Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Dubai Şehir Rehberi

Dubai Foto Galeri

Genel Bilgi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Arap Yarımadası’nda bulunan yedi emirliğinden biri olan Dubai, aynı zamanda bu emirlikler arasında en büyük olanıdır. Bölgede petrol bulunmasının ardından ülke hızla gelişmeye başlamış ve küçük bir balıkçı kasabasından Ortadoğu’nun en modern kenti haline gelmiştir.Gümrüksüz devasa alışveriş merkezleri, lüks otelleri ve büyük etkinlikleriyle tatil için muazzam bir şehirdir. Şehrin başlıca bölgeleri ise Jumeriah ve Deira'dır. Dubai aynı zamanda Ortadoğu’daki en büyük havalimanına sahip olduğundan dolayı buradan pek çok şehre aktarma yapılmaktadır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi, Alışveriş Turizmi

İklim

Çöl iklimi hakimdir. Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları sıcaklıkların 30°C'nin altına indiği nispeten serin aylardır ve bu mevsimlerde nadiren yağış görülür. Geri kalan aylarda Dubai çok sıcaktır ve yağış görülmez.

Ne zaman gidilir?

Yaz döneminde sıcaklıkların ve nem oranının çok yüksek olması nedeni ile Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları gitmek için en uygun dönemdir.

Yeme İçme

Kültürel çeşitlilik Dubai' nin mutfağına da yansımaktadır. Çok sayıda restoran, dünya mutfağından nefis örnekler sunar. Fas, Mısır, Afganistan, Lübnan ve Tunus mutfakları çok popülerdir. Tüm Ortadoğu gibi Dubai’de de et yemekleri yaygındır. Kızartılmış tavuk, dana ve kuzu eti, baharatlı sıcak iklim sebzeleri bölgeye özgü yiyecekler arasında en popüler olanlardır. Kentteki restoranların önemli bir çoğunluğu lüks olmasına karşın fiyatlar çok fazla değildir. Hindistan Mutfağı, Avrupa Mutfağı, fast-food, pizza ve kebap çeşitleri Dubai’deki en popüler lezzetlerdir."Fuul" (Limon suyu, sarımsak ve baharatlı fasulye) ve "Felafel/Shwarma" (Kızartılmış tavuk ya da kuzu eti) kent mutfağının başlıca yemekleridir. Satıcılar caddelerde Shwarma satar. Houmos Dubai mutfağının diğer bir önemli yiyeceğidir.Pizza, pasta, salata, biftek, Hindistan mutfağı, fast food kent restoranlarında sunulan popüler yiyecekler arasında yerini alır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Modern yaşamın ve tarihin bir araya geldiği bir şehir olan Dubai, oldukça etkileyici yapılara ev sahipliği yapar. Şehir modern ve tarihi kısım olmak üzere ikiye ayrılmıştır.Modern Dubai’de yer alan kent sınırlarında yer alır ve dünyanın en iyi otellerinden biridir. Aynı zamanda bu otel dünyadaki ilk yedi yıldızlı oteldir. Otelde kalmasanız bile kafeteryasında bir kokteyl veya çay içmek ilginç bir deneyim olabilir. Yine şehrin modern kısmında yer alan Burj Khalife (Burç Halife) dünyanın en yüksek gökdelenidir ve kendine en yakın uzunluğa sahip olan Taipei Kulesi’nden 300 metre daha uzundur. 828 metre olan bu yapının 160 katı kullanılabilir durumdadır. Dubai Marina lüks otelleri, marinası, plajı, yürüyüş yolları ve kafeleriyle oldukça etkileyici bir bölgedir. Dubai Marina’ya oldukça yakın olan Palm Islands da gezebileceğiniz yerler arasındadır.Pek çok müzeye ev sahipliği yapan Shindagha Bölgesi Dubai’nin en önemli müzelerine ev sahipliği yapar. Dubai’deki önemli noktalardan biri olan Sheikh Rashid Al-Maktoum Evi de burada yer almaktadır.Dubai’nin tarihi kısmındaki en dikkat çekici yer ise Bastakiya Bölgesi’dir. Bu bölgede yer alan rüzgar burçları oldukça etkileyicidir. Yine bu bölgede yer alan Dubai Müzesi de şehrin ve bölgenin kültürüne ait önemli koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Jumeirah’da yer alan Jumeriah Camii İslam mimarisine ait oldukça etkileyici ve büyük bir yapıdır. Yine Jumeriah Bölgesi’nde yer alan Büyük Camii de gezebileceğiniz noktalardan biridir. Jumeirah Plajı da şehirdeki en güzel plajlardandır.Bir tatil ve alışveriş cenneti olan Dubai ziyaretler için pek çok seçenek sunar. Etkileyici denizinin dışında pek çok su sporu aktivitesi de sunmaktadır. Otellerin kendi plajları dışında şehrin farklı noktalarında bir çok plaj yer alır. Dubai, gümrüksüz alışveriş fırsatı sunan alışveriş merkezleri ile de ünlüdür. Her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bu alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markaları makul fiyatlarla almanız mümkündür. Ayrıca bu büyük alışveriş merkezlerinin içinde de pek çok aktivite fırsatı bulunur.Tüm bunların dışında Dubai ziyaretçilere; yat turları, sıcak hava balonu turları, çöl safarisi, golf ve vadi turları gibi pek çok seçenek sunar.

