TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Pattaya Şehir Rehberi

Pattaya Foto Galeri

Genel Bilgi

Tayland'ın başkenti Bangkok'un yaklaşık 150 km doğusunda ve Tayland Körfezi’nin kıyısında yer alan Pattaya, ülkenin en önemli turizm merkezlerinden birisidir."Pattaya"nın kelime anlamı “Güney Batı Muson Rüzgarı”dır. Her yıl yaklaşık 5 milyon turisti ağırlayan şehirdeki "Walking Street" şehrin merkezi olup, gece hayatının da kalbi niteliğindedir.

Ne Tarz Bir Tatil

Yaz Turizmi ve Doğa Turizmi

İklim

Şehir üç mevsimin yaşandığı tropikal bir iklime sahiptir. Kasım - şubat arasında sıcak ve kurak, mart - mayıs arasında sıcak ve nemli, haziran - ekim arasında ise sıcak ve yağışlıdır. Hava sıcaklığı yıl boyunca 20°C üzerinde seyretmektedir.

Ne zaman gidilir?

Pattaya'da yıl boyunca hava sıcaklığı 20 derecenin üzerindedir. Pattaya'yı ziyaret etmek için yağışsız dönem olan Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayları gitmek için en uygun dönemdir.

Yeme İçme

Taze deniz ürünleri ve kurutulmuş meyvelerin şehir mutfağında önemli bir yeri vardır. Bol baharatlı Pattaya salatası şehrin en ünlü yiyeceğidir ve mutlaka tadılmalıdır.Turistik bir bölge olması sebebiyle dünya mutfaklarından seçenekler ve çeşitli fast-food restoranları da bulabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bazı restoranlar:- Bob's BBQ & Mexican Grill- Cool Kitchen- Cosa Nostra- Food Wave- Maikan Majatalo - MK Restaurant- Nachrichtentreff- Parsa Restaurant- Sher-e-Punjab Restaurant - Manhattan Steakhouse- Benihana- Bruno's Restaurant- Mantra Restaurant & Bar'dır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Zengin botanik bahçeleri ve pek çok hayvanat bahçesiyle Pattaya, doğa tutkunları için çok cezbedici bir bölgedir. Maymun eğitim merkezleri, timsah çiftlikleri, fil bakımevleri, kaplan çiftlikleri ve akvaryumlarıyla pek çok hayvanı yakından görme fırsatını sunmaktadır. Tropikal botanik bahçelerinde bölgeye özgü pek çok bitkiyi ve kelebeği de görme şansını yakalayabilirsiniz.Pattaya’nın en önemli turistik bölgelerinden bir tanesi de Kaplan Çiftliği’dir. Burada kaplanlar dışında da çok sayıda hayvanı görmeniz mümkündür. Ekolojik zenginliğiyle ünlü bir başka önemli yer ise Milyon Yıl Parkı ve Timsah Çiftliği’dir. Bu bölgenin en önemli özelliği, organik volkan taşları ile oldukça geniş çaplı bir görsel güzellik sunmasıdır. Bununla beraber, yüzlerce timsahın bulunduğu Timsah Çiftliği’nde oldukça heyecanlı timsah gösterileri de ziyaretçiler için sergilenmektedir. Su Altı Dünyası Akvaryumu, Asya’nın en büyük ve en modern okyanus akvaryumudur. 100 metre uzunluğunda olan bu yapı, su altı dünyasının zenginliğini gözler önüne sermektedir. Uzun plajları, pek çok su sporu fırsatı ve plajlarda yapılan çeşitli animasyonlarla keyiflice vakit geçirerek dinlenebilirsiniz. En önemli plajlar Hat Dongtan, Hat Naklua, Hat Jomtien ve Hat Ta Waen adlı plajlardır. Koh Larn Adası, Pattaya’ya en yakın tropikal adalardan bir tanesidir. Bu adanın en önemli yanı ise, çok sayıda güzel koylara sahip olmasıdır. Pek çok yaşam merkezi, golf alanı, spor tesisleri ve doğal kaynağıyla ziyaretçilere çok sayıda spor fırsatı tanır. Şehir ziyaretçilere dağcılık, dalış, badminton, bungee jumping, yüzme, rüzgar sörfü, binicilik, tenis ve motor sporları gibi pek çok fırsat sunmaktadır. Ayrıca masaj merkezleriyle de ön plana çıkan şehirde yoğun rekabet olduğundan çok ucuza masaj yaptırabilirsiniz. Seyir Tepesi şehrin en yüksek tepesidir. Buraya çıkılarak tüm şehri rahatlıkla izleyebilirsiniz. Bununla beraber burada çok sayıda dilek çanı da bulunmaktadır. Burada bir de Büyük Buda heykeli yer almaktadır. Gerçeklik Tapınağı 105 metre yüksekliğinde olan bir tapınaktır. Thai ustalığı ile inşa edilen bu yapının her bir oyması son derece kaliteli ahşaplarla bezenmiştir. Chaloemphrakiat Park ve Ban Sukhawadee de şehirdeki diğer önemli kutsal noktalardandır.Pattaya’daki en önemli noktalardan biri de Mini Siam’dır. Mini Siam Çok fazla sayıda sanat eserinin sergilendiği bir yerdir. Burada, 100’den fazla kültüre ve sanatsal eserlerin minyatürleri de sergilenmektedir. Şehirdeki bir başka önemli aktivite meşhur Thai-boxing sporuna ait bir maçı izlemektir. Ayrıca şehirde yat turları, deniz altı turları ve balon turları da ziyaretçilere sunulan seçenekler arasındadır.Yüzen Pazar, Tayland, kanallarda yüzen pazarları ile ünlüdür. Buralarda dilediğiniz bir çok ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunun yanında Thai yemekleri de burada tadılabilmektedir.

