Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Kazablanka Şehir Rehberi

Kazablanka Foto Galeri

Genel Bilgi

Kazablanka, Fas’ın batısında bulunan bir şehirdir. Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer alan bu şehir oldukça önemli bir liman kenti olma özelliğini taşırken, Fas’ın da en büyük şehridir. Kazablanka şehrinin popülaritesini arttıran en önemli şey şüphesiz ki bu şehirde 1942 senesinde çekilmiş olan efsanevi Hollywood filmi Kazablanka’dır.Bu kente Kazablanka ismini İspanyollar vermiştir. Bu kente ismini veren İspanyol tüccarlar ve diğer Avrupalı vatandaşlar bu bölgeye yerleşmeye başlamışlardır. Bu zaman zarfında nüfusun büyük yoğunluğunu ise Fransızlar oluşturmuştur.Kazablanka’nın ekonomik anlamda en büyük noktası limanıdır. Bu liman ve çevresinde ticaret oldukça hızlı bir şekilde gelişmektedir. Sanayi sektöründe de işgücünün %60’ı, toplam üretimin ise %39’u bu şehir tarafından sağlanmaktadır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Dört mevsiminde yaşandığı şehirde, Atlas okyanusun kıyısında bulunduğu için kışları daha ılık geçmektedir. Yazları ise sıcak ve kurudur. Haziran - Eylül döneminde gündüz hava sıcaklıkları 26 - 28 derece civarındayken, geceleri hava sıcaklıkları 16 - 18 derece arasında değişmektedir. Aralık - Şubat döneminde gündüz hava sıcaklıkları 17 - 18 derece civarındayken, geceleri hava sıcaklıkları 8 -9 derece arasında değişmektedir.

Ne zaman gidilir?

Yaz aylarında zaman zaman hava sıcaklıkları çok bunaltıcı olabildiğinden, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim ayları seyahat için en elverişli zamanlarıdır.

Yeme İçme

Kazablanka mutfağında oldukça farklı lezzetler bulunmaktadır. Şehirde zengin bir mutfak vardır.Tadabileceğiniz bazı lezzetler:Couscous: Bizdeki kuskusa kısmen benzemektedir. İrmik unu, buğday unu ve çeşitli sebze veya et ile güveçlerle beraber servis edilen bir yemektir. Bu yemek Fas’ın ulusal yemeği olarak lanse edilmektedir.Bstilla(Pastilla): İnce yufka parçalarının içerisine güvercin etinin sarılmasıyla oluşturulmuş bir tür hamur işidir. Güvercin eti zor bulunduğu için buna alternatif olarak tavuk eti de kullanılmaktadır. Börek türevi olan bu yemeğin bazı durumlarda yumurta, üzüm, badem, tarçın gibi malzemelerle farklı tatlar edinmesi sağlanır.Tagine: Et içerikli bir yemektir. Kuz etinin çeşitli baharat ve meyvelerle kısık ateşte pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Bu baharatlardan bazıları tarçın, safran, badem, nane, kayısı, elmadır.Harira: Ülkenin geleneksel çorbasıdır. Özellikle Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezidir. İçeriğinde un, mercimek, pirinç, nohut, soğan, kereviz gibi malzemeler bulunmaktadır. Kuşbaşı etiyle beraber pişirilir. Kazablanka mutfağında yapılan tatlılar ise daha çok hamurlu tatlılardır. Bununla beraber tatlıların içinde bol miktarda badem de kullanılır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Kazablanka’da görülecek önemli noktaların bir çoğu Eski Şehir ve Yeni Şehir denilen bölgelerde yer almaktadır. Yeni Şehir(Ville Nouvelle), Kazablanka’nın en ilgi çekici bölgesidir. Fransız mimar Henri Prost tarafından inşa edilmiştir. Şehir merkezinin kuzeydoğusunda yer almaktadır. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde inşa edilmiş olan bu bölgenin merkezinde ise Place des Nations Unies ve Place Mohammed V Meydanları bulunmaktadır.Place de Nations Unies Meydanı, şehrin en merkezi noktalarından bir tanesidir. 20. yüzyılın başlarında oldukça küçük, sakin ve sessiz olan bu meydan ilerleyen zamanla beraber oldukça hareketlenmiştir. İlk yapıldığı yıllarda Place de France ismine sahip olan bu bölge şimdiki ismini ise ilerleyen yıllarda edinmiştir. Fas’ın modern yüzü olarak bilinen bu meydanı kemerli apartmanlar, balkonlar gizlenmiş şekilde bulunan restoranlar çevrelemiş konumdadır. Place Mohammed V Meydanı, şehrin idari merkezidir. Place de Nations Unies’in güneyinde yer almaktadır. Bu bölge Fas mimarisi kadar Fransız mimarisinden esintiler de göze çarpmaktadır. Daha çok bürokratik yapılar bu meydanda bulunmaktadır. Kazablanka Twin Center, 100 metre uzunluğunda olan 2 kuleden oluşan bir yapıdır. Burası Kazablanka ekonomisinin merkezi konumundadır. Parc de la Ligue Arabe, Kazablanka’nın en büyük parkıdır. Eski Kent Bölgesi, şehrin modern kısmı yapılmaya başlana kadar hem halkın yaşadığı hem de idare merkezinin yer aldığı bölge surlarla çevrilidir. Günümüzde de surlar etrafında kurulan pazarlar ve içinde bulunan kale ile şehrin görülmesi gereken noktalarından biridir. Korniş Bölgesi (The Corniche Avenue), plajları, restoran ve kafeleri ile şehrin en hareketli noktalarından biridir. Ancak buraya gidecekseniz daha çok beach club havuzlarını tercih etmelisiniz. Çünkü okyanus kıyısı olduğundan dalgalar yüzmek için pek uygun değildir.II. Hassan Camisi, Kazablanka’nın sembolü olan bu camii, dünyanın en büyük 3. camisidir. Aynı zamanda Fas’ın da en büyük yapısıdır. Kral II. Hassan’ın isteğiyle yaptırılan bu caminin inşasına 1986 senesinde başlanmıştır ve 1993 senesinde de tamamlanmıştır. Bu yapı Fas mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. 9 hektarlık alana yayılmış olan bu caminin minaresi ise 210 metre ile dünyanın en uzun minaresidir. Kazablanka Limanı, Fransız sömürgesinin altında bulunulan zamanda yapılmıştır. Kapladığı alan ile dünyanın en büyük yapay limanlarından bir tanesidir. Anfa, Kazablanka’nın kuzeybatısında yer alan bir bölgedir. Burası şehre genişçe bir tepeden bakmaktadır. Etrafı çiçek ve bahçelerle çevrili olan, teraslı ve yüzme havuzlu villalarla donatılmış olan bu bölge, şehrin en elit yerleşim birimidir.