Gece Ne Yapmalı?

Dubai’de Ortadoğu’daki en hareketli gece hayatı yaşanmaktadır. Alkol yalnızca lisanslı yerlerde satılır. Ancak pek çok mekan seçeneği vardır. Ayrıca otellere ait bar ve gece kulüpleri de bulunur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta halka açık alanlarda alkol tüketmemektir. Alkol tüketilen mekanlara girmek için en az 21 yaşında olmak gerekmektedir.

Alışveriş

Dubai’nin gümrüksüz alışveriş imkanı sağlaması da pek çok turisti buraya çeker. Şehir 30’dan fazla alışveriş merkezine sahiptir. Bunların dışında Dubai; çeşitli alışveriş caddeleri, kapalı ve açık pazarlarıyla alışveriş için tam bir cennettir.Şehirde mücevherler, altın takılar, yerel elbiseler, el sanatları, oymalar gibi yerel ürünler bulabileceğiniz gibi dünyaca ünlü giyim ve elektronik mağazalarını da tercih edebilirsiniz. Ancak oldukça dikkatli olmanız gerekir. Özellikle herhangi bir markaya ait olmayan, çok sayıda marka ürün satan noktalarda sahte ürünler ile orjinaller bir arada olduğundan dolayı kandırılabilirsiniz.Alışveriş saatleri 09:00 - 13:00 ve 16:00 – 21:00 arasıdır. Haftasonları bazı alışveriş merkezleri gece geç saatlere kadar açık kalabiliyor. Genel olarak satıcılar pazarlık yapmamaktadır.

Festivaller

Dubai (Ocak ~ Festival)
Dubai Alışveriş Festivali

Dubai (Şubat ~ Festival)
Dubai Jazz Festivali

Dubai (Mart ~ Festival)
Dubai Uluslararası Reklam Festivali

Dubai (Mart ~ Festival)
Dubai World Cup

Dubai (Aralık ~ Festival)
Dubai Uluslararası Film Festivali

Önemli Yerler

Burj Al Arab Oteli

Jumeirah Mosque

Dubai Museum

Burj Khalifa

Jumeirah Beach

Bastakiya

Shindagha Bölgesi

Kapalı Çarşı

Shaikh Saeed Al-Maktoum Evi

Palm Islands

Dubai Marina

BurJuman Mall

Emirates Palace

Dubai Haliç

Havaalanı Ulaşım

Dubai Uluslararası Havaalanı: Şehir merkezinin 4 kilometre güney doğusunda yer alan bir havaalanıdır. Bu havaalanı, Birleşik Arap Emirlikleri bünyesindeki en büyük havaalanıdır. 3 terminale sahiptir.Havaalanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, metro ve taksi gibi seçenekleriniz bulunmaktadır. Bunun dışında havaalanından hizmet veren shuttle servisler de ücretsiz hizmet vermektedir. Ancak tarifeli taksi kullanımı daha yaygındır. Otobüsle ulaşım için, terminal 1 ve 2’nin önünde bulunan otobüs duraklarında 401 ve 4402 numaralı otobüsleri tercih etmeniz gerekmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 10 – 15 dakika sürmektedir. Metro seçeneğini kullanmak için ise havaalanının 1 ve 3 numaralı terminallerden metroya geçmeniz gerekmektedir. Metro seçeneğini kullanarak, trafik derdi olmadan oldukça hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ancak metroda biri el bagajı olmak üzere en fazla iki bagaj taşıma limiti vardır. Havaalanından şehir merkezine 10 dakikada bir metro çalışmaktadır.

Şehir Arama

Dubai Otelleri

Dubai Turları

Dubai Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+