Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Iğdır Şehir Rehberi

Iğdır Foto Galeri

Genel Bilgi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ilimiz 3 tane ilçeye sahiptir. Bunlar Aralık, Karakoyunu, Tuzluca ilçeleridir. Iğdır, Ermenistan, İran ve Azerbeycan ile sınır komşusudur. Bu özelliği ile Türkiye’nin üç ülke ile sınır komşusu olan tek ilidir. Türkiye’deki en yüksek dağ olan Ağrı Dağı’nın bir kısmı Iğdır sınırları içerisindedir. Güneş Türkiye’de ilk Iğdır ilinde doğmaktadır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür ve doğa turizmi, inanç turizmi.

İklim

Doğu Anadolu karasal ikliminin özellikleri hâkimdir. Fakat Ağrı dağının şehrin ovalık bölgelerinde kuytu bir yer oluşturması nedeniyle mikroklima özelliğinde daha ılık bir karasal iklim özelliği taşıyan bölgeler meydana gelmektedir. En düşük hava sıcaklığı -30 derece, en yüksek hava sıcaklığı ise 41 derece olmaktadır. Ovaların olduğu bölgelerde yaz ayı etkisini uzun süre göstermektedir. Bozkır bitki örtüsüne sahiptir. Etrafı dağlar ile çevrelenmiş bir havza durumundadır. 4 mevsimi bir arada yaşatabilen bir ilimizdir.

Ne zaman gidilir?

Iğdır’a gitmek için en uygun zaman aralığı bahar mevsimi olacaktır. Yazın çok sıcak, kışında soğuk olduğu için bahar ayları en güzel zamanları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yeme İçme

Bozbaş yemeği, Kavurma, Yağ çorbası, Taş köftesi, Kuymak, Erişte, Omacaşı, Sütlü Pilav, Helise, Tandır Şiş, Tapan, Nabat, Hasıda meşhur yemeklerindendir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Erken başladığınız bir güne güzel bir kahvaltının ardından kümbetleri, camileri, kervansarayları ziyaret edebilir, Ağrı Dağı’na tırmanabilir, mesire yerlerinde dinlenebilirsiniz. Festival zamanına denk gelirseniz festivallerine katılabilirsiniz. Ama en çok buraları gezmenin dışında Bozbaş yemeğinin tadına bakmadan ve Ağrı dağına tırmanmadan dönmedim dememelisiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Iğdır’da gece hayatı genelde otellerin barlarında ve diskolarında geçmektedir. Çok canlı bir gece hayatı yoktur.

Alışveriş

Kilimleri meşhurdur. Yöresel ürünler satın alabilirsiniz.

Havaalanı Ulaşım

Iğdır havalimanı hizmet vermektedir. Şehrin merkezine 16 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şehre ulaşım ise araçlarla kolayca sağlanabilmektedir. Aynı zamanda Iğdır’ a Kars havalimanından sonra karayolu ile ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Şehir Arama

Iğdır Otelleri

Iğdır Turları

Iğdır Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+