebilirsiniz. Toplam yolculuk süresi 30 dakika dolaylarındadır.

Şehir Arama

Bükreş Otelleri

Bükreş Turları

Bükreş Uçak Bileti