Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Gaziantep Şehir Rehberi

Gaziantep Foto Galeri

Genel Bilgi

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Gaziantep, Suriye, Şanlıurfa, Kilis, Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye'ye komşu bir şehir. Asırlardır pek çok farklı medeniyet tarafından elde tutulmak istenen Antep'in en önemli özelliği, İpek Yolu'nun sınırları içerisinden geçmesi oluyor. Hem geçmişte hem de günümüzde önemli bir yere sahip olan şehir, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ele alındığında; bu bölümün ticaret açısından en gelişmiş ili olarak öne çıkıyor.Gaziantep, yaklaşık 2 milyon olan nüfusu ile Türkiye'nin en büyük şehirleri arasında 8. sırada bulunuyor. Kültür turizmi açısından oldukça rağbet gören bu şehre gitmek için hemen Gaziantep uçak bileti sorgulama işlemini sorgulayabilir ve Gaziantep uçak bileti fiyatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hemen hemen dünyanın her yerinden ziyaretçi ağırlayan şehir için, Gaziantep dış hat uçuşları ya da Gaziantep iç hat uçuşları seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi.

İklim

Karasal ve Akdeniz ikliminin kesiştiği bir noktada bulunan Gaziantep, yazları sıcak ve kurak olsa da kış aylarında soğuk ve yağışlı oluyor. Kış aylarında 10-15 gün civarında toprağın kar altında kalma durumu yaşanan şehirde, yağış ortalaması 550 milimetre olarak saptanıyor.

Ne zaman gidilir?

En fazla yağışı ilkbahar döneminde alan bu şehri gezmek için en uygun zaman dilimi olarak yaz ve sonbahar ayları görülüyor. Özellikle sonbahar döneminde daha uygun olan Gaziantep uçak biletleri, ziyaretçilerin daha çok bu aylarda tatil yapmaya teşvik ediyor. Ucuz Gaziantep uçak bileti fiyatları konusunda indirimlerden yararlanmak için mutlaka erken rezervasyon yapmalısınız. Dilerseniz Gaziantep uçuşları arasından ucuz Gaziantep uçak bileti almak için hava yolu şirketlerinin belli aralıklar ile yaptığı kampanyaları da takip edebilirsiniz.

Yeme İçme

Yurt sınırlarının dışında uluslar arası bir üne sahip olan Gaziantep mutfağı, envai çeşidi ve muazzam lezzetleri ile Türk mutfağına renk ve özgünlük katıyor. İçerisinde binbir çeşit lezzeti barındıran mutfağın bir adım öne çıkan en ünlü ürünü ise şüphesiz ki dünyaca ünlü baklava oluyor. Sadece yemek yemek için dahi ziyaretçi akınına uğrayan Gaziantep'in en ünlü yemekleri arasında; İçli Köfte, Alinazik, Çiğ Köfte, Patlıcan Kebabı, Beyran, Antep Fıstıklı Kaymaklı Katmer, Fındık Lahmacun, Burma Kadayıf ve Cağırtlak Kebabı yer alıyor. Gaziantep'e giden herkesin mutlaka İmam Çağdaş'ta; baklava yemesi, Tahmis Kahvesi'nde ise Menengiç içmesi gerekiyor. Bu enfes tatların her birini denemek için hemen bulunduğunuz bölgeden; direkt Gaziantep uçuş seferleri konusunda araştırma yapabilir ve en uygun fiyatlara Gaziantep uçak bileti satın alabilirsiniz.Biletinizi aldıktan sonra müşteri hizmetlerini arayarak iptal iade koşulları ve bagaj limiti hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca tatilinizin süresi belli ise dilerseniz dönüş için Gaziantep uçak bileti fiyatları hakkında da sorularınızı yöneltebilirsiniz. Seyahatinizden 24 saat öncesinde online check-in yaparak zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Seyahatinizi kısa süreli gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, yaşadığınız şehre dönüş biletinizi almak için Gaziantep kalkışlı uçuşlar seçeneklerini vakit kaybetmeden incelemeyi de unutmamalısınız.

Gündüz Ne Yapmalı?

Kültür turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Gaziantep'te gündüzleri mutlaka şehri gezmelisiniz. Pek çok çarşısı, pazarı ve müzesi ve tarihi yeri olan şehirde günün nasıl geçtiğini anlamak mümkün olmuyor. Dilerseniz bir günde daha fazla yer gezmek için özel araç kiralama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Gezilecek yerler çok fazla uzak mesafede yer almasa da Halfeti ve Zeugma Müzesi için birkaç aktarma yapmanız gerekebiliyor.

Gece Ne Yapmalı?

Gaziantep'te geceleri canlı olan şehirde dilerseniz ünlü mekanlara giderek canlı müzik keyfi yapabilirsiniz. Dilerseniz belirli yerlerde yapılan sıra gecesi etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Alışveriş

Alışveriş açısından oldukça fazla seçeneğe sahip olan şehirde pek çok farklı kategoriden hediyelik alabilirsiniz. Özellikle bakırcılar çarşısından mutlaka size Gaziantep gezinizi hatırlatacak ufak bir bakır eşya satın almalısınız. Son dönemlerde bakır fincan takımlarının rağbet gördüğü Antep bakırcılar çarşısında; siz de iki kişilik ya da aile boyu bir takım alarak kahvelerinize Antep havası katabilirsiniz. Bunun yanı sıra baklava, Menengiç Kahvesi ya da Antep fıstığı da alarak sevdiklerinizin de bu lezzetleri tatmasını sağlayabilirsiniz.

Festivaller

Atatürk'ün Gaziantep'e Gelişi (Ocak ~ Festival)

Antep'e Gazi Ünvanının Verilişi (Şubat ~ Festival)

Hıdırellez Şenlikleri (Mayıs ~ Festival)

Gaziantep Sanayi Fuarı (Mayıs ~ Festival)

Oğuzeli Nar ve Kültür Festivali (Eylül ~ Festival)

Önemli Yerler

Tarihi Antep Evleri

Antep Kalesi

Zeugma Müzesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Tahmis Kahvesi

Gazientep Anıt Mezarları

Şarklı Mağara

Oyuncak Müzesi

Medusa Cam Eserler Müzesi

Tarihi Gümrük Hanı

Karkamış Harabeleri

Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Fırat Vadisi

Rum Kale

Bayazhan Kent Müzesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Havaalanı Ulaşım

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi sınırları içerisinde yer alan Gaziantep Havalimanı, şehrin 20 km güneydoğusunda yer alıyor. Uluslar arası uçuşlara da ev sahipliği yapan havalimanının en yoğun olduğu dönemler sonbahar ve yaz ayları oluyor. İşlemlerinizi tamamladıktan sonra havaalanından şehre gitmek için taksi, servis ya da otobüsleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz özel aracınız ile daha rahat bir şekilde gezmek için de Gaziantep araç kiralama seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Şehir Arama

Gaziantep Şehir Haritası

Gaziantep Otelleri

Gaziantep Turları

Gaziantep Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+