TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Hatay Şehir Rehberi

Hatay Foto Galeri

Genel Bilgi

Hatay Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Çevresinde Suriye, Akdeniz, Adana, Osmaniye, Gaziantep yer almaktadır. Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ, Yayladağı olmak üzere 15 ilçesi vardır. Amanos dağları toprağın ana iskeletini oluşturmaktadır. Bitki örtüsü maki ve ormanlardan meydana gelmektedir. Hatay’ın en meşhur nehri Asi nehridir. Rakım 100m‘dir. Amik ovası Hatay’ın en önemli düzlüğüdür.

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz turizmi ve doğa turizmi

İklim

Akdeniz iklimi hâkimdir. Senede birkaç gün kar yağışı görülmektedir. Bir sene boyunca aldığı yağış 877-1174mm ‘dir.

Ne zaman gidilir?

Genel olarak kış ayları ılık ve yağışlıdır. Yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Gidilebilecek en iyi zamanı ise yaz ayları ve bahar aylarıdır.

Yeme İçme

Hatay’ın en meşhur tatlısı künefe peyniri ile yapılan künefedir. Hatay’da bulgurla yapılan yemekler yoğunluktadır. Özellikle oruk ve ekşi aşı yani bilindik adıyla yoğurt aşı Hatay mutfağının zahmet isteyen lezzetlerindendir. Hatay’da çiğ köfte kavrulmuş kıyma ile beraber yenmektedir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Hatay hem zengin tarihi mimarisi hem de enfes yemekleri ile meşhur bir yer olduğundan dolayı gündüz planları yemek ve gezme odaklı olmalıdır. Habibi Neccar Camii hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar için büyük anlam ifade etmektedir. Bu nedenle burası gezilecek yerler listesine alınabilir. ST. Aziz Pierre kilisesi arzuya göre gezilebilecek yerler arasındadır. Haron cehennem kayıkçısı mitoloji sevenlerin mutlaka görmek isteyeceği bir yerdir. Antakya surları, Hatay Arkeoloji müzesi, Koz kalesi, harbiye ve diğer yerler gezilebilir. Hatay’ın o meşhur künefesinin tadına bakılabilir ve diğer yemeklerinden yenebilir aynı zamanda da alışveriş yapabilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Hatay’da gece yapılacaklar daha çok İskenderun ilçesinde bulunmaktadır. İskenderun’un Arsuz bölgesinde yoğundur. Burada gece kulüpleri, diskolar, barlar bulunmaktadır.

Alışveriş

Alışveriş konusunda yöresel peynirlerden, ipek dokumalarına, takılardan yöresel figürlerin olduğu çok fazla hediyelik eşya bulabilirsiniz. Samandağ’ın defne sabunu ve ipeği çok meşhurdur. Sumak, tuzlu yoğurt, nar ekşisi Hatay’ın meşhur lezzetlerindendir.

Havaalanı Ulaşım

2007 yılından beri Hatay’a hizmet veren sivil havaalanı bulunmaktadır. Hatay havaalanı kentin merkezine 25 km uzaklıktadır. Şehre ulaşım havaş adı verilen otobüsler ile ya da taksi ile sağlanmaktadır.

Şehir Arama

Hatay Otelleri

Hatay Turları

Hatay Uçak Bileti