Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Moskova Şehir Rehberi

Moskova Foto Galeri

Genel Bilgi

Rusya'nın başkenti olan Moskova, hem Rusya'nın hem de Avrupa'nın en kalabalık kentlerindendir biridir. Rusya nüfusunun %8' i Moskova'da ikamet etmektedir. Kent, Rusya'nın ekonomi, eğitim, finans, kültür ve ulaşım merkezidir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve ara ara yağışlı, Kışlar ise çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Hava sıcaklığı yaz aylarında ortalama 20 ile 25 derece arasında seyreder. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık -10 ile -5 derece arasındadır.

Ne zaman gidilir?

Kışların çok soğuk ve sert geçmesi nedeni ile Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ayları seyahat için daha uygundur.

Yeme İçme

Moskova akşam yemeğini dışarıda yemek için en ideal kentlerden biridir. Hem eski tarz Rus restoranları hem de modern mutfaktan örnekler sunan modern mekanlar yüzlerce farklı yemek alternatifiyle göz kamaştırır. Uluslararası mutfaklar kentte oldukça popülerdir. Ermeni, Amerikan, Avrupa, Italyan, Japon ve Ukranya mutfakları kentteki popüler uluslararası mutfaklardır. Çok sayıda kahve ve sıcak/soğuk yiyeceklerin servisinin yapıldığı mekanlar kentin her köşesinde yerini almıştır. Sushi, Rus sofralarının başköşesinde yer alır.Moskova eğlence hayatının vazgeçilmezi Vodkadır. Özellikle honey pepper votka denilen ballı ve acılı votka oldukça popülerdir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Moskova'nın merkezinde yer alan Kremlin, yüksek duvarlarla çevrili olan büyülü bir yerdir. Borovitsky Tepesi'ne kurulmuş olan Kremlin'den Moskova Nehri (güney taraftan), Kızıl Meydan (doğudan), Saint Basil's Katedrali ve Alexander Bahçesi (batıdan) görülebilmektedir. Kremlin duvarları ve burçları insanı büyüler.Lenin's Mausoleum (Lenin'in cenazesinin bulunduğu mozale) Moskova'nın Kızıl Meydanı'nda bulunmaktadır. Lenin'in kabri görmeniz gereken yerlerin başında gelir. Çünkü dünyanın en ünlü mumyası burada bulunmaktadır. 1924 yılındaki ölümünden altı ay sonra Lenin'in cenazesi mumyalanmıştır. 13 metre uzunluğundaki Lobnoye Mesto, Kızıl Meydan'da yer alan yuvarlak bir taş yapıdır. Saint Basil's Katedrali'nin karşısında yer alır.Saint Basil's Katedrali (Cathedral of Saint Basil the Blessed), Kızıl Meydan'ın merkezinde yer alır. Çok sayıda tavanı olan bu kilise, Rusya'nın Avrupa ile Asya'yı birleştirmesinin sembolü olarak gösterilmektedir.Moskova'da sayısız müze, manastır ve kilise vardır. Pushkin Museum of Art (Avrupa sanatı, Volkhonka Caddesi), State Tretayakov Galerisi (Rus güzel sanatları, Moskova'nın merkezi), Moscow Museum of Modern Art (modern sanatlar, Petrovka), Chudov Manastırı (Kremlin), Preobrazhenka Mezarlığı (Moskova'nın kuzey bölümünde), Nativity Kilisesi (Putinki) ve St. Nicholas Kilisesi (Khamovniki) bunlardan sadece birkaç örnek olarak sayılabilir.Sayısız cadde, bulvar, meydan, köprü, park ve muhteşem metrosu ile Rusya'nın başkenti sizleri kendine hayran bırakacaktır.

Gece Ne Yapmalı?

Moskova gece hayatı oldukça renklidir. Gece hayatının yaşandığı başlıca mekanlar Tverskaya Caddesi'nde toplanmıştır. Bu caddenin güneyi pahalı ve lüks barlarla dolup taşar. Novy Arbat Caddesi, kentin en hareketli gece kulüplerinin toplandığı diğer bir yerdir.

Alışveriş

Yerel hediyelik eşyalar, havyar, votka ve otantik el sanatları satın alabileceğiniz eşyaların başında gelir. Tverskaya Caddesi şehrin en kalabalık alışveriş yerlerinden biridir. Kitaigorod'da yer alan Tretyakovsky Proyezd lüks butiklerin merkezi konumundadır. Bulgari, Tiffany, Armani, Prada, Bentley ve pek çok ünlü markayı burada bulabilirsiniz.Kent merkezinde, Igor Chapurin'in tasarım elbiselerinin satıldığı alışveriş mağazaları bulacaksınız. Chapurin'in koleksiyonu Rusya'da ve Avrupa'da oldukça popülerdir.İzmaylovo'da bulunan İzmaylovo Çarşısı, Rusya ve Moskova'daki sanat ve zanaat eşyaları satan en önemli alışveriş yeridir. El sanatı ürünleri, antikalar, Rus eşyaları, çok çeşitli geleneksel hediyelikler, Orta Asya'dan kilimler, satranç setleri, çömlekler ve daha fazlası bu pazarda satılmaktadır.

