Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Los Angeles Şehir Rehberi

Los Angeles Foto Galeri

Genel Bilgi

Los Angeles Amerika Birleşik Devletleri’nde,Büyük Okyanus’un doğu kıyısında bulunan bir şehirdir. Şehir,nüfus açısından Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık ikinci şehridir. 1920’li yıllardan itibaren ülkede sanat ve eğlencenin öncüsü konumuna gelmiştir. Hollywood sineması bu durumun en somut örneğidir. Hollywood, Beverly Hills, Santa Monica gibi dünyaca ünlü noktalar da Los Angeles’ta yer almaktadır.Los Angeles 4 Eylül 1781 tarihinde Meksika tarafından keşfedilmiştir. Daha sonra 4 Nisan 1850 tarihinde ise Kaliforniya’ya bağlanmıştır. Los Angeles ismi İspanyolca’dan gelmektedir ve anlamı Melekler Şehri’dir.

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz Turizmi ve Kültür Turizmi

İklim

Los Angeles’da Akdeniz iklimi ile tropikal iklim arası bir iklim etkilidir. Şehirde yazlar çok sıcak ve kurak geçerken, kışlar ise ılıktır. Los Angeles senede ortalama 35 gün yağış almaktadır. En soğuk ay ocaktır. Ocak ayında gündüz sıcaklıkları 15°C - 20°C arasında değişirken, geceleri sıcaklık 7°C - 13°C arasında değişmektedir. En sıcak ay ise ağustostur. Ağustos ayında gündüz sıcaklığı 26°C - 32°C arasında değişirken, geceleri sıcaklık en az 18°C’ye düşmektedir.

Ne zaman gidilir?

Hava sıcaklıkları aşırı düşük veya aşırı yüksek olmadığından şehri ziyaret etmek için her dönem tercih edilebilir.Ancak şehirdeki plajlardan faydalanmak için Nisan – Ekim arası dönem en uygun zamandır.

Yeme İçme

Los Angeles, kozmopolit bir mutfak kültürüne sahiptir. Şehir bünyesinde bulundurduğu çok sayıdaki lezzet çeşidiyle, ABD’nin batı kıyısının en geniş ve en büyük mutfağına sahiptir. Damak tadına düşkün olanlar için muazzam bir yer olan Los Angeles, tüm kategorilerde restoranlarıyla ve sunmuş olduğu lezzetlerle de önemli bir yere sahiptir. Çok fazla göç alan şehirde göçmen mutfaklarının fazlalığı da göze çarpmaktadır. Bunlar arasında, özellikle Güney Amerika ve Avrupa mutfağından lezzetler sunan restoranlar oldukça fazladır. Amerika’nın dünyaca ünlü fast-food markalarının şubeleri de oldukça çoktur.

Gündüz Ne Yapmalı?

Downtown LA; yani Los Angeles kent merkezi pek çok önemli noktaya ev sahipliği yapar. Önemli noktalara giden otobanlarla çevrili bu merkezde yer alan Civic Center Amerika’nın en büyük ikinci hükümet binasıdır. El Pueblo Tarihi Parkı, Olvera Caddesi, Eski Tren İstasyonu, Küçük Tokyo, Çin Mahallesi ve Modern Sanatlar Müzesi de kent merkezinde yer almaktadır.Beverly Hills, şan, şöhret ve zenginlik konusunda Los Angeles’ta her bölgeden önce gelir ve bu konularda şehrin simgesi konumundadır.Burada bulunan lüks villalar ve buralarda oturan ünlü isimler burayı ilgi çekici hale getiren sebeplerden bir kaçıdır. Hollywood, Los Angeles’ın şüphesiz en önemli yerlerinden bir tanesidir. Ünlülerin el ve ayak izlerinin bulunduğu yol üzerinde sinema tarihine tanıklık edebilirsiniz. İlk Oscar ödüllerinin verildiği Roosevelt Oteli, Çin Tiyatrosu ve müzeleri ile Hollywood mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.Dünyaca ünlü Universal Stüdyoları’nın da içinde yer aldığı Universal City isimli eğlence parkı da önemli turistik noktalardandır. 1915’te inşa edilmiş stüdyo 1964’ten beri ziyaretçilere açıktır. Düzenlenen turlarla stüdyoları gezebilir ve film çekilen alanları görebilirsiniz.Ellinin üzerinde müze ve galeriye sahiplik yapan Los Angeles’ta bulunan en önemli müzelerden biri Getty Müzesi’dir. Modern Sanatlar Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Tolerans Müzesi ve Max Factor Güzellik Müzesi gibi zengin müzeler de ziyaret edebileceğiniz noktalardan yalnızca bazılarıdır.Dünyanın en önemli parklarından biri olarak gösterilen Disneyland, Los Angeles’ta bulunmaktadır.Los Angeles’da gündüz vakitlerinizi denize girerek geçirmek isterseniz,bunu yapabileceğiniz en güzel yer Malibu’dur. Los Angeles’daki en temiz ve duru denize sahip olan bu alan, herkesi kendine hayran bırakır. Kanallarında gondol turları yapılan Venice Plajı da önemli noktalardandır.Griffith Park, içinde barındırdığı yürüyüş parkurları, golf sahaları, hayvanat bahçesi ve yeşil alanlarıyla oldukça ilgi çekici bir alandır. Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers gibi NBA'in köklü klüplerine ev sahipliği yapan Los Angeles'ta dünyanın en meşhur basketbol ligi olan NBA'de oynayan bu iki takımın maçlarından birine giderek de dünyaca ünlü oyuncuları seyredebilirsiniz. Los Angeles’ın en önemli noktalarından bir tanesi de Santa Monica’dır. 3rd St. Promenade ve rıhtımıyla eşsiz bir görüntü sunar. Her mevsim sokak sanatçılarıyla doludur ve daima kalabalıktır. Sahilde yemek yiyebileceğiniz bir çok önemli nokta bulunur.

