Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Dubrovnik Şehir Rehberi

Dubrovnik Foto Galeri

Genel Bilgi

Dubrovnik'e Türk kaynaklarında eski adıyla yani "Ragusa" adı ile rastlanmaktadır. Ragusa Cumhuriyeti'ne 1365 yılında 1. Murat ayrıcalık tanımış, buna karşılık bu küçük devlet Osmanlı himayesine girmiş ve yıllık vergiye bağlanmıştır. Napolyon savaşları sırasında 1808 yılında şehre giren Fransız ordusu devleti yıkmış ve şehri Fransa'ya bağlamıştır. 1815 yılında düzenlenen Viyana Kongresi ise şehri Avusturya yönetimine vermiştir. Devletin yıkılması ile şehir üzerindeki 443 yıllık Osmanlı egemenliği de sona ermiştir.Hırvatistan'ın 1991'de Yugoslavya'dan ayrılışı esnasında yaşanan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar görmüştür. UNESCO'nun gerçekleştiği restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümüne kavuşmuştur.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi ve Yaz Turizmi

İklim

Kentte yazların sıcak ve kurak, kışların ılık ve yağışlı geçtiği klasik Akdeniz iklimi görülür.Yaz aylarında hava sıcaklığı 20°C - 25°C civarındadır. Kış aylarında ise hava sıcaklığı 7°C - 15°C arasındadır. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos'tur.

Ne zaman gidilir?

Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ayları iklim koşullarının seyahat için en uygun olduğu dönemdir. Temmuz ve Ağustos aylarında da çok tercih edilen bir bölge olmasına rağmen bu aylarda sıcaklıklar zaman zaman oldukça bunaltıcı olabilmektedir.

Yeme İçme

Dubrovnik mutfağında zeytinyağı, balık ve kabuklu deniz ürünleri göze çarpmaktadır. Mutfağı Akdeniz esintileri taşımaktadır. Sebzeli et yemekleri ve çorbaları da iddialı. Makarnalı hindi çok beğenilen diğer bir yemekleridir.Ağır ateşte pişirilmiş et ve "Kulen" adını verdikleri sos çok tercih edilmektedir. Ev yapımı sosislerin, kurutulup işlenmiş etlerin, koyun, keçi ve inek peynirlerinin ise hepsi birbirinden lezzetli. Rakija’yı ve Hırvat şaraplarını ise kesinlikle denemelisiniz.Şehirde her keseye ve zevke uygun menüler bulmak mümkündür. Eski şehir bölgesinde ana caddede ve paralel sokaklarında çok şık restoranlar bulunmaktadır. Adım başı bir pizzacıya denk gelebilirsiniz. Eski şehrin liman bölgesinde ise daha çok deniz ürünleri restoranları yoğunlaşmıştır. burada özellikle tencere içinde servis edilen midyeleri denemelisiniz. Ev şarapları da oldukça lezzetli ve uygun fiyatlıdır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Şehirde görülmeye değer müzeler, manastırlar, kaleler ve kiliseler bulunmaktadır. Dubrovnik, sokaklarında saatlerce yürüyerek keyfine varılacak yerlerden. Ana caddelerden biri olan Stradun'da birbirinden güzel kafeler, barlar ve mağazalar yer almaktadır.Eski şehir merkezini çevreleyen surlara çıkarak, kenti tepeden izleyebilirsiniz. Eski Kent bölgesi pek çok tarihi noktaya ev sahipliği yapar.Şehrin hemen açıklarındaki milli bir park olan Lokrum Adası'na tekne ile geçip harika bir gün geçirebilirsiniz.Dubrovnik'e araba ile yaklaşık 20 dakika mesafede yer alan Cavtat Balıkçı kasabasına gidebilir sahilinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Aynı zamanda Cavtat'a tekne ile de gidebilirsiniz. Tekne ile yaklaşık 40 dakika sürmektedir.Liman'dan kalkan tekneler ile Üç adalar turunu gerçekleştirebilirsiniz.Muhteşem plajları, turistik tarihi yapılarıyla Dubrovnik ziyaretçilere pek çok fırsat sunmaktadır.Eğer Dubrovnik'te yeterince gezdim diyorsanız, Komşu ülke Karadağ'a günü birlik giderek Budva ve Kotor şehirlerini dolaşabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise günü birlik Mostar'a giderek Mostar Köprüsünü ziyaret etmek olacaktır.