Gece Ne Yapmalı?

Şehirde oldukça renkli ve hareketli bir gece hayatı yaşanmaktadır. Çok sayıda seçeneğin bulunduğu şehirde kendi zevkinize ve eğlence anlayışınıza hitap eden bir mekan mutlaka bulabilirsiniz. Tayland’daki diğer şehirler gibi açık hava birahaneleri ve go go barları gece hayatında en çok tercih edilen mekanlardır.Şehrin merkezi olan "Walking Street" caddesi aynı zamanda gece hayatının da kalbinin attığı yerdir. Walking Street dışında da bar ve gece kulüplerinin bulunduğu pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Pattayaland, Boyz Town, Soi L.K. Metro, Soi 7, Soi 8, Soi Yodsak gibi alanlarda da pek çok mekan bulabilirsiniz.Saat 22:00 civarında açılan mekanlardan bazıları 02:00-03:00 arasında kapansa da, çoğunluğu sabahın ilk ışıklarına kadar açıktır.Tercih edebileceğiniz mekanlardan bazıları şu şekildedir:- Hopf Brew House- Green Bottles- Tiffany’s- Gulliver’s- Blues Factory- Alangkarn- Beach Inn Beer Garden- Siren Bar Complex

Alışveriş

Pattaya'da küçük yerel pazarlardan büyük alışveriş merkezlerine kadar pek çok seçenek bulunmaktadır. Yerel ürünlerin ağırlıklı olduğu pazarlarda çok ucuza oldukça güzel şeyler alabilirsiniz. Tekstil ürünleri oldukça uygun fiyatlıdır. Tayland gece pazarlarıyla da ünlü bir ülkedir. Bu durum Pattaya’da da aynen geçerlidir. Bu pazarlarda istediğiniz bir çok şeyi bulabilirken, birbirinden lezzetli tatları da deneyebilirsiniz.Büyük alışveriş merkezlerinde ise yerel markalardan dünyaca ünlü markalara kadar pek çok seçenek sunan mağazalar bulunmaktadır.

Festivaller

Pattaya (Nisan ~ Festival)
Songkran Festivali: Tayland su festivali olarak da bilinen festival 1 hafta sürer. Bu festival süresince herkes birbirine su atarak ıslatır. Neredeyse herkes ellerinde su tabancaları ile dolaşır. Bu bir hafta süresince her yerde müzik ve parti yapılmaktadır.

Pattaya (Ekim - Kasım ~ Festival)
Ay takvimine göre 12 ayın dolunay zamanı kutlanır. Genellikle Kasım ayına denk gelir. Bu festivalde tüm Tayland halkı en güzel kıyafetlerini giyer ve akşam saatlerinde nehir ya da göl kıyılarına giderler. Burada muz yaprağı içerisine hazırladıkları mumları ve tütsüleri yakarak, dilek tutarlar ve mumları nehir ya da göle bırakırlar. Gece saatlerinde her yer ışıl ışıl olur.

Önemli Yerler

Kaplan Çiftliği

Milyon Yıl Parkı

Timsah Çiftliği

Hat Dongtan Plajı

Chaloemphrakiat Park

Ban Sukhawadee

Pattaya Beach

Naklua Bay

Jomtien Beach

Hat Ta Waen

Koh Larn Adası

The Sanctuary of Truth

Mini Siam

Sattahip

Gece Pazarları

Anek Kuson Sala

Siriphon Orkide Çiftliği

Üç Krallık Parkı

Nong Nooch Tropical Botanical Garden

Liam Galerisi

Havaalanı Ulaşım

U – Tapao Uluslararası HavaalanıŞehir merkezinin 30 kilometre güneyinde yer alan bir havaalanıdır. Ancak daha çok askeri amaçla kullanılmaktadır. Yolcu taşımacılığı için daha çok Bangkok Havaalanı kullanılır. Bu havaalanından Pattaya şehir merkezine ise bu havaalanı önünden kalkan minibüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu minibüslerle Bangkok – Pattaya şehir merkezi arası yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Şehir Arama

Pattaya Otelleri

Pattaya Turları

Pattaya Uçak Bileti