Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Kuala Lumpur Şehir Rehberi

Kuala Lumpur Foto Galeri

Genel Bilgi

Kuala Lumpur Malezya’nın başkentidir. Ülkenin en kalabalık şehri olan Kuala Lumpur 1857 senesinde Gombak ve Klang nehirlerinin birleşiminin olduğu yerde kurulmuştur. Kuala Lumpur kelime anlamı olarak ise çamurlu kavşak anlamına gelmektedir. Ancak isminin bu anlamına zıt olarak teknolojinin tüm imkânlarının kullanıldığı bir şehirdir.Kuala Lumpur’da Malaylıların dışında Çinli ve Hintli nüfus da yaşamaktadır ve bunların yoğunluğu da oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı şehirdeki Çin ve Hint kültürü alışkanlıkları da oldukça fazladır. Kozmopolit bir kent olan Kuala Lumpur, dünyanın en yüksek yapılarından olan Petronas İkiz Kulelerini de yapısında bulundurmaktadır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca sıcaklık 20°C altına çok az düşer ve yıllık ortalama sıcaklık 23°C - 33°C arasında değişmektedir. Ortalama nem oranı ise %82’dir. Yıl boyunca en çok yağış alan dönemleri Mart – Nisan ve Eylül-Kasım’dır.

Ne zaman gidilir?

Ocak-Şubat dönemi hem yağışın çok olmadığı hem de nem oranının çok yüksek olmadığı dönem olup, Kuala Lumpur’u ziyaret etmek için en uygun zamandır.

Yeme İçme

Kuala Lumpur’daki etnik çeşitliliğin etkilerini yemeklerde de görmemiz mümkündür. Şehirde oldukça fazla sayıda lezzeti tatma imkânınız bulunur. Hint, Malay ve Çin mutfaklarının etkisi Kuala Lumpur’da bariz bir şekilde gözükmektedir. Yemekler bol soslu ve baharatlı olur. Bu şehirde yemeklerde en çok kullanılan sos ise köri sosudur. Bununla birlikte Hindistan cevizi sosu da oldukça yoğun kullanılır. Özellikle Hindistan cevizi sosu, balık içerikli yemeklerden pirinçli yemeklere kadar bir çok yemekte kullanılır. Malezyalıların oldukça sevdiği balık içerikli bir yemek olan Rendang Tok ve yerel halkın çok rağbet ettiği Roti Canai denenmesi gereken lezzetlerdendir.Kuala Lumpur’da yemeklerin lezzeti kadar sunumu da önemlidir. Bir çok yemekte, ana yemek çeşitli garnitürlerle süslenmektedir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Ülkenin ekonomik ve kültürel merkezi olan Kuala Lumpur modern mimari yapıları ve kültürel tarihi yapılarıyla ziyaretçilere pek çok seçenek sunar. Merdeke Meydanı(Dataran Merdeka), Kuala Lumpur’un en meşhur meydanıdır. Kelime anlamı olarak bağımsızlık anlamına gelmektedir. Meydanın karşısında dinlenebileceğiniz park, altında da restoran ve kafeler bulunmaktadır.Malezya’nın oldukça zengin kültür mirasının önemli bir kısmı Milli Tarih Müzesinde sergilenmektedir. Sulan Abdul Samed Binası, Dataran Merdeka’nın karşısında yer alır. Bu yapı 1897 senesinde, daha çok hükümet birimleri için yaptırılmıştır. Yapısında bulundurduğu 40 metre yüksekliğindeki saat kulesi enfes bir görünüme sahiptir. Masjid Jamek, Klang ve Gombah nehirlerinin birleştiği yerde bulunan bir camidir. Sultan Abdul Samed Binası’nın karşısında yer alır.Masjid Negara(Ulusal Camii), devasa bir büyüklüğe ve bir o kadar da modern bir mimariye sahip olan bir camidir. Bu caminin modern tarzda yapılmış minaresi 73 metre yüksekliğindedir. Petronas İkiz Kuleleri, şehre modern şehir yakıştırmasının yapılmasındaki en önemli unsurlardandır. Bu kuleler 88 katlıdır ve 452 metre yüksekliğindedirler.Petronas kulelerinin bulunduğu bölgenin çevresinde bulunan yer alan KLCC Parkı her daim kalabalıktır. Senfoni Parkı ise 10.000 metrekareye kurulmuş olan bir yapay göldür. Sze Ya Tapınağı, şehrin en eski Taocu tapınağı olarak bilinir. Tarihi 1864 senesine kadar gitmektedir.Sri Mahamariamman Tapınağı, Eski bir Hindu tapınağıdır. Oldukça görkemli bir yapıya sahiptir. 22 metrelik bir kuleye sahiptir.Chinatown'da (Çin mahallesi), çeşitli Çin eşyalarını satan dükkanlardan, Çin yemekleri yapan restoranlara kadar birçok Çin yapımı ürünü bulabilirsiniz. Burada görülebilecek birkaç tapınak da bulunmaktadır.Zengin bir ekolojik çeşitliliğe sahip olan şehir; doğa parkları, zengin hayvanat bahçeleri ve botanik bahçeleriyle de ziyaretçilere alternatifler sunmaktadır.

