Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Odessa Şehir Rehberi

Odessa Foto Galeri

Genel Bilgi

Odessa, Ukrayna’nın en büyük üçüncü şehridir. Karadeniz'de Odessa Körfezi’nde bulunan çok önemli bir limandır. aynı zamanda Ukrayna’nın da en büyük limanı olan Odessa, gelişmiş endüstriyel kolları, ticareti ve mühendisliğiyle ön plana çıkmaktadır.1794 Çarlık Rusyası döneminde Odesa’nın kurulması ile Karadeniz’in çehresi değişmiştir. 1894 senesinde Rus İmparaorluğu’nun Moskova, St. Petersburg ve Varşova’dan sonra 4. büyük şehri ünvanını kazanmıştır. Eski önemini yitirmiş olmasına rağmen günümüzde üniversiteleri, müzeleri ve tiyatroları ile ülkenin önemli kültür merkezleri arasında yer almaktadır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Ilıman deniz iklimi hakimdir. Yazlar ılık, kışlar serin ve yağışlı geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı -10°C civarında seyrederken, yaz aylarında hava sıcaklığı 20°C civarındadır.

Ne zaman gidilir?

Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları seyahat için iklim koşulları nedeni ile daha uygundur.

Yeme İçme

Ukrayna’da ana öğün 3 öğeden oluşuyor. İlk olarak Salata ya da çorba içiyorlar. İkinci olarak ana yemek: mutlaka yanında patates olan et, balık ya da tavuk tercih ediyorlar. “Tretye” ise 3. anlamına geliyor. Genelde ya tatlı ya da komposto içiyorlar.İklim nedeni ile genelde soğuk havaya dayanıklı şalgam, patates ve lahana çokça tüketiliyor. Patatesler, farklı soslar ile servis ediliyor. Ayrıca burada et, tavuk ve balıktan üretilen fümeler de favori. “Katleta” denen tavuk, et ya da balık köftesi, iri bir cins barbun olan “Barabulga”, “Pelmeni” ya da “Vareniki” denilen mantı benzeri hamur işi, Khleeb (ekmek), Kasha (hububat), Kotleta Po-Kyivsky (tavuk) ve Borshch (ulusal çorba) geleneksel lezzetlerinin başlıcalarıdır.Tüm tatlılarda “Smetana” isimli bir krema çeşidi kullanılıyor.Bir yerde yemek yedikten sonra çoğunlukla size Tekilla bardağında sek votka ve yanında esmer ekmek üzerine incecik dilimlenmiş peynir ve salatalık turşusu ikram ediliyor.

Gündüz Ne Yapmalı?

Şehri dolaşmaya başlamak için en ideal nokta tam merkezde yer alan Opera binasıdır. Şehrin en hareketli caddesi Deribasovskaya adlı caddedir. Pek çok restoran, kafe, mağaza ve parka ev sahipliği yapar. Kentte bulunan pek çok müzeden kuşkusuz en ilgi çekicisi Puşkin Müzesi'dir. Sanatseverlerin kaçırmaması gereken bu müze Puşkin'e ait pek çok önemli koleksiyona ev sahipliği yapar.Potemkin Merdivenleri, şehirdeki en önemli turistik noktalardan biridir. Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında anılmaktadır.Tüm bunların dışında zengin kültür mirasına sahip olan şehirde mimariler, abideler, 19. yy.’den kalma yer altı evleri, saraylar, sanat galerileri, müzeler, restoranlar, alış veriş merkezleri gün içinde vakit geçirilebilecek önemli noktalardır.Chabanka isimli aquapark şehir merkezine 30km mesafede yer almaktadır.Şehre yaklaşık 70 km. mesafede bulunan Katakomblar yani “Yeraltı şehri”, “Yeraltı labirentleri”ni gezerek tarihte yaşanmış savaşların izlerine yakından tanık olabilirsiniz.Bir vadide yer alan Konyak Fabrikası da gezebileceğiniz yerler arasındadır. Burada hem şampanya yapım sürecini ve brandy üretimini dinleyebilir hem de tadım yapabilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Ukrayna renkli ve limitsiz gece hayat ile ünlüdür. Gece hayatının ise en hareketli olduğu bölge, Arcadia bölgesidir. Akşam saatlerinde bu bölgeye taksi ile rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Deribasovkaya’dan taksi ile yaklaşık 70 grivna tutmaktadır.Arcadia’daki gece klüplerine saat 24:00’ten sonra giderseniz, kluplerin önünde çok fazla kuyruk olduğundan uzun zaman girişte beklemek durumunda kalabilirsiniz. Bu bölgedeki en popülerler mekanlar; Ibiza ve Itaka'dır.

