Dubrovnik Şehir Rehberi
Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Dubrovnik Şehir Rehberi

630X290
630X290
630X290
630X290
Dubrovnik Hakkında
Dubrovnik'e Türk kaynaklarında eski adıyla yani "Ragusa" adı ile rastlanmaktadır. Ragusa Cumhuriyeti'ne 1365 yılında 1. Murat ayrıcalık tanımış, buna karşılık bu küçük devlet Osmanlı himayesine girmiş ve yıllık vergiye bağlanmıştır. Napolyon savaşları sırasında 1808 yılında şehre giren Fransız ordusu devleti yıkmış ve şehri Fransa'ya bağlamıştır. 1815 yılında düzenlenen Viyana Kongresi ise şehri Avusturya yönetimine vermiştir. Devletin yıkılması ile şehir üzerindeki 443 yıllık Osmanlı egemenliği de sona ermiştir.Hırvatistan'ın 1991'de Yugoslavya'dan ayrılışı esnasında yaşanan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar görmüştür. UNESCO'nun gerçekleştiği restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümüne kavuşmuştur.
Dubrovnik Bölgesini Keşfedin
Ne Tarz Bir Tatil
Kültür Turizmi ve Yaz Turizmi
İklim
Kentte yazların sıcak ve kurak, kışların ılık ve yağışlı geçtiği klasik Akdeniz iklimi görülür.Yaz aylarında hava sıcaklığı 20°C - 25°C civarındadır. Kış aylarında ise hava sıcaklığı 7°C - 15°C arasındadır. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos'tur.
Ne zaman gidilir?
Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ayları iklim koşullarının seyahat için en uygun olduğu dönemdir. Temmuz ve Ağustos aylarında da çok tercih edilen bir bölge olmasına rağmen bu aylarda sıcaklıklar zaman zaman oldukça bunaltıcı olabilmektedir.
Yeme İçme
Dubrovnik mutfağında zeytinyağı, balık ve kabuklu deniz ürünleri göze çarpmaktadır. Mutfağı Akdeniz esintileri taşımaktadır. Sebzeli et yemekleri ve çorbaları da iddialı. Makarnalı hindi çok beğenilen diğer bir yemekleridir.Ağır ateşte pişirilmiş et ve "Kulen" adını verdikleri sos çok tercih edilmektedir. Ev yapımı sosislerin, kurutulup işlenmiş etlerin, koyun, keçi ve inek peynirlerinin ise hepsi birbirinden lezzetli. Rakija’yı ve Hırvat şaraplarını ise kesinlikle denemelisiniz.Şehirde her keseye ve zevke uygun menüler bulmak mümkündür. Eski şehir bölgesinde ana caddede ve paralel sokaklarında çok şık restoranlar bulunmaktadır. Adım başı bir pizzacıya denk gelebilirsiniz. Eski şehrin liman bölgesinde ise daha çok deniz ürünleri restoranları yoğunlaşmıştır. burada özellikle tencere içinde servis edilen midyeleri denemelisiniz. Ev şarapları da oldukça lezzetli ve uygun fiyatlıdır.
Gündüz Ne Yapmalı?
Şehirde görülmeye değer müzeler, manastırlar, kaleler ve kiliseler bulunmaktadır. Dubrovnik, sokaklarında saatlerce yürüyerek keyfine varılacak yerlerden. Ana caddelerden biri olan Stradun'da birbirinden güzel kafeler, barlar ve mağazalar yer almaktadır.Eski şehir merkezini çevreleyen surlara çıkarak, kenti tepeden izleyebilirsiniz. Eski Kent bölgesi pek çok tarihi noktaya ev sahipliği yapar.Şehrin hemen açıklarındaki milli bir park olan Lokrum Adası'na tekne ile geçip harika bir gün geçirebilirsiniz.Dubrovnik'e araba ile yaklaşık 20 dakika mesafede yer alan Cavtat Balıkçı kasabasına gidebilir sahilinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Aynı zamanda Cavtat'a tekne ile de gidebilirsiniz. Tekne ile yaklaşık 40 dakika sürmektedir.Liman'dan kalkan tekneler ile Üç adalar turunu gerçekleştirebilirsiniz.Muhteşem plajları, turistik tarihi yapılarıyla Dubrovnik ziyaretçilere pek çok fırsat sunmaktadır.Eğer Dubrovnik'te yeterince gezdim diyorsanız, Komşu ülke Karadağ'a günü birlik giderek Budva ve Kotor şehirlerini dolaşabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise günü birlik Mostar'a giderek Mostar Köprüsünü ziyaret etmek olacaktır.
Gece Ne Yapmalı?
Renkli bir gece hayatına sahip olan Dubrovnik’te eğlenmek için çok sayıda alternatif mekan mevcuttur. Old Town’daki (Eski Kent) Hemingway Bar, Cafe Troubadour, Sky Bar, Eski şehrin girişindeki East-West ve genelde dolunayda gidilen surların arkasında yer alan Buza en popüler mekanlarıdır.Gece bar ya da gece kulübüne gitmeyi tercih etmeyenler ise Eski şehir bölgesini ya da liman bölgesini tercih edebilirler. Bu bölgeler gecenin geç saatlerine kadar kalabalıktır. Bu bölgedeki çoğu dükkan da geç saatlere kadar açıktır.
Alışveriş
Dubrovnik'te alışverişin kalbi eski şehir merkezindeki Stradun caddesi ve çevresinde atmaktadır.El yapımı mücevherler, Hırvatların yöresel kıyafetlerini giymiş süs oyuncak bebekler, lavanta keseleri ve kalp şeklindeki biblolar dubrovnik'ten alabilecekleriniz arasında yer almaktadır. Dubrovnik'ten el yapımı takı almak isterseniz, Od Puca bölgesine göz atmalısınız. Gunduliceva Meydanı’ndaki küçük pazardan da yerel ürünler alabilirsiniz.
Dubrovnik Turları
Tümünü Görüntüle
Önemli Yerler
Havaalanı Ulaşım
Dubrovnik Havaalanı:Şehir merkezinin 20 kilometre güneyinde yer alan bu havaalanı Hırvatistan’ın 3. en büyük havaalanıdır. Dubrovnik Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşabilmek için, terminal çıkışında yer alan otobüs duraklarından 11 numaralı otobüs hattına binmeniz gerekmektedir. Trafiğin durumuna göre değişse de, ortalama 45 dakikalık bir yolculuk sonucunda şehir merkezine varabilirsiniz. Bir diğer seçenek taksidir. Ancak oldukça iyi işleyen bir toplu taşıma ağı olduğu için taksi çok fazla tercih edilmemektedir. Taksi ile ulaşımda 2 valiziz dışındaki valizleriniz ve 2 kişiden fazla taksiye binecek her yolcu ayrı ücrete tabidir.Dubrovnik Havaalanı’ndan şehir merkezine ücretsiz shuttle servisleri de bulunmaktadır.

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+