TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Çanakkale Şehir Rehberi

Çanakkale Foto Galeri

Genel Bilgi

Çanakkale, Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan, Marmara Bölgesi sınırları dâhilinde bulunan bir şehirdir. Çanakkale’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi hem Asya hem de Avrupa kıtasında topraklarının olması ve de yine kendi ismini taşıyan bir boğaz ile ikiye bölünmüş olmasıdır. Çanakkale’nin yüz ölçümü ise 9.997 kilometre karedir. Ülkemizin en batı ucu olan Baba Burnu ve Gökçeada’daki İncirburnu da yine Çanakkale sınırları içerisindedir. Ülkemizin en büyük adaları olarak gösterilen Bozcaada ve Gökçeada da Çanakkale’de yer almaktadır.Çanakkale’nin ilçeleri Ayvacık, Bayramiç, Biga, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki, Yenice, Çan ve Çanakkale Merkez’dir.

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz Turizmi ve Kültür Turizmi

İklim

Çanakkale’de genel anlamıyla ılıman bir iklim etkilidir. Genel özellikleri açısından Karadeniz iklimi ile Akdeniz iklimi arasında bir geçiş niteliğindedir. Özellikle Edremit Körfezi ve civarında Akdeniz ikliminin etkileri gözlenirken, Gelibolu Yarımadası taraflarında ise havalar daha soğuk olmaktadır. Senelik yağış miktarı 600 – 1200 milimetre arasında değişiklik göstermektedir. Sıcaklık yaz mevsiminde ise 38 dereceye kadar yükselebilmektedir.

Ne zaman gidilir?

Çanakkale’de iki tür turizm görülmektedir. Kültür turizmi ve yaz turizmi. Kültür turizmi için en uygun dönem yağışların sona erdiği ve tüm noktaları rahatça gezebileceğiniz mart – ekim arası dönemdir.Yaz turizmi içinse iklim koşullarının en uygun olduğu dönem haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır.

Yeme İçme

Çanakkale’de Ege mutfağı kendini tüm özellikleriyle gösterir. Özellikle deniz ürünleri oldukça yaygındır. Deniz ürünleri konusunda en ünlü restoranlardan biri Yalova Restaurant'tır. Çanakkale’ye has lezzetlerden olan Peynir helvası da mutlaka tadılmalıdır. Eğer Bozcaada tarafına giderseniz ev yapımı domates reçelini denemelisiniz.

Gündüz Ne Yapmalı?

Çanakkale hem kent merkezinde hem de çevresinde çok sayıda gezebileceğiniz yer vardır. Çanakkale ilinin en dikkat çekici bölgesi, Truva filminde kullanılan tahta atın ve antik Truva şehrinin maketinin bulunduğu Çanakkale Kordon Boyu’dur.Kordon boyunu dolaştıktan sonra Çanakkale savaşlarında önemli rol oynamış olan Çimenlik Kalesi’ne gidebilirsiniz.Çanakkale Askeri Deniz Müzesi ve arkeoloji müzesi de gün içinde ziyaret edebileceğiniz yerlerdir. Kent meydanında yer alan Saat kulesi de görülmelidir.Çanakkale Aynalı Çarşı’da ise pek çok yöresel ürünü bulabilirsiniz. Buradan hediyelik eşya alabilirsiniz. Çanakkale merkezine 30 km mesafede yer alan Truva(Troya) Antik Kenti, Çanakkale’nin en ilgi çeken yerlerindendir. Kentin biraz dışına çıkarak Gelibolu yarımadasına feribot ile geçebilirsiniz.Bu bölge şehitlikleri ile bilinmektedir. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkında kalan Anıt ve Şehitlikler mutlaka ziyaret edilmelidir. Gelibolu ilçesi’nde Gelibolu Mevlihanesi, Gazi Süleyman Paşa Türbesi, Namık Kemal Mezarı ve Gelibolu Gazi Süleyman Paşa Camii de görebilecekleriniz arasında yer almaktadır.Kilitbahir ve Conkbayırı, Çanakkale ilinin Eceabat ilçesinde yer alır. Kilitbahir Kalesi ve tabyaları oldukça etkileyicidir. Aynı zamanda Çanakkale Şehitler Abidesi, Şahindere Şehitliği ve 57.Alay Şehitliği de görülmelidir.Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Koyu hem denize girebileceğiniz hem de keyifli vakit geçirebileceğiniz bir bölgedir.Assos, Behramkale, Kaz dağları, Bozcaada ve Gökçeada da Çanakkale'de iken ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

Gece Ne Yapmalı?

Çanakkale bir öğrenci kentidir. Bu durum gece hayatı kültürüne de yansımış bulunmaktadır. Genç nüfusun dinamizmini gece hayatında görmek zor olmayacaktır. Şehirde çok fazla sayıda bar ve eğlence mekanı bulunmaktadır. Şehrin merkezi ve özellikle barlar sokağı olarak bilinen Fetvahane Sokak bu şehrin gece hayatı anlamında en önemli bölgelerindendir.

Alışveriş

Çanakkale’de alışverişin en önemli öğesi el sanatları ürünleridir. Bunlar arasında da en başta ise çanak ve çömlek gelir. Ülkemizin seramik sanatının en son ve en güzel örneklerini Çanakkale’de görmeniz mümkündür. Burada bulunan Çarşı Caddesi ise, Çanakkale’nin alışveriş anlamında en önemli yeridir. Çarşı’da sıralanmış pek çok mağazada dünyaca ünlü markalardan yerel ürünlere kadar pek çok şey bulabilirsiniz. Şehrin alışveriş açısından bir başka önemli noktası olan Aynalı Çarşı’da da bir çok farklı ürünü bulmanız mümkündür. Özellikle Bozcaada’ya has olan domates reçeli oldukça lezzetlidir. Babalık Peynir Helvacısı'ndan yöreye özgü lezzetlerden peynir helvası alabilirsiniz.Çanakkale’de çok sayıda alışveriş merkezli de bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezlerinde bir çok alanda çok fazla sayıda ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Şirin Alışveriş Merkezi, Karadağ Alışveriş Merkezi, Hys Alışveriş Merkezi, Yasemin Alışveriş Merkezi, Molida Alışveriş Merkezi şehirde bulunan alışveriş merkezlerindendir.

Festivaller

Çanakkale (18 Mart ~ Festival)
Çanakkale Şehitlerini Anma Günü Etkinlikleri

Gökçeada (Yaz dönemi ~ Festival)
Gökçeada Film Festivali

Çanakkale (Ocak ve Mayıs ~ Festival)
Uluslararası Troia Festivali

Lapseki (14-17 Haziran ~ Festival)
Kiraz Festivali

Önemli Yerler

Çanakkale Aynalı Çarşı

Truva Antik kenti

Çanakkale Kordon Boyu

Çanakkale Arkeoloji müzesi

Çimenlik Kalesi

Tarihi Saat Kulesi

Askeri Deniz Müzesi

Tarihi Yalı Hanı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Çanakkale Şehitler Abidesi

Şahindere Şehitliği

57. Alay Şehitliği

Kilitbahir ve Conkbayırı

Anzak koyu

Assos

Behramkale

Gökçeada

Bozcaada

Kazdağı

Alexandria – Troas Antik Şehri

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Havaalanı Ulaşım

Çanakkale Havaalanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 3 kilometredir. Havaalanından taksi veya minibüsleri kullanarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir Arama

Çanakkale Otelleri

Çanakkale Turları

Çanakkale Uçak Bileti