Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Frankfurt Şehir Rehberi

Frankfurt Foto Galeri

Genel Bilgi

Frankfurt (Frankfur Am Main), Almanya’da Hessen eyaletinin en büyük kentidir. Bu şehir ayrıca Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra Almanya’nın en büyük beşinci şehri durumundadır.Frankfurt kenti Main nehrinin her iki yakası ile Taunus’un güneyinde bulunan bir ekonomi merkezidir. Bu şehir Basel’den yukarı olan Ren düzlüğüne kadar yayılmıştır ve Ren nehri havzasının en kuzeyinde bulunan noktada kurulmuştur.Ortaçağ’dan itibaren Almanya’nın en önemli kent merkezlerinden bir tanesi olan Frankfurt, 794 senesinde Yüksek Ortaçağ’dan itibaren bağımsız bir imparator şehridir. Günümüzde Frankfurt şehri sadece Almanya çapında değil, dünya genelinde de adeta bir fuar, finans ve hizmet merkezi konumundadır. Burası Avrupa Merkez Bankası’na, Frankfurt Borsası’na, Almanya Merkez Bankası’na ve de Frankfurt Fuarı’na ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça merkezi bir konumda bulunmasından ötürü de son derece modern bir havaalanına, merkez gara ve dünya genelinde en yoğun otoyol ağına sahiptir. Bu özelliğinden dolayı da Avrupa’nın en önemli trafik düğüm noktalarından bir tanesidir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Frankfurt, Almanya’nın diğer şehirlerine göre daha nemli bir iklimi yaşamaktadır. Yaz aylarında güneş eksik olmaz, ama hava genelde ılıktır. Hatta bazı yaz günlerinde yağmur bile gözlenebilir. Sıcaklık değerleri ise yaz mevsiminde en fazla 27 dereceyi göstermektedir. Kışların ise soğuk geçtiği bu şehirde kışın sıcaklık değerleri genelde eksili değerlerde seyreder.

Ne zaman gidilir?

Frankfurt'u ziyaret etmek için hava koşullarının en iyi olduğu zaman Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bahar aylarında da ziyaret edilebilir ancak bu dönemde giderseniz yanınızda kalın kıyafetler bulundurmanızda yarar vardır.

Yeme İçme

Frankfurt mutfak açısından bir çok dünya mutfağının kombine edilmiş halidir. Yaklaşık 70 farklı dünya mutfağından lezzeti tadabileceğiniz restoranlar hizmet vermektedir. 3.000’in üzerinde restoranın olduğu bu kentte zor olan zevklerinize uygun bir yer bulmak değil, var olan uygun seçenekler arasından seçim yapabilmektir.Kentin özel lezzetleri bira katılmış Sauerkraut, Handkase peyniri ve bu bölgeye özgü olan elma şarabıdır. Bu şehrin kendine has lezzetlerinden bir kaçı:- Apfelwein: %5,5 ile %7 arasında alkol içeren Alman usulü bir elma şarabıdır. Bu şarap tadının ekşi olmasıyla bilinmektedir.- Handkase: oldukça popüler olan bu yiyecek Almanya’nın ekşi süt peyniridir. Genellikle elma şarabı ile birlikte ikram edilmektedir.- Grüne Soße: Frankfurt’ta, yapılan yöresel yemeklerde kullanılan bir tür sostur.- Frankfurter Kranz: Frankfurt mutfağına özgü bir kek türüdür.Frankfurt şehrinin yemek açısından en gözde caddesi Fressgasse’dir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Frankfurt bir gökdelen şehridir. Bünyesinde bir çok gökdeleni barındıran bu kentin en yüksek gökdeleni ise Commerzbank Tower’dır. Buraya çıkarak şehre kuş bakışı bakabilirsiniz.Kentteki en önemli müzelerden olan Liebieghaus Müzesi, Antik Mısır'dan neoklasik eserlere 5000 yıllık bir heykel koleksiyonuna sahiptir.Eğer Frankfurt’u yaz mevsiminde ziyaret ediyorsanız, Main nehri ve etrafında bir yürüyüş yapmak yapılabilecek en güzel aktivitelerden biridir. Bir çok insanın güneşli öğleden sonralarını burada Main nehri kıyısında geçirir. Öğlen vakitlerinde oldukça kalabalık olan bu bölgede güzel bir yer edinmeniz için biraz erkenci olmanız gerekmektedir. Frankfurt kenti sanatsal açıdan oldukça gelişmiş bir kenttir. Oper Frankfurt adında dünyaca ünlü bir opera salonuna sahip olan bu kentte opera dinleme şansına da sahipsiniz. Oper Frankfurt gibi çok sayıda opera salonuna ev sahipliği yapan kentte, opera seyretmek ziyaretçilerin elde ettiği önemli bir ayrıcalıktır. Frankfurt kenti bir fuar şehridir. Bu nedenle otel sayısı da bir hayli fazladır. Bir çok fuara ev sahipliği yapan Frankfurt’ta düzenlenen en önemli fuarlar Frankfurt Book Fair ve Frankfurt Motor Show’dur.Frankfurtlu işadamı Carlo Giersch tarafından finanse edilip inşa edilmiş olan Haus Giersch, Frankfurt’ta gezebileceğiniz bir diğer yapıdır. Bölgesel bir sanat müzesi olma özelliği olan bu yapı, yerel bölgedeki sanatçıların eserleri ile doludur. Frankfurt’ta çok sayıda tarihi yapı da yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi Gothic Frankfurt Katedralidir. Frankfurt’u ziyaret eden turistlerin bir diğer uğrak mekanı ise Frankfurt Hayvanat Bahçesi’dir. Bir çok yaşta ziyaretçinin oldukça yoğun ilgi gösterdiği bu mekan, içinde çok sayıda türden hayvanın bulunduğu oldukça güzel bir hayvanat bahçesidir.