Gece Ne Yapmalı?

Los Angeles’ta gece hayatı oldukça dinamiktir. Bir çok farklı mekanın bulunduğu bu şehirde mutlaka kendinize göre bir yer bulabileceksiniz. Gerek sahne performansları, gerek atmosferleri gerekse müzikleriyle, Melekler şehri olarak lanse edilen bu şehir, geceleri Eğlence Şehri olarak bilinir. Şehrin gece klüplerinde cazdan bluesa, rockdan klasik müziğe kadar bir çok müzik seçeneğiniz bulunmaktadır. Şehirde bar ve gece kulüpleri daha çok Hollywood Bulvarı ve Sunset Bulvarının olduğu bölgelerde yoğunlaşmıştır. Gece kulüplerinin haricinde Malibu, Venice, Santa Monica gibi sahillerde düzenlenen partiler de Los Angeles gece hayatının önemli bir parçasıdır.

Alışveriş

Los Angeles iyi bilinen, farklı ve benzersiz bir alışveriş merkezi olarak bilinir. Bu şehirde çok sayıda, modaya uygun ürünler satan bir çok alışveriş merkezleri, butikler, büyük mağazalar hizmet vermektedir. Büyük alışveriş merkezlerinde DKNY, Nike, Fere, Armani ve daha bir çok dünyaca ünlü markanın ürünlerini çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu mağazalarda alışveriş yapmak ise bir hayli pahalıdır. Bu tarz dünyaca ünlü ürünleri daha ucuza satın alabileceğiniz bir çok outlet mağaza da bulunmaktadır.Bu mağazalar daha çok Hollywood’da bulunur ve özellikle La Cienega Bulvarında bulunan Loehmann’s adlı mağazada bu ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz.Los Angeles’de çok sayıda farklı kültüre sahip insan yaşadığı için,çok sayıda etnik alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Bu merkezlerden bazıları şunlardır: - Chinatown - Little India - Olviera Street - Koreatown - Japantown Los Angeles’ta alışveriş merkezlerinin ana merkezi Beverly Bulvarı olarak görülür.Bu bulvar Martel ve La Brea caddeleri arasında yer almaktadır. Burada yer alan Golden Triangle, Los Feliz Street, Prada Epicentorare bu şehrin en önde gelen alışveriş caddelerindendir. Bunların dışında müzik CD leri alışverişlerinizi ise the Rock Venues on Sunset Blvd’da bulunan Jazz klüplerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu mekanlar genellikle Hollywood’da yer almaktadır. Bunun dışında yine Hollywood’da bulunan Amoeba Music adlı mağaza en çok tercih edilen noktalardan biridir.

Festivaller

Los Angeles (Ocak ~ Festival)
Altın Küre Film Ödülleri

Los Angeles (Mart ~ Festival)
Los Angeles Marathon

Los Angeles (Haziran ~ Festival)
Los Angeles Pride: Eşcinsel Geçit Töreni

Los Angeles (Ağustos ~ Festival)
“Rock the Bells” Rock & Hip Hop Müzik Festivali

Los Angeles (Eylül ~ Festival)
Lobster Fest Yemek ve Müzik Karnavalı

Los Angeles (Ekim ~ Festival)
Oktoberfast Bira ve Müzik Festivali

Los Angeles (Ekim ~ Festival)
Tetris Dünya Şampiyonası

Los Angeles (Kasım ~ Festival)
Sawdust Sanat Festivali

Önemli Yerler

Şehir Merkezi Los Angeles

Şehir Merkezi Hollywood

Disneyland

Universal Stüdyoları

Beverly Hills

Malibu

Kodak Tiyatrosu

Santa Monica Pier

Venice Plajı

Paul J. Getty Müzesi

Sunset Beach

Griffith Parkı

Civic Center

Olvera caddesi

Eski Tren İstasyonu

Manhattan Beach Pier

Redondo Beach Pier

Los Angeles Eyaleti Doğal Tarih Müzesi

El Pueblo

Los Angeles Denizcilik Müzesi

Little Tokyo

California African American Museum

Tolerance Müzesi

Havaalanı Ulaşım

LAX Fly Away şehirdeki ana havaalanıdır. Otobüs seferleriyle en fazla 30 dakikada şehre ulaşılır.Bob Hope Airport yürüme mesafesi kadar kısa bir mesafededir.Long Beach Airport (LGB), Bob Hope (Burbank) Airport [BUR), Orange County/John Wayne Airport (SNA), LA/Ontario Airport, LA/Palmdale Airport gibi havalimanlarından tren ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehre varış yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Şehir Arama

Los Angeles Şehir Haritası

Los Angeles Otelleri

Los Angeles Turları

Los Angeles Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+