Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Mardin Şehir Rehberi

Mardin Foto Galeri

Genel Bilgi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan, 10 tane ilçeye sahip ilimizdir. Kültür mirası kapsamında korunma altına alınmış çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Mardin bünyesinde bulundurduğu birden fazla inancın kutsal dini eserleri nedeniyle çok büyük bir değere sahiptir. İpek yolu üzerinde olduğu için kervansaraylar ve hanlar bulunmaktadır. Mardin’in ilçeleri, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşillidir. Çevresinde batısında Şanlıurfa, doğusunda Şırnak, kuzeydoğusunda Siirt, kuzeyinde Diyarbakır ve Batman, güneyinde ise Suriye yer almaktadır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür turizmi, İnanç turizmi.

İklim

Mardin’de birkaç tane ilçenin dışında karasal iklim görülmektedir. Derik, Savur ve Nusaybin de ise Akdeniz iklimi görülmektedir. Kış ayları çok sert geçmekte olup yazın ise çölden gelen sıcaklar nedeniyle yaz ayları çok sıcak geçmektedir. Ölçülen en yüksek sıcaklık derecesi 42,5 derece en düşük sıcaklık derecesi ise -14 derecedir.

Ne zaman gidilir?

Yazın çok sıcak kışın ise çok çetin geçtiği için gezmek için bahar ayları Mardin’in en güzel zamanıdır diyebiliriz.

Yeme İçme

Mardin’in yemekleri hem yöresel hem de tarihsel süreci olan yemeklerdir. Lebeniye çorbası, mercimek çorbası, soğan kebabı, patates kebabı, mazlum, kibbe, Mardin çiğköftesi, dobo, semizotu tavası, içli köfte, aya köfte, dolma çeşitleri, cevizli börek, sembusek, kıneble, sütlaç, peynir helvası, zerde, un helvası, mırra, likör, üzüm suyu, nar suyu, sumak meşhur olan yemek ve içecekleridir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Güzel bir kahvaltının ardından camii, kilise, manastır ve müze ziyaret edebilir, çarşıları gezebilirsiniz. Hamam sefası yapabilir yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Mardin’de gece hayatı çok sakindir. Daha çok dinlenmeye ve muhabbet etmeye daha fazla rastlanmaktadır.

Alışveriş

Mardin’e özgü olan mavi badem şekeri, bıttım sabunu, peksimet ekmeği, leblebisi, Mardin telkari aksesuarları çok meşhurdur ve Mardin’e gittim ama almadım dememeniz gereken sevdiklerinize hediye edebileceğiniz çok özel hediyeler, hatıralar olacaktır.

Havaalanı Ulaşım

Şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Mardin havalimanı Mardin’e hizmet vermektedir. İç hatlara çalışmaktadır. Havalimanına ulaşım otobüs, taksi ya da servisler ile kolayca sağlanmaktadır.

Şehir Arama

Mardin Otelleri

Mardin Turları

Mardin Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+