Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Datça Şehir Rehberi

Datça Hakkında
Datça, Muğla'ya bağlı en güzel tatil beldelerinden birisidir. Akdeniz ve Ege'nin kesiştiği noktada yer alan belde, genellikle sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk tercihi olarak biliniyor. Birçok koya ev sahipliği yapan Datça'da en çok tercih edilen ve beğenilen koylar Palamutbükü, Gabaklar Koyu ve Hayiybükü olarak sıralanıyor. Gezilecek pek çok nokta olan Datça'da Can Yücel'in evi, Eski Datça, Knidos Antik Kenti mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.
Datça Bölgesini Keşfedin
Ne Tarz Bir Tatil
Masmavi deniziyle dikkat çeken şehirde yaz tatili geçirebilir, doğasıyla hayranlık uyandıran bölgelerde uzun yürüyüşler yapabilir ve bölgeye has mimari yapıları, tarihi alanları keşfedebilirsiniz.
İklim
Akdeniz ve Ege ikliminin ortak noktası olan Datça'da, nem oranı oldukça düşük. Yaz tatilinde sıcaklardan bunalmadan keyifli bir tatil geçirmek isterseniz Datça'yı tercih edebilirsiniz.
Ne zaman gidilir?
Datça'da nisan-mayıs aylarından itibaren sıcaklıklar yükseliyor. Yaz mevsimine girildiğinde ise sıcaklıkların yükselmesine rağmen bunaltıcı bir hava görülmüyor. Ekim ayına kadar deniz tatili yapılabilen Datça'da pek çok Datça Otelleri de huzurlu bir tatil geçirmenizi sağlıyor.
Datça Otelleri
Tümünü Görüntüle
Yeme İçme
Ege lezzetlerinin en güzel hallerini Datça'da tadabilirsiniz. Meşhur badem bahçelerinin mahsulü olan bademlerden yapılan tatlı ve reçeller en başta denemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor. Zeytinyağlı yemeklerin her biri ayrı lezzetli ancak dalankıta, celpleme, ütmek kavurması ve dalampa mutlaka yemeniz gereken tatlar arasında.
Gündüz Ne Yapmalı?
Datça, doğası ve kültürel özellikleriyle dolu dolu bir tatil sunmaktadır. Öncelikle birbirinden güzel koyları gezeceğiniz tekne turlarına mutlaka katılmalısınız. Karadan ulaşım sağlayabileceğiniz Palamutbükü, Hayitbükü gibi koylara mutlaka gitmelisiniz. Knidos Antik kentini tekne turlarıyla gezebileceğiniz gibi karadan da ulaşım sağlayabilirsiniz. Eski Datça ve Can Yücel'in evi de mutlaka görmeniz gereken noktalar arasında.
Gece Ne Yapmalı?
Datça, huzurun ve sakinliğin ilk adresidir. Akşamları sahilde sıralanan Ege meyhanelerinde lezzetli yemeklerin ve içeceklerin tadına bakabilirsiniz. Birbirinden şirin cafelerde kahve veya çayınızı yudumlamalı ve uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.
Alışveriş
Datça yöresel ürünleri alışveriş listenizde mutlaka yer almalı. Badem ve bademden yapılmış reçeller, doğal Datça çiçek balı, zeytinyağı ve birbirinden güzel sabunlar listenizde yer alması gerekenlerden sadece birkaçı. Eski Datça gezinizde el yapımı takılardan almayı da unutmamalısınız.
Havaalanı Ulaşım
Datça merkeze en yakın havalimanları Dalaman ve Bodrum havalimanları olarak sıralanıyor. Dalaman havalimanından Marmaris otogarına sürekli olarak servisler bulunuyor ve 1 saatlik yolculuğun ardından Marmaris'e ulaşabiliyorsunuz. Marmaris otogardan Datça'ya giden otobüslerle transfer işleminizi tamamlayabilirsiniz. Marmaris otogardan Datça'ya giden otobüsler 07:30-19:00 arası saat başı olarak hizmet veriyor. Akşam 19:00 sonrasında ise 20:00 ve 22:00 da iki sefer daha düzenleniyor. Milas Bodrum Havalimanından Datça'ya gitmek için öncelikle Bodrum Marina'ya gitmelisiniz. Bodrum Marina'dan kalkan Datça feribotlarıyla yaklaşık 2 saat içerisinde Datça Kormen limanına ulaşabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+