TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Kuşadası Şehir Rehberi

Kuşadası Foto Galeri

Genel Bilgi

Kuşadası, Aydın iline bağlı, şehrin kuzeybatısında yer alan bir ilçedir.

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz Turizmi

İklim

Ilıman Akdeniz iklimi hakimdir. Kışları yağışlı ve ılık, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Nem oranı çok düşüktür. Kış aylarında ortalama hava sıcaklığı 10°C-15 °C civarındadır. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 25°C ile 30°C arasında değişir. Hava sıcaklığı yaz aylarında 40°C kadar çıkabilmektedir.

Ne zaman gidilir?

Kuşadası’nı ziyaret etmek için en uygun dönem mayıs-eylül arası dönemdir. Daha çok yaz turizmi için tercih edilen bölgede nem oranı düşüktür ve bu dönemde hava sıcaklıkları bölgenin imkanlarından faydalanmak için oldukça uygundur.

Yeme İçme

Kuşadası yazlık bir bölge olması sebebiyle yurdumuzun her yerinden lezzet seçenekleri sunmaktadır. Ege Bölgesi’nde yer alan Kuşadası’ndaki restoranlarda bölge mutfağına özgü seçenekler tatmak için bir çok yer bulabilirsiniz. Ege mutfağı ve dolayısı ile zeytinyağlılar ön plandadır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Kuşadası daha çok yaz turizmi için tercih edilen bir bölgedir. En ünlü plajlarından biri Kuştur’dur. Burası daha çok otellerin toplandığı bölgedir. Bunun yanı sıra zamanında sadece kadınların denize girdiği plaj olan Kadınlar Denizi oldukça popülerdir.19 yy.da Mora ayaklanması sırasında adalardan gelebilecek saldırılara karşı karakol olarak Osmanlılar tarafından yaptırılan Güvercin Ada mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Kuşadası cruise gemilerinin de en önemli uğrak noktalarındandır. Bu nedenle liman bölgesi her zaman kalabalıktır. Aynı zamanda Kuşadası limanından bahar ve yaz aylarında Yunan adalarından Samos’a (Sisam) tekneler kalkar. Buradan günü birlik Samos Adası’na gidebilir ya da Mavi Turlara katılabilirsiniz.Kent içindeki en geniş meydan Atatürk Meydanı’dır. Özellikle yaz aylarında bu meydan çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapar. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ve Kaleiçi cami Kuşadası’nda görebileceğiniz tarihi eserler arasındadır.Kuşadasında kaplıca turizmi de ileri seviyededir. Çıban (Yavan su ) Kaplıcası, Venüs Kaplıcası, Güzelçamlı kaplıcası Kuşadası'nın önemli kaplıcalarıdır.

Gece Ne Yapmalı?

Yılın hemen hemen her ayı hareketli ve canlı bir gece hayatına sahip olan Kuşadası yaz aylarında artan daha fazla aktivite, konser ve eğlenceler ile oldukça renkli bir gece hayatı sunmaktadır. Kuşadası bir çok alternatif sunan gece hayatı, yaz aylarında kalabalık olan Barlar Sokağı’ndan, Kaleiçi ve sahilde bulunan hareketli mekanlardaki eğlencelere kadar her ziyaretçinin kendi zevkine göre bir şeyler bulabileceği bir tatil bölgesidir.

Alışveriş

Kuşadası sayısız butik ve pazarlarının yanı sıra alışveriş merkezleri ile alışveriş için en iyi yerlerden biridir. Giysi, halı, takı ve seramik gibi istediğiniz birçok şeyi bulabileceğiniz dükkanlar tüm gün ve gece geç saatlere kadar açıktır. Alışveriş için en ideal caddeler kuyumcuları yoğun bulunduğu Kahramanlar caddesi, mağaza ve dükkanların bulunduğu Sağlık caddesi ve İnönü Bulvarı’dır.

Festivaller

Kuşadası (Bahar ayları ~ Festival)
Rahvan at yarışı

Önemli Yerler

Kuştur

Atatürk Meydanı

Kadınlar Denizi

Güvercin Ada

Yılancı burnu

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Kuşadası Limanı

Kaleiçi Cami

Davutlar

Güzelçamlı

Milli Park

Zeus Mağarası

Karaca Mağarası

Sırtlanini Mağarası

Havaalanı Ulaşım

Kuşadası’na en yakın havaalanı İzmir Havaalanı’dır. Buradan İzmir şehir merkezine giderek otogardan Kuşadası’na ulaşabilirsiniz. Bunun dışında ek olarak Bodrum ve Dalaman Havaalanları da kullanılmaktadır. İzmir havaalanı 95 km., Bodrum Havaalanı 185 km. ve Dalaman Havaalanı da 260 km uzaklıktadır.

Şehir Arama

Kuşadası Otelleri

Kuşadası Turları