Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

İstanköy Şehir Rehberi

İstanköy Foto Galeri

Genel Bilgi

Yunanistan’a ait 12 Adalar vilayetinin en büyük ikinci adası olan Kos, Ege Denizi’nin güneydoğusunda yer almaktadır. Ege Denizi’nde yer alan Yunan adaları arasında Türkiye’ye en yakın olan adadır. Adanın Bodrum’dan uzaklığı 8 mil’dir. Ada turizm açısından oldukça gelişmiştir. Yılda 1 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapan Kos, 112 km.’lik sahil şeridi ve etkileyici plajlarıyla önemli bir turizm merkezidir.

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz turizmi ve Kültür Turizmi

İklim

Bölgede tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar oldukça sıcak geçer, kış mevsimleri ise ılıktır. Hava sıcaklığı yaz aylarında 30 °C’nin üstünde seyreder. Kış aylarında ise sıcaklık 15°C civarındadır. Yağışlar oldukça seyrektir.

Ne zaman gidilir?

Nisan - Ekim arası dönem turist sezonudur. Ancak aşırı sıcaklardan kaçınmak için nisan-mayıs ve eylül-ekim aylarını tercih edebilirsiniz.

Yeme İçme

Kos Adası’nda tipik Yunan mutfağının tüm örneklerini bulmak mümkündür. Zeytinyağlıları ve baharatlarıyla ülkemizin mutfağına oldukça benzer bir mutfak söz konusudur. Özellikle sahil kesiminde yer alan deniz ürünlerinin yapıldığı restoranlar oldukça güzeldir. Turistik bir bölge olması sebebiyle fiyatlar özellikle yaz aylarında ortalamanın üzerindedir, ancak yemekler oldukça kalitelidir. Bunun dışında şehir merkezinde dönerciler de yer almaktadır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Kos Adası yaz turizmi için önemli bir tatil bölgesidir. Adada bulunan en meşhur koylar Kardemena, Kefalos, Tigaki, Antimachia, Mastihari, Marmari ve Pyli isimli koylardır. Gün içinde oldukça hareketli olan bu koylar etrafında çok sayıda restoran ve kafe de yer alır. Bunun dışında da şehirde pek çok plaj bulmak mümkündür. Bu plajlar etrafında çeşitli su sporları yapabilir veya sakin bir tatil geçirebilirsiniz. Ayrıca Kos şehir merkezinde tüm koy ve plajları görebileceğiniz tekne turları da oldukça caziptir. Şehir merkezi ise yürüyerek gezmek için idealdir. Yerel pazarlar, hediyelik eşya satan dükkanlar, restoranlar ve kafeleriyle oldukça renklidir. Kos Town adı verilen bu bölgede kiliseler, camiler ve eski bir sinagog yer alır. Ayrıca Arkeoloji Müzesi de bu merkezde yer almaktadır.Kos Adası tarihi açıdan da etkileyici noktalara ev sahipliği yapar. Şövalyeler Kalesi, Antik Yunan Agorası ve antik tapınağın yer aldığı bölge bunlar arasında en ilgi çekici olanlardır. Şehrin simgesi haline gelmiş Hipokrat’a ait heykelleri şehrin bir çok noktasında görmek mümkündür. Adada yer alan Hipokrat Ağacı ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeker. Hipokrat’ın ilk hastanesi ve ders verdiği yerler de adada yer alan arkeolojik kalıntılar arasındadır.

Gece Ne Yapmalı?

Turistik bir bölge olan Kos gece hayatı açısından da oldukça hareketlidir. Yaz aylarında eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Akri Koundourioti bölgesi gece hayatının nabzının tutulduğu bir bölgedir.Adada yer alan en önemli tatil beldelerinden Kardamena Bölgesi sahili ve etrafındaki gece kulüpleriyle ziyaretçilere renkli bir gece geçirme imkanı sunar. Kardamena’ya oldukça yakın olan Kefalos Plajları etrafında da gece hayatı oldukça hareketlidir.Gece hayatı açısından bir başka önemli nokta ise Nafklirou Barlar Sokağı’dır. Gece kulüpleri, barlar ve geç saatlere kadar açık tavernalarıyla şehrin en gözde noktalarından bir tanesidir. Özellikle tavernalar tüm Yunanistan’da olduğu gibi Kos’ta da oldukça popülerdir.

Alışveriş

Kos Adası’nda alışveriş kültürü çok fazla gelişmemiştir. Şehrin içinde daha çok hediyelik eşyalar ve kıyafetler satan yerel dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca meydanların etrafında yer alan sabit pazarlardan da bölgeye özgü zeytinyağı ve şarap gibi ürünler satın alabilirsiniz.

Festivaller

Kos (Haziran ~ Festival)
Kos – Bodrum arası Motosiklet Festivali

Kos (Yaz ayları ~ Festival)
White Bait Müzik ve Dans Festivali

Kos (Ağustos ~ Festival)
Mastichari Şarap Festivali

Önemli Yerler

Kos Castle

Hipokrat Antik Hastanesi

Asklepion

Antik Yunan Agorası

Antik Tapınak

Kos Castle

Elefteria Meydanı

Casa Romana

Arkeoloji Müzesi

Tree of Hippocrates

Agia Paraskevi Manastırı

Kardamena

Kefalos Beach

Preta Mahallesi

Şehir Merkezi Tingaki

Antimachia Koyu

Mastihari Koyu

Marmari

Castle Palaio Pyli

Havaalanı Ulaşım

Kos Uluslararası Havalimanı diğer adıyla Hipokrat Uluslararası Havalimanı şehir merkezinin 25 km. güneybatısında yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım taksi veya otobüslerle sağlanır. Ayrıca havalimanında pek çok araç kiralama şirketi de yer almaktadır. Şehir merkezine ulaşım için toplu taşıma kullanmak isterseniz havalimanından dışından kalkan KTEL otobüslerini kullanabilirsiniz. Ancak bu otobüslere ulaşmak için valizinizle uzun bir yol katetmeniz gerekecektir. Bu otobüslerle şehir merkezine varış 30-40 dakika arasında değişmektedir. Ayrıca Olympic Airlines ile giden yolcular için shuttle servisler de bulunmaktadır.

Şehir Arama

İstanköy Şehir Haritası

İstanköy Otelleri

İstanköy Turları

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+