Festivaller

Moskova (Şubat sonu ~ Festival)
Maslenitsa Festival: Geleneksel bir karnavaldır. Kentin her yerinde müzik ve dans hakimdir. Gece havai fişek gösterileri yapılır.

Moskova (Nisan başı ~ Festival)
Red Hill Holiday: Baharın gelişinin kutlandığı festivaldir. Nisan başında Pazar günü organize edilir. Pek çok Moskovalı evlenmek için bu günü tercih etmektedir.

Moskova (Haziran ~ Festival)
Moscow Pride: Gay yürüyüşü

Moskova (Haziran ~ Festival)
Moscow International Film Festival: Uluslararası film festivalidir.

Moskova (Temmuz ~ Festival)
Moscow Stiletto Run: Moskovalı kadınlar şık kıyafetleri ve topuklu ayakkabıları ile koşarak birbirleri ile yarışırlar. Yarışı kazanana para ödülü verilmektedir.

Moskova (Temmuz ~ Festival)
Summer Ballet Festival: Yaz aylarında düzenlenen bale festivalidir.

Moskova (Ekim başı ~ Festival)
Kremlin Cup: 8 gün süren Tenis Turnuvasıdır.

Moskova (Ekim Ortası ~ Festival)
Moscow Autumn Festival: Moskova’nın pek çok yerinde konserler organize edilir.

Moskova (Aralık ortası – Ocak başı ~ Festival)
Russian Winter Festival: Izmailovo Park bölgesinde organize edilen ve yerel müziğin ağırlıkta olduğu kış festivalidir. Hava sıcaklıkları çok düşük olduğundan festival bölgesinde yoğun votka tüketimi vardır.

Moskova (Aralık ortası ~ Festival)
Dzhazovye Golosa: Jazz festivali

Önemli Yerler

Bolshoi Theatre

Kremlin - Red Square

Red Square

Tverskaya Metro Station

Pushkin Museum

Kurtarıcı İsa Katedrali

Moskova Metrosu

Gorky Park

Borodino Müzesi

Kolomenskaya Metro Station

Arbat Street

Novodevichy Convent and Cemetery

St. Basil's Katedrali

Nazım Hikmet'in Mezarı

Lenin Museum

Tchaikovsky Concert Hall

Gorky'nin Evi

GUM Department Store (Glavny Universalny Magazin)

Uspenski Cathedral

Ivan the Great's Bell Tower (Ivan Veliky)

Casino Metropol

Manezh Square

Pushkin Square

Ostankino Palace

Unknown Soldier

Poklonnaya Gora Memorial

Tretyakov Gallery (New) - Museum of Modern Art

Moscow State University

Almazny Fond Elmas Müzesi

KGB Müzesi

Tolstoy Estate

Pushkin Museum and Memorial Apartment

Kozmonot müzesi

Dostoyevski müzesi

Havaalanı Ulaşım

Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı:Şehir merkezinin 29 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Bu havaalanı Moskova ve Rusya’nın en büyük ve en eski havaalanlarından bir tanesidir. Sheremetyevo Havaalanından şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz ilk ulaşım aracı otobüslerdir. Saat 05.35 – 00.49 arasında hizmet veren bu otobüs hatları her 20 dakikada bir sefer düzenlemektedir. 851C, 851 ve 817 numaralı otobüsler ile yaklaşık 40 dakika süren bir yolculuk sonucunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Metroyu kullanarak da Sheremetyevo Havaalanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Metro ile toplam ortalama yolculuk süresi 20 dakika sürmektedir. Bunun yanı sıra taksi ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ancak ucuz tarifelerinin reklamını yapan illegal taksi şoförlerinden güvenlik sebebiyle uzak durmanız önerilir. Domodedovo Uluslararası Havaalanı:Şehir merkezinin 34 kilometre güneyinde yer almaktadır. havaalanının yakınında yer alan metro istasyonunun önündeki otobüsler aracılığıyla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 405 numaralı otobüs hattı, sizi Domodedovo Uluslararası Havaalanından şehir merkezine ulaştıracaktır. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuk sonucunda şehir merkezine ulaşabilirsiniz.Şehir merkezine ulaşmanın bir diğer yolu ise metroyu kullanmaktadır. Domodedovo Uluslararası Havaalanından şehir merkezine metro ile yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz.Vnukovo Uluslararası Havaalanı:Şehir merkezinin 11 kilometre güney batısında bulunmaktadır. Vnukovo Havaalanı Moskova’nın 3. en büyük ve işlek havalimanıdır. Buradan Domodedovo Uluslararası Havaalanına ulaşımı sağlayan ve her 90 dakikada bir kalkan ekspres otobüs servisleri de hizmet vermektedir. Vnukovo Uluslararası Havaalanından her 15 dakikada bir kalkan 611 numaralı otobüsler vasıtasıyla 30 dakikada şehir merkezine ulaşma imkanınız bulunmaktadır.Metroyu kullanarak da şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Vnukova Uluslararası Havaalanından şehir merkezine metro ile 45 dakikalık bir yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz.

Şehir Arama

Moskova Otelleri

Moskova Turları

Moskova Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+