Gece Ne Yapmalı?

Kazablanka, Fas’ın gece hayatı anlamında eğlence merkezidir. Bu şehirdeki gece kulüpleri daha çok Ain – Diab bölgesinde yoğunlaşmıştır. Çok sayıda bar ve gece kulübünün bulunduğu bu şehirde, tercih edebileceğiniz mekanlardan bazıları:- Candy Bar- Carré Rouge- Villa des Arts- Kasbar- La Bodéga- La Petite Roche- Joya - Caesar- Black House

Alışveriş

Kazablanka’da alışveriş kültürü daha çok halk pazarları üzerine kuruludur. Burada halk pazarlarının özel ismi ise “souk”tur. Bu souklar burada oldukça meşhurdur. Kazablanka’da alışverişin önemli parçalarından biri de pazarlık yapmaktır. Satıcılar müşterileri ölçme amacıyla en başta yüksek bir fiyat sunmaktadırlar ve uygun pazarlığı yaptıktan sonra bir çok ürünü oldukça uygun bir fiyata satın almanız mümkündür.Ülkenin ulusal yemeklerinin yapıldığı tagine isimli yemek kapları hemen her yerde satılmaktadır. Siz de farklı bir pişirme deneyimi yaşamak için bu kaplardan edinebilirsiniz.Kazablanka’da alışverişin bir diğer gözde ürünü ise Jellaba’dır. Ülkede geleneksel olarak giyilen uzun kollu ve bol kesimli bir elbisedir. Bu şehirde bulunan bütün hediyelik eşya dükkanlarında turistler için de hazırlanmış olan jellabaları rahatlıkla bulmanız mümkündür. Fas halıları bilindiği üzere dünyaca ünlüdür. Kazablanka şehri ise mediouna isimli halılarıyla ünlenmiştir. Bu halılar daha çok gelir seviyesi yüksek olan vatandaşların evlerinde bulunmaktadır. Souklarda rahatlıkla bulabileceğiniz bir diğer ürün ise bu halılardır.Kazablanka’da alışverişin bir diğer önemli unsuru ise gümüş eşyalardır. Gümüş, Kazablanka’da aksesuar kullanımında en çok kullanılan maddedir. Bu şehirde bulunan hediyelik eşya dükkanlarında oldukça çeşitli gümüş ürünleri bulmanız mümkündür.

Festivaller

Kazablanka (30 Temmuz ~ Festival)
Kral'ın Taç Giyme Yıldönümü ve Ulusal Bayram

Kazablanka (20 Ağustos ~ Festival)
Kral ve Halk Devrimi Günü

Önemli Yerler

Yeni Şehir (Ville Nouvelle)

Place de Nations Unies Meydanı

Place Mohammed V

Parc De La Ligue Arabe

Hassan Iı Mosque (casablanca)

Casablanca Limanı

Casablanca Anfa Havaalanı (cas)

Casablanca İkiz Merkezi

Préfecture yönetim binası

Corniche

Notre Dame de Lourdes Kilisesi

Sacre Coeur Katedrali

Eski Kent Bölgesi

Havaalanı Ulaşım

Mohammed V Uluslararası Havalimanı:Şehir merkezinin 30 kilometre güneydoğusunda bulunur. Burası Fas’ın en işlek havaalanıdır. 3 terminali bulunmaktadır. Şehir merkezine ulaşmak için tren, otobüs ve taksi seçenekleri bulunmaktadır.Şehir merkezine ulaşım için treni kullanmak isterseniz, terminal 1’in çıkışına gitmeniz gerekmektedir. Buradan 06.50 – 22.50 saatleri arasında hizmet veren trenlerle, yaklaşık 30 dakika sürecek bir tren yolculuğu sonunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Trenler her saat başı kalkmaktadır.Mohammed V Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ile de ulaşmanız mümkündür. CTM isimli bir otobüs firmasının düzenlediği otobüs turları ile yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonucunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz.Şehir merkezine ulaşmadaki bir diğer seçenek ise taksidir. Gelen yolcu alanının girişinde çok sayıda taksi beklemektedir. Bu taksileri kullanarak şehir merkezine varabilirsiniz.

Şehir Arama

Kazablanka Şehir Haritası

Kazablanka Otelleri

Kazablanka Turları

Kazablanka Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+