TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Cape Town Şehir Rehberi

Cape Town Foto Galeri

Genel Bilgi

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden biri olan Cape Town, yasama meclisinin bulunduğu başkenttir. Kaapstad veya iKapa olarak da bilinen Cape Town, Masa dağının eteklerinde yer almaktadır. Cape Town, Afrika kıtasının Avrupa’ya en uzak ucunda bulunan şehirdir.Güney Afrika’nın en gelişmiş şehri olan Cape town nüfus olarak Johannesburg'dan sonra ikinci sırada sırada yer almaktadır. Bu şehirde Afrika, İngiliz ve Hollanda kültürleri adeta harmanlanmıştır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Şehirde kışlar ılıman, yazlar ise sıcak geçer. Yaz mevsiminin yaşandığı Aralık-Ocak-Şubat aylarında sıcaklık 15-27 derece civarındadır. Kış mevsiminin yaşandığı Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında ise ortalama sıcaklık 7 ile 20 derece arasında değişir. Yağmurların yıl boyunca orta seviyede görüldüğü şehirde kış aylarında denizden gelen rüzgârlar serinletici etki yaratır. Kış aylarında yağış miktarı artmaktadır.

Ne zaman gidilir?

Yağmurun az görüldüğü uzun güneşli günleriyle yaz mevsiminin yaşandığı Kasım-Şubat aralığı pek çok turistin tercihidir. Son yıllarda mevsimlerde görülen değişimler nedeniyle kış mevsiminde yağmurların azalması ve sıcaklıkların artması bu mevsimi de seyahat için uygun hale getirmiştir.Her mevsim ziyaret edilebilir bir kent olan Cape Town'un en güzel zamanları İlkbahar, yaz ve sonbahar dönemleridir.

Yeme İçme

Yılın 4 mevsimi turist ağırladığı için her zevke hitap eden global bir yemek kültürüne sahip olan şehirde, genel anlamda Malezya ve Avrupa mutfağından esinlenerek karma bir mutfak kültürü oluşturmuştur.Sofralarda taze sebze ve meyve her zaman bulunur. Bir çok çeşitte et yemeği bulunmaktadır. Afrika yemeklerini bu şehirde bulmak biraz zor olsa da, sayıca az olan Afrika restoranlarında timsah etinden, deve kuşu etine kadar farklı lezzetleri de tadabilirsiniz. Ayrıca mısır ve mısır ürünlerini de her yemeğin yanında garnitür olarak görebilirsiniz. Tatlı olarak, meyve bazlı tatlıları tercih ederler.Cape Town bir liman şehri olduğu için deniz ürünleri açısından da oldukça zengindir. Deniz ürünlerinin tadına bakabileceğiniz en güzel mekanlarda liman çevresindeki Waterfront bölgesinde bulunan restoranlardır. Ülkenin en güzel restoranlarının bulunduğu diğer bir bölge ise Long Street'tir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Cape Town'da gündüz vakitleri, güzel bir şehir turundan savaş jetleriyle adrenalin dolu bir tecrübeye kadar bir çok aktivite yapmak mümkündür. Ziyaretçilere trekking, dağ tırmanışı, surf, penguenlerle denize girmek gibi bir çok alternatif sunar.Kenti gezmeye ilk olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Masa Dağı (Table Mountain)'ndan başlayabilirsiniz. Table Dağı, dağcılıkla ilgili olan ziyaretçiler için ilginç bir tecrübe olabilir. Table Dağı'na teleferik ile çıkmak mümkündür. Eğer güneşli bir havaya denk gelirseniz, Cape Körfezi'ne kadar geniş bir alanı tepeden görebilirsiniz. Cape Körfezi de, Masa Dağı gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir. Her iki bölge de vahşi yaşam açısından çok zengindir.Victoria ve Alfred Limanları Cape Town'daki en önemli turistik noktalardandır. Bu bölgede çok sayıda restoran ve dükkan bulunmaktadır. Bu limanlar gerek turistler için gerek bölge halkı için çok önemlidir ve gündüz zamanlarının değerlendirilebileceği güzel mekanlardandır. Şehir akvaryumu da Victoria bölgesinde yer almaktadır.Nelson Mandela'nın 27 sene boyunca tutuklu kaldığı hapishane Robben adası'nda yer almaktadır. Alfred Limanından hem Robben Adası'na, hem Duiker adalarına, hem de Ayıbalığı adaları'na gidebilirsiniz. Ayı balığı adalarındaki ayı balığı kolonilerini tekneden izlemek oldukça keyiflidir.İş yerleri ve hükümet binaları Long Street ile Constantia bölgesinde yoğunlaşmıştır. Buradaki mimari eserler ve Rhodes Anıtı görülmeye değerdir.Bunların dışında şehirde bulunan birçok müze ve sanat galerilerini gezmek de Afrika kültürünü yakından tanımak isteyenler için bir başka alternatiftir.İlginç ve renkli binalara sahip olan Bo-Kaap bölgesi, müslümanların yoğun yaşadığı bölgedir. Kent yakınlarındaki Penguenler sahili hoşça vakit geçirebileceğiniz bir bölgedir. Hermanus Körfezi, balinaların en rahat gözlemlenebildiği bölgedir. Bu körfezdeki ufak balıkçı restoranlarında hem balinaları izleyebilir, hem de lezzetli deniz ürünleri yiyebilirsiniz.Ümit Burnu ise Güney Afrika'daki Cape Yarımadası'nın güneydeki uç noktasıdır. Denize doğru uzanan kayalık bir burun olan Ümit Burnu denizden yaklaşık 245 metre yüksektedir.

