Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Kars Şehir Rehberi

Kars Foto Galeri

Genel Bilgi

Kuzeydoğuda yer alan en yüksek ilimizdir. Bölge olarak ise Doğu Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Arpaçay ve Susuz, batısında ise Erzurum ve Selim, doğusunda Ermenistan güneyinde ise Kağızman ile Digor bulunmaktadır. Rakım 1768 metreye varmaktadır. Büyük kısmı yaylalardan meydana gelmektedir. En yüksek dağları Allahuekber dağları, Kısır dağı, Akbaba dağı Aladağ ve Aşağı dağın bir kısmı bulunmaktadır. Bitki örtüsü bozkırdır. İlin plaka kodu 36dır. Kars’ta spor çok sevilen faaliyetlerdendir.

Ne Tarz Bir Tatil

Ekolojik turizm, Kültür turizmi, Kış turizmi

İklim

Karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışları çok kurak geçerken yazları ise yağışlı geçmektedir.

Ne zaman gidilir?

Aslında her mevsimi ayrı olan bir ilimizdir. Kışın balık tutabilir, kayak turizmi yapabilir, bahar ve yaz dönemleri ise yaylalarda vakit geçirebilir çiçekler arasında dolaşabilirsiniz.

Yeme İçme

Kars mutfağı daha çok hamur işlerinin ağırlıkta olduğu bir mutfağa sahiptir. Hayvancılığın yaygınlığı sebebiyle et yemekleri de tüketilmektedir. En meşhur yemekleri kete, bozbaş, hangel, kelle paça, kaz yemekleri, ayran çorbası, nezik, tandırda kaz yöresel yemeklerden birkaç tanesidir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Kars kahvaltısı ile güne başlayıp karsın o güzel balının, kaşarının tadına baktıktan sonra gittiğiniz mevsime göre kışın gittiyseniz kayak turizmine katılmak için Sarıkamış’a gidebilirsiniz. Bahar ayları için yaylaları görebilir, Kümbet camiini gezebilir, mimari değeri olan yerleri gezebilirsiniz. Yöresel yemeklerin tadına bakabilir, festivallerin zamanına denk geldiyseniz eğer festivallere katılabilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Yaz aylarında disko ve barlar müşterilerine canlı müzik hizmeti vermesi eğlence yönünden yöreye renklilik katmaktadır. En önemli eğlence merkezi ise Kars Ortakapıdır.

Alışveriş

Meşhur Kars kaşarı, gravyeri, Kars balı ve kaz almadan gitmek olmaz. Yöresel motiflerle işlenmiş Kars kilimleri ve halıları çok güzel hediye değeri taşırlar. Karsa özgü takılar alınabilir. Pazarlarından ise yöresel ürünler ve sebze meyveler arzuya göre alınabilecekler arasındadır.

Havaalanı Ulaşım

Kars havaalanı hizmet vermektedir. Merkeze 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Servislerle veya şehir içi ulaşım araçları ile havaalanından merkeze ulaşım kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

Şehir Arama

Kars Otelleri

Kars Turları

Kars Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+