TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Marmaris Şehir Rehberi

Marmaris Foto Galeri

Genel Bilgi

Marmaris Akdeniz kıyı şeridinde yer alır ve Muğla iline bağlı doğal bir liman olan bir ilçedir. Yaklaşık 80 bin civarında nüfusa sahip olan ilçenin nüfusu yaz aylarında 250 bin civarına kadar çıkmaktadır.Akdeniz ve Ege kıyılarının bereketi ile çekici bir bölge olan Marmaris aynı zamanda da Rodos ve Ege adalarına açılan önemli bir köprü durumunda olmuştur. Bu özellikleri sayesinde tarihte bir çok medeniyetin hüküm sürdüğü bir yer haline gelmiştir.Marmaris'in belde ve köyleri; Adaköy, Armutalan, Bayırköy, Beldibi, Bozburun, Hisarönü, Karaca, Orhaniye, Selimiye, Söğütköy, Taşlıca, Turgutköy, Turunç, Yeşilbelde, Çamlı, Çetibeli, İçmeler

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz Turizmi

İklim

Marmaris’te yazların sıcak ve kurak, kışların ılık ve yağışlı olduğu tipik Akdeniz iklimi görülür. Yaz aylarında Marmaris de hava sıcak ve yüksek nem oranıyla beraber rahatsız edici şekildedir. Sıcaklık yaz ayları boyunca 30° civarındadır, kışın ise genel olarak 10° üzerindedir.

Ne zaman gidilir?

Marmaris’e gitmek için en uygun dönem denizden ve bölgenin tüm imkanlarından yararlanılabilecek mayıs – eylül arası dönemdir. Okulların kapanmasıyla iyice hareketlenen Marmaris’te temmuz ve ağustos aylarında aşırı sıcaklıklar görülür. Ancak buna rağmen bu aylarda Marmaris en hareketli dönemini yaşar. Siz de bu dönemi yaşamak için Marmaris otelleri arasından , bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Yeme İçme

Turistik bir bölge olan Marmaris’te ülkemizin ünlü yöresel mutfaklarından yemekler yapan çok sayıda restoran bulunmaktadır. Genel olarak Muğla mutfağına ait ürünlerin bulunduğu Marmaris’te damak zevkinize uygun yemekler bulmanız zor olmayacaktır. Turistik bir bölge olmasından dolayı fiyatlar normalin biraz üstündedir. Restoranlar ağırlıklı olarak ilçe merkezinde ve sahil bölgelerinin etrafındadır. Her iki kesimde de aperatif ürünler satan çok sayıda restoran görebilirsiniz. Taze deniz ürünleri mutlaka tadılması gereken lezzetlerdendir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Marmaris'te ve çevresinde çok sayıda koy ve plaj bulunduğundan daha çok yaz turizmi için tercih edilmektedir. Kent merkezindeki en önemli yapı günümüzde müze olarak hizmet veren Marmaris Kalesidir.Türkiye'nin en büyük marinalarından biri olan Marmaris Yat Marinası da burada yer almaktadır. Bu marinadan Rodos adasına da düzenli olarak seferler yapılmaktadır.Marmaris’in merkezinden ziyade çevresinde çok önemli koylar bulunmaktadır. Bunlar içinde en bilindik olanı İçmelerdir. Bu bölge daha çok otellerin yoğunlaştığı bölgedir. Gün boyunca deniz ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz.Diğer önemli plaj ise Turunç’tur. İçmeler’e göre biraz daha sakindir. Kumlubük ve Çiftlik de tercih edilebilecek plajlar arasındadır. Aynı zamanda Marmaris’in merkezinden yapılan günü birlik tekne turları ile de bu koylar dolaşılabilir. Dalyan bölgesi de Marmaris’e gelen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Marmaris’ten çıkan tekne turları ile Dalyan’a ulaşabilir ve bu bölgedeki sazlık kanal nehirleri, Kaunos Kaya Mezarlarını ve antik kalıntıları gezebilirsiniz. Bu turda İztuzu plajına uğrayabilir, çamur banyosu yapabilirsiniz. Eğer şanslıysanız Caretta Caretta kaplumbağaları ile karşılaşabilirsiniz.Gün içinde yapılabilecek diğer bir alternatif de Sedir Adası ve Kleopatra Plajı’nı ziyaret etmektir. Kleopatra plajı altın sarısı kumu ve masmavi denizi ile ilgi çeker. Bölgedeki Cedrae antik kalıntıları da görülmeye değerdir.Bunların yanı sıra Marmaris’te yer alan su parklarına gidebilir ya da Jeep Safari turlarına katılarak çevre köyleri gezebilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Marmaris’te sayısız eğlence mekanı bulunmaktadır. Turizm sektörünün önde gelen yerlerinden biri olan ilçede her zevke uygun eğlence mekanları mevcuttur. Hareketi sevenler için Marmaris Barlar Sokağı; sakin, fakat keyifli bir akşam geçirmek isteyenler için ise sahil boyunca uzanan bambu kafeler mevcuttur. Yat Limanı ve Marmaris çarşısı arasında bulunan Barlar Sokağı boyunca rock barlar, türkü evleri, barlar, diskolar gibi sayısız seçenek vardır.

Alışveriş

Marmaris’te sayısız alışveriş imkanı vardır. Merkezde bulunan kapalı çarşı her daim kalabalık alışveriş noktalarından biridir. Ziyaretçiler mücevher, deri, halı, yöresel tatlar ve hediyelik eşyalar gibi geniş ürün yelpazesinde alışveriş yapabilirler. İlçe merkezinde tekstil ürünleri satan çok sayıda butik dükkan bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Büyük Çarşı ve Netsel Marina da alışveriş için tercih edilebilecek bölgelerdendir.Evinize dönerken almanız gereken başlıca ürünler turunç reçeli ve Marmaris balıdır.

Festivaller

Marmaris (09-13 Mayıs ~ Festival)
Marmaris Yacht Charter Show

Marmaris (Haziran ~ Festival)
Marmaris Bale Günleri

Marmaris (08-27 Mart ~ Festival)
Uluslararası Marmaris Kadın ve sanat Festivali

Marmaris (23-29 Ekim ~ Festival)
Marmaris International Race Week

Önemli Yerler

Marmaris Kale ve Müzesi

Marmaris Yat Marinası

İçmeler

Turunç

dalyan

Kaunos Kaya Mezarları

İztuzu plajı

Sedir Adası

Kleopatra Plajı

Cedrae Antik Kalıntıları

Kumlubük

Çiftlik

Marmaris su parkı

Günnücek

Havaalanı Ulaşım

Dalaman Havaalanından Marmaris’e Havaş servisleri mevcut olup, servisler iç hatlardaki noktadan hareket etmektedir.

Şehir Arama

Marmaris Otelleri

Marmaris Turları