Gece Ne Yapmalı?

Kuala Lumpur kenti gece hayatı açısından oldukça renkli bir bölgedir. Saat 23.00’da başlayan gece hayatı, 03.00’te eğlence mekanlarının kapanmasıyla son bulur. Golden Triangle olarak lanse edilen bölge, şehrin gece hayatının en dinamik bölgesidir. Bununla birlikte Jalan p. Ramlee’de de oldukça renkli mekanlar bulmanız mümkündür.

Alışveriş

Kuala Lumpur şehri adeta bir alışveriş cennetidir. Bu şehir çok çeşidin, yüksek kalitenin ve de uygun fiyat kombinasyonlarını bir arada bulabileceğiniz bir yerdir. Kuala Lumpur’da alışveriş yapmak ciddi anlamda bir keyiftir ve burada her bütçeye uygun alışveriş yapılacak yerler bulunmaktadır. Bu şehirde alışveriş kültürü, alışveriş merkezleri, gündüz ve gece pazarları, çeşitli pasajlar ve küçük el işi dükkanları üzerine kuruludur. Bununla beraber duty – free mağazaları da oldukça işlektir.Şehrin alışveriş açısından en uygun yeri Jalan Bukit Bintang’dır. Burada her bütçeye uygun her ürün rahatlıkla bulunmaktadır. Çok sayıda alışveriş merkezi de burada hizmet vermektedir.Alışveriş için bir diğer önemli nokta ise Jalan Tuanku Abdul Rahman bölgesidir. Burada daha çok küçük dükkanlar ön plandadır. Burada aynı zamanda gece pazarları da kurulmaktadır. Kuala Lumpur’da çok sayıda alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Bunlardan en büyük ve önemli olanları Suria KLCC, Sungei Wang Plaza, Bukit Bintang Plaza ve Pavilion Alışveriş Merkezi’dir.

Festivaller

Kuala Lumpur (Ocak - Şubat ~ Festival)
Flora Fest

Kuala Lumpur (Mart - Nisan ~ Festival)
Malezya Grand Prix

Kuala Lumpur (Mayıs ~ Festival)
Malaysia Fest

Kuala Lumpur (Haziran ~ Festival)
KL Alışveriş Festivali

Kuala Lumpur (Temmuz ~ Festival)
KL Festival

Kuala Lumpur (Aralık ~ Festival)
KL Uluslararası Sokak Çalgıcıları Festivali

Önemli Yerler

Merdeka Square

Sultan Abdul Samad Building

Jamek Mosque

Petronas Twin Towers

Sze Ya Tapınağı

Sri Mahamariamman Temple

Chinatown (Kuala Lumpur)

KLCC Park

Milli Tarih Müzesi

Masjid Negara

Bukit Bintang

Golden Triangle

Istana Negara Malezya Sarayı

Menara Telekom

Petaling Street

Ulusal Hayvanat Bahçesi (hayvanat Bahçesi Negara)

Senfoni Parkı

Thean Hou Tapınağı

Islami Sanat Müzesi

Ulusal Sanat Galerisi

Böcek Müzesi

Butterfly Park

Kuala Lumpur Bird Park

Orkide Bahçesi

Gün Batımı Camisi

Stadium Negara

Merdeka Stadium

Havaalanı Ulaşım

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı, dünyanın en büyük havaalanlarından bir tanesidir. Şehir merkezinin 40 kilometre güneyinde yer almaktadır. Şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz ilk ulaşım vasıtası trendir. Kuala Lumpur’daki en pratik ulaşım aracı olan tren, havaalanından 15 dakikada bir sefer yapmaktadır. İlk tren 05.00’te kalkarken, son tren seferi ise 01.00’dadır. Toplam yolculuk süresi 40 – 45 dakika sürmektedir. Şehir merkezine ulaşım için bir diğer ulaşım aracı otobüstür. Havaalanında, C Blokta bulunan ekspres otobüslerle 1 saatlik bir yolculuk sonucunda şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Şehir merkezine ulaşımda diğer alternatifiniz araç kiralamaktır. Havaalanı içinde bulunan araç kiralama ofislerinden istediğiniz türde bir aracı kiralayabilirsiniz.

Şehir Arama

Kuala Lumpur Şehir Haritası

Kuala Lumpur Otelleri

Kuala Lumpur Turları

Kuala Lumpur Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+