Gece Ne Yapmalı?

Renkli bir gece hayatına sahip olan Dubrovnik’te eğlenmek için çok sayıda alternatif mekan mevcuttur. Old Town’daki (Eski Kent) Hemingway Bar, Cafe Troubadour, Sky Bar, Eski şehrin girişindeki East-West ve genelde dolunayda gidilen surların arkasında yer alan Buza en popüler mekanlarıdır.Gece bar ya da gece kulübüne gitmeyi tercih etmeyenler ise Eski şehir bölgesini ya da liman bölgesini tercih edebilirler. Bu bölgeler gecenin geç saatlerine kadar kalabalıktır. Bu bölgedeki çoğu dükkan da geç saatlere kadar açıktır.

Alışveriş

Dubrovnik'te alışverişin kalbi eski şehir merkezindeki Stradun caddesi ve çevresinde atmaktadır.El yapımı mücevherler, Hırvatların yöresel kıyafetlerini giymiş süs oyuncak bebekler, lavanta keseleri ve kalp şeklindeki biblolar dubrovnik'ten alabilecekleriniz arasında yer almaktadır. Dubrovnik'ten el yapımı takı almak isterseniz, Od Puca bölgesine göz atmalısınız. Gunduliceva Meydanı’ndaki küçük pazardan da yerel ürünler alabilirsiniz.

Festivaller

Dubrovnik (Haziran ~ Festival)
Libertas Film Festivali

Dubrovnik (Temmuz ~ Festival)
Dubrovnik Yaz Opera ve Klasik Müzik Festivali

Dubrovnik (Ağustos ~ Festival)
Le Petit Festival du Théâtre – Tiyatro Festivali

Dubrovnik (Ekim ~ Festival)
Dubrovnik Uluslararası Film Festivali

Önemli Yerler

Şehir Merkezi Dubrovnik

Dubrovnik Surları

Savaş Fotoğrafları Müzesi

Avrupa'nın en eski eczanesi

Stradun

Stradun Kordon Boyu

Mljet National Park

Franciscan Manastırı

Lucija müzesi

Sponza Sarayı

Serb Orthodox Cathedral

Çan Kulesi

Roland Sütunu

Cavtat

Lopud

Lokrum Island

Elaphiti Adaları

Copacabana Beach

Havaalanı Ulaşım

Dubrovnik Havaalanı:Şehir merkezinin 20 kilometre güneyinde yer alan bu havaalanı Hırvatistan’ın 3. en büyük havaalanıdır. Dubrovnik Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşabilmek için, terminal çıkışında yer alan otobüs duraklarından 11 numaralı otobüs hattına binmeniz gerekmektedir. Trafiğin durumuna göre değişse de, ortalama 45 dakikalık bir yolculuk sonucunda şehir merkezine varabilirsiniz. Bir diğer seçenek taksidir. Ancak oldukça iyi işleyen bir toplu taşıma ağı olduğu için taksi çok fazla tercih edilmemektedir. Taksi ile ulaşımda 2 valiziz dışındaki valizleriniz ve 2 kişiden fazla taksiye binecek her yolcu ayrı ücrete tabidir.Dubrovnik Havaalanı’ndan şehir merkezine ücretsiz shuttle servisleri de bulunmaktadır.

Şehir Arama

Dubrovnik Şehir Haritası

Dubrovnik Otelleri

Dubrovnik Turları

Dubrovnik Uçak Bileti