Gece Ne Yapmalı?

Birahane, bar, gece kulüpleri ve diskoların gece hayatı kültürünü oluşturduğu bu şehirde, eğlence sabahın ilk ışıklarına dek devam etmektedir. Gece hayatı için Sachsenhausen, Bockenheim ve şehir merkezi oldukça dinamik yerlerdendir. Buradaki gece kulüplerinin bir çoğunda ise elektronik müzik türleri çalmaktadır.

Alışveriş

Alışveriş adına her şeyi bulabileceğiniz bu kentte parfümeriden mücevhere, ulusal ve uluslararası el sanatları örneklerinden farklı stildeki giysilere kadar birçok şeyi bir arada bulabilirsiniz. Burada bulunan Zeli, bu kentin en bilindik alışveriş caddesi olma özelliğini taşımaktadır. Neredeyse her gün 500.000 insan burayı ziyaret edip buradan alışveriş etmektedir. Frankfurt, Avrupa’nın en iyi şaraplarının, peynirlerinin ve soslarının satıldığı birkaç yerden bir tanesidir. Bununla birlikte elektronik ürünler ve spor malzemeleri açısından önemli bir endüstri olarak kabul edilen Frankfurt’ta en büyük ve en ünlü markalara ait mağazaların toplandığı büyük alışveriş merkezleri de çok sayıdadır. Galeria Kauthof ve Karstadt bunların en önemlilerindendir.Şehrin en lüks caddesi olma özelliğini bulunduran Goethestrasse’de ise çok sayıda mücevher dükkanı ve kürkçü dükkanları hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra bakım ürünlerinden antikaya, mobilyadan ev eşyaları ürünlerine kadar çok sayıda ürünlerin satıldığı ve süpermarketlerin de oldukça yoğun olduğu çok sayıda başka alışveriş caddesi de mevcuttur. Berger Strasse, Leipziger Strasse ve Hanauer Landstrasse bunlardan bazılarıdır.

Festivaller

Frankfurt (Nisan ~ Festival)
Night of the Museums

Frankfurt (Mayıs ~ Festival)
Eschborn – Frankfurt City Loop (Frankfurt Grand Prix)

Frankfurt (29 Haziran ~ Festival)
Opernpatz Fest: Frankfurt opera meydanında düzenlenen müzik ve yerel tatlar festivalidir.

Frankfurt (Temmuz ~ Festival)
World Footbag Championship

Frankfurt (Ağustos ~ Festival)
Museumsuferfest: “Museum Embankment Festival” adı ile de bilinen kültür ve sanat festivalidir.

Frankfurt (Ekim ~ Festival)
Frankfurt Marathon

Frankfurt (Kasım ~ Festival)
Visionale – Hessian Youth Media Festival: 27 yaşını geçmemiş olan yönetmenlerin film ve multimedya gösterilerinden oluşan bir festivaldir.

Frankfurt (Kasım ~ Festival)
Weitsicht: Fotoğraf üzerine slayt gösterilerinin organize edildiği festivaldir.

Önemli Yerler

Romer

Eiserner Steg

Hauptwache

St Paul's Cathedral

Frankfurt Opera House

Finans Bölgesi

Sachsenhausen

Goethe House

Stock Exchange

Frankfurt Cathedral

Goethe Museum

Museum of Modern Art

Alman Film Müzesi

Liebighaus müzesi

English Theatre

Haus Giersch

Frankfurt Zoological Garden

Havaalanı Ulaşım

Frankfurt Havalimanı şehirdeki tek havalimanıdır. Şehir merkezine taksi, otobüs ve S-Bahn adı verilen hızlı trenlerle gidebilirsiniz. Şehre gitmenin en kısa yolu S-Bahn trenleridir ve havalimanından şehre gidiş 15 dakika sürmektedir. Şehir merkezi ile havalimanı aranı arasında çalışan tren hatları S8 ve S9 trenleridir.

Şehir Arama

Frankfurt Şehir Haritası

Frankfurt Otelleri

Frankfurt Turları

Frankfurt Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+