Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Prag Şehir Rehberi

Prag Foto Galeri

Genel Bilgi

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Avrupa’nın tarihi doku anlamında en iyi korunmuş ve güzel kentlerinden bir tanesi olan Prag’ı her yıl oldukça fazla sayıda turist ziyaret etmektedir.Prag, Vltava Nehri’nin iki yakasına kurulmuş bir şehirdir. Ülkenin cazibe merkezi olan bu kent, 2000 senesinde Avrupa Kültür Şehirleri’nden bir tanesi olmaya da hak kazanmıştır. Bu açıdan bakılacak olursa şayet, Prag kenti sadece bir siyasi başkent olma özelliğinden çıkıp aynı zamanda ülkede kültür ve sanatın da başkenti olma özelliğini taşımaktadır. “Yüz Kuleli Kent” olarak da bilinen bu şehirde, 2000’den fazla önemli mimari yapı, 70 dolaylarında saray, 80 kilise ve 35 tane manastır bulunmaktadır.Bu kentin kültürel anlamda bir diğer önemli yanı ise, Mozart ve Kafka gibi birçok dünyaca ünlü sanatçıya da ev sahipliği yapmasıdır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür turizmi

İklim

Kışlar soğuk, yazlar sıcak ve az yağışlı geçer. Hava sıcaklığı kış aylarında 0°C civarındayken, yaz aylarında 20°C civarındadır.

Ne zaman gidilir?

Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, ayları seyahat için iklim koşullarının en uygun olduğu dönemdir.

Yeme İçme

Prag mutfağında yemekler daha çok domuz eti ve dana eti yoğunlukludur. Bu ağır yemekler, bunlara özel soslar ve yanlarında atıştırmalık olarak yenilebilecek yiyeceklerle servis edilirler.Prag mutfağında yaygın olarak servis edilen ve sevilen yemeklerden biri knedlikydir. Bu yemek biraz mantıyı andırmaktadır. Tercihe göre buğday ya da patates unundan yapılmış olan hamur toplarının suda haşlanması sonucu sıcak olarak servis edilen bir yemektir. Ayrıca Prag’da tüm ana yemeklerin yanında pirinç pilavı ve patates de beraber servis edilmektedir. Bunun dışında Prag mutfağında en temel lezzetler et ağırlıklı yemeklerdir. Bunların arasında en sevilen et yemeği svickovadır. Bu yemek, krema soslu olan bir biftek yemeğidir. Bununla beraber Prag usulü fırında biftek de oldukça lezzetli olan bir yemektir. Prag’da yemeklerle beraber salata da bol miktarda tüketilmektedir. Bu bölgede yapılan salataların çoğu genel olarak bol mayonez ve sos içeriklidir. Bunlarla beraber bazı salatalar şekerli soslarla bile servis edilmektedir. Bu sebepten dolayı, Prag’da bazı salatalar tek bir öğün yerine geçebilecek kadar lezzetli ve içeriklidir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Tarihin ve modern yaşamın etkileyici bir şekilde iç içe olduğu Avrupa’nın sayılı şehirlerinden biridir.Prag Kalesi(Prazsky Hrad), Prag’ın belgelenmiş en eski yerleşim yeri olup mutlaka görülmelidir.Hradcany Meydanı, Küçük Şehir (Mala Strana) olarak bilinen bölgenin merkezidir. Hradcany Bölgesi olarak bilinen bu yerleşim, Prag Kalesi’nin ana giriş kapısının karşısında bulunan açıklık alanda kurulmuştur. Bu meydanda görebileceğiniz en göze hitap eden yapı Başpiskoposluk Sarayı’dır. Bu saray yılda sadece Paskalya’dan önceki Perşembe günü açıktır. Bu sarayın hemen yanında ise Avrupa Sanatları Ulusal Galerisi(Narodni Galerie) bulunmaktadır. Eski Şehir (Stare Mesto), aynı zamanda şehrin tarihi merkezi olarak bilinen bölgesidir. Ortaçağ’ın bütün mimari özelliklerini yansıtan bu meydanda çok sayıda heykel, tarihi ve dini yapı dikkat çeker. Aynı zamanda Yahudi Meydanı (Josefov) da bu bölgede yer almaktadır. Şehrin en güzel yapılarından biri olan St. Nicholas Katedrali de yine bu bölgede yer almaktadır. Ancak bu bölgede yer alan etkileyici yapı Eski Belediye Binası’dır. Belediye Binası, meydanın güneybatısında kalan bir yapıdır. Astronomik Saat, Stare Mesto’da turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden bir tanesidir.Yahudiler için önemli bir yer olan Prag’da çok sayıda sinagog yer alır. Bunlardan en önemlileri Eski Sinagog (Stranova Synagoga), Maisel Sinagogu (Maiselova Synagoga), İspanyol Sinagogu (Spanelska Synagoga), Pinkas Sinagogu (Pinkasova Synagoga) olarak gösterilebilir.Aziz Vitus Katedrali(Katedrala Svateho Vita), Prag’ın en büyük ve en önemli kilisesidir. 1344 senesinde yapımına başlanan bu katedralin tamamlanması yaklaşık 600 sene sürmüştür. Eski Kraliyet Sarayı, Prag Kalesi’nin üçüncü avlusunun güney kesiminