TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Oslo Şehir Rehberi

Oslo Foto Galeri

Genel Bilgi

Norveç'in başkenti ve en büyük şehri olan Oslo, aynı zamanda şehrin bulunduğu eyaletin de adıdır. Kopenhag, Stockholm ve Helsinki'nin ardından İskandinavya'nın en büyük dördüncü şehridir. Dünyanın en pahalı şehirleri arasında yer alan Oslo, 1049 senesinde III. Harald tarafından kurulmuştur.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Oslo oldukça kuzeyde yer almasına rağmen, nemli ve oldukça ılık olan okyanussal iklim hakimiyetindedir. Atlas okyanusundan batı rüzgarları ile gelen Gulf stream sıcak su akıntısı, kıyı kesimlerde kışın sıcaklığın düşmesini engeller.Oslo'da kış aylarında sıcaklık -5 derece civarındadır. Kışları ülkenin genelinde karlı bir hava hüküm sürmektedir. Haziran, Temmuz,, Ağustos ayları sıcaklık 20-21 derece arasında değişmektedir. Şehir en fazla yağışı Temmuz-Ekim arasında alır. Ancak yağış miktarı 80-90 mm civarındadır.

Ne zaman gidilir?

Oslo'ya gitmek için en uygun dönem yaz mevsimidir. Haziran, Temmuz, Ağustos ayları hava sıcaklığı olarak en ideal zamanıdır. Temmuz - Ağustos aylarında görülen yağış miktarı da çok yüksek değildir ve tatilinize engel teşkil etmez.

Yeme İçme

Oslo mutfağı, çok lezzetli balık ve deniz ürünlerinin yanı sıra çok çeşitli yerel lezzetler de sunmaktadır.Yerel mutfakta balık gibi, av eti de vazgeçilmezler arasındadır. Av etleri arasında en fazla geyik eti tüketilmektedir. Lezzetli ev yapımı köy ekmekleri de mutlaka tadılmalıdır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Oslo'da, eğlence alanları, parklar, zengin ormanların yanı sıra çok sayıda müze ve sanat galerisi de bulunmaktadır. Gündüz bir çok yerden eşsiz panoramik körfez manzarasını fotoğraflamalısınız.Karl Johans Caddesi şehrin en önemli noktasıdır. Bu cadde alışveriş mağazaları, tarihi yapılar, müzeler ve restoranların bulunduğu bir merkez durumundadır. Kraliyet Sarayı, Ulusal Tiyatro, Parlamento Binası ve Ulusal Galeri gibi pek çok önemli nokta bu cadde üzerinde yer alır.Çok düzenli bir şehir olan Oslo'da Bagdoy yarımadasında bulunan Viking Gemi Müzesi (Vikingskipshuset) ve Kültürel Miras Üniversite Müzesi (University Museum of Cultural Heritage)de gününüzü güzel geçirebileceğiniz yerlerdendir.Eğer çocuğunuz ile seyahat ediyorsanız, TusenFryd Eğlence Parkı uğramalısınız.Şehrin bir başka önemli noktası ise Liman Bölgesi’dir. Liman bölgesinde Akershus Hisarı’nı gezebilir ve ardından çevresindeki cafelerde günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Nobel Barış Ödülü’nün verildiği Belediye Binası da yine Liman Bölgesi’nde yer almaktadır.Sanata ilgi duyanlara ise Vigeland heykel parkı ve Ulusal Galeriye gitmeleri önerilmektedir.

Gece Ne Yapmalı?

Oslo gece hayatı sınırsız alternatifler sunan bir eğlence dünyasına sahiptir. Özellikle yazın güneşin geç saatler kadar hala gökyüzünde olması gece hayatının bir o kadar geç saatlerde başlamasına neden olur. Oslo gece kulüpleri, barlar, kafeler, diskolar ve çeşitli eğlence mekanlarıyla dolup taşmaktadır. Aker Brygge, kentin ana caddesi olan Karl Johan, Grünerlokkeat ve Majorstua bölgeleri gece hayatının kalbinin attığı merkezlerdir.

Alışveriş

Kentteki alışveriş dünyası çok zengin bir yelpaze sunar. Ancak Norveç'in Avrupa'nın en pahalı şehri olduğunu da unutmamak gereklidir. Karl Johans Caddesi, hem şehrin en önemli yürüyüş parkuruna sahiptir, hem de en önemli alışveriş bölgesidir. Caddenin etrafında dünyaca ünlü outlet zincirleri bulunmaktadır.Majorstuen'da bulunan Bogstadveien ve Hegdehaugsveien caddeleri, Bygdoy Alle ve Grünerlokka bölgeleri dünyaca ünlü markalara ait dükkanlar, giyim mağazalarıyla doludur.

Festivaller

Oslo (Mart ~ Festival)
Inferno Metal Festivali

Oslo (Haziran ~ Festival)
Oslo Live Müzik Festivali

Oslo (Ağustos ~ Festival)
Bollywood Film ve Kültür Festivali

Oslo (Ağustos ~ Festival)
Oslo Jazz Festivali

Oslo (Ağustos ~ Festival)
Oya Rock Festivali

Oslo (Kasım ~ Festival)
Oslo Uluslararası Film Festivali

Önemli Yerler

Nobel Peace Merkezi

Stortorvet

Oslo Belediye Binası

Frogner Parkı

Akershus Fortress

Karl Johans Kapısı

Kraliyet Sarayı

Holmenkollen Kayakla Atlama

Oslo Katedrali (domkirke)

Gustav Vigeland Sculpture Parkı

Viking Ship Müzesi

Ulusal Tiyatro

Aker Brygge

Fram Müzesi

Gurunerlokka Semti

Munch Müzesi

Holmenkollen Kayakla Atlama

Norveç Denizcilik Müzesi

Norwegian Müzesi Kültürel History

For Contemporary Art Müzesi

Kon Tiki Müzesi

TusenFryd Eğlence Parkı

Havaalanı Ulaşım

Oslo Havaalanı:Şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan bir havaalanıdır. Şehre ulaşım dört şeritli oto yoldan sağlanmaktadır. Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşım için ilk tercih edilen seçenek tren olmaktadır. 20 dakikalık bir yolculuk sonunda havaalanından Oslo şehir merkezine ulaşabilirsiniz.Şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise otobüstür. SAS Havalimanı otobüsü, Oslo havalimanı Gardermoen’den hareket edip, şehir merkezine kadar ulaşımı sağlamaktadır. Şehir merkezine ulaşımda bir diğer seçenek ise taksidir. Oslo Havaalanı şehir merkezinden oldukça uzak olduğu için şehir merkezine ulaşımda taksi seçeneği biraz pahalı gelebilir. Havalimanından şehir merkezine taksi yolculuğunun ücreti yaklaşık 55 – 60 dolar civarındadır.Oslo’da bunun dışında 2 havaalanı daha bulunmaktadır. Bunlar Sandefjord Havaalanı ve Moss Lufthavn Rygge’dir. Sandefjord, şehir merkezinin 118 kilometre güneyinde yer almaktadır. moss Lufthavn Rygge ise 70 kilometre uzaklıktadır. Her ikisi için de şehir merkezine ulaşımda otobüs ve tren seçenekleri mevcuttur.

Şehir Arama

Oslo Otelleri

Oslo Turları

Oslo Uçak Bileti