Gece Ne Yapmalı?

Cape Town'da gece hayatının yoğunlaştığı bölgeler St George’s Katedrali çevresi ve The Greenmarket meydanıdır. Şehirde çok fazla gece klübü olmamakla birlikte, bu gece kulüplerinde jazz ve blues tarzı müzikler oldukça yaygındır. Daha lüks olan gece klüpleri ve barlar ise Long Street boyunca sıralanmıştır. Afrika restoranlarının büyük çoğunluğunda Afrikaya özgü müzik entrümanları ile yapılan şovlar sergilenmektedir.

Alışveriş

Cape Town’ da gerek yerel ürünlerin gerek dünya çapında markalara ait olan ürünlerin satıldığı büyük dünya standartlarında alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları V&A Waterfront, Claremont' taki Cavendish Square ve Century City'deki Canal Walk'tur.Bunların dışında bit pazarları da tercih edilebilir. Bu bit pazarların bir tanesi Green Point'te bulunmaktadır ve Pazar günleri açıktır. Bir diğer bit pazarı Greenmarket Meydanı'ndadır ve her gün açıktır. Bunlara ek olarak Waterfront'ta bir diğer bit pazarı bulunmaktadır.Ülkedeki en önemli ürünler, Afrika' ya özgü el işleri, paltolar, deri işleri ve seramiklerdir. Altından yapılmış el işleri ve mücevherler de oldukça etkileyicidir. Ayrıca meşhur Güney Afrika şaraplarından da ülkenize dönmeden önce almanız tavsiye edilmektedir.

Festivaller

Cape Town (Ocak ~ Festival)
Cape Town Minstrel Carnival - Ozanlar Karnavalı

Cape Town (Mart ~ Festival)
Cape Town Festivali

Cape Town (Mart ~ Festival)
Cape Town Uluslararası Jazz Festival

Cape Town (Nisan ~ Festival)
Cape Town'un Lezzetleri Festivali

Cape Town (Eylül ~ Festival)
Cape Town Komedi Festivali

Cape Town (Ekim ~ Festival)
Cape Town Uluslararası Kite Festivali

Önemli Yerler

Table Dağı

Robben Adası

Cape of Good Hope Nature Reserve

Good Hope Kalesi

Cape Point

Cape Flats ve Khayelisha kasabaları

Victoria İskelesi

Long Street

Boulders Plajı

Bo'Kaap

Hout Bay

Hermanos Balina Gözlemi Patino Bridge

Duiker Adası

Winelands bölgesi

Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi

Twelve Apostles

World of Birds

Çita Parkı

Two Oceans Aquarium

Bloubergstrand

Clifton

Rodos Anıtı

Bo Kaap Müzesi

Güney Afrika Ulusal Galerisi

Six Müzesi Bölgesi

Havaalanı Ulaşım

Cape Town uluslararası Havaalanı Güney Afrika'nın en büyük ikinci havalimanıdır.Johannesburg,Durban ve diğer büyük Güney Afrika şehirlerine günlük çok yönlü uçuşlar vardır.Avrupa, Birleşmiş Milletler ve Asya'dan uluslararası uçuşlar için en çok kullanılan havayolları South African Airways, Lufthansa, British Airways,Singapore Airlines, Malaysian ve Emirates'dir.Daha önceleri Amerika'ya ve Amerika'dan non-stop uçuşlar mevcuttu ama artık New York veya Washington'dan şehre giriş kapısı olarak Johannesburg'taki OR Tambo havaalanını kullanmak zorundasınız.Yaz aylarında (Ocak-Mart) avrupanın her yerinden Cape Town'a birçok kiralık havayolları çalışmaktadır.Boş koltuklar büyük indirimle satılmaktadır fakat noel zamanı ve yeni yılda fiyatlar önemli derecede artmaktadır.

Şehir Arama

Cape Town Şehir Haritası

Cape Town Otelleri

Cape Town Turları

Cape Town Uçak Bileti