Alışveriş

Odessa, Ukrayna'nın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Bunda bir liman şehri olmasının etkisi büyüktür. Özellikle Liman bölgesindeki alışveriş merkezinden uygun fiyatlara bir çok ürünü bulma fırsatını yakalayabilirsiniz.Bunun dışında şehirdeki Deribavoskaya caddesinde çok sayıda mağaza farklı bir çok ürünü size sunmaktadır. Pazar günleri kennte kurulan antika pazarı da görülmeye değerdir. Ancak 50 seneden eski olan ürünleri ülke dışına çıkartmak kesinlikle yasaklanmıştır.

Festivaller

Odessa (1 Nisan ~ Festival)
Humorina Festivali: Tüm dünya genelinde kutlanan 1 Nisan Şaka günü Odessa’da festival havasında kutlanır. Herkes eğlenceli ve komik kostümler giyerek kentin ana meydanlarını doldururlar.

Odessa (23-25 Nisan ~ Festival)
“2 Days and 2 Nights of New Music” Uluslararası Müzik festivali

Odessa (15 Mayıs ~ Festival)
Müzeler Gecesi

Odessa (11-21 Haziran ~ Festival)
International rally of motor-tourists

Odessa (16-24 Temmuz ~ Festival)
Odessa Uluslararası Film Festivali

Odessa (2 Eylül ~ Festival)
Odessa'nın Doğum günü: Bu tarih, yılbaşı kutlamaları kadar görkemli geçmektedir.

Odessa (24 – 26 Eylül ~ Festival)
Jazz-Odessa Festivali

Önemli Yerler

Primorski Bulvarı

Potemkin Stairs

Deribasovkaya Caddesi

Duke de Richelieu Anıtı

Odessa Opera and Ballet Theater

Odessa Flarmoni Binası

Odessa Belediye Binası

Aleksandr Pushkin Büstü

Odessa Arkeoloji Müzesi

Sabornaya Meydanı

Shevchenko Parkı ve Zafer Anıtı

Catherina meydanı

Marina bölgesi

Golden Child heykeli

St. Nickolas Katedrali

Katakomblar

Vorontsov Lighthouse

Spaso-Preobrazhensky Katedrali

Odessa Privoz

Arkadia Bölgesi

Doğu ve Batı Sanatları Müzesi

Chabanka Su Parkı

Konyak fabrikası

Yahudi Müzesi

Pushkin Müzesi

Yedi Kilometre Pazarı

Havaalanı Ulaşım

129 numaralı otobüs Cherjomushki yönünde hareket ederek havaalanınından tren istasyonuna bağlantı sağlar. Mashrutka adlı minibüslerden 117 numaralı olanı da şehre bağlantıyı sağlar.Taksilerin turistleri dolandırmaları sık rastlanan bir durumdur. Bu yüzden mecbur olmadıkça kullanmayın eğer kullanmak zorundaysanız da en azından fiyatta pazarlık yapın. Şehre ulaşım normalde 50 Ukrayna Grivnası yani 6.5 Amerikan dolarından fazla tutmamalıdır.

Şehir Arama

Odessa Otelleri

Odessa Turları

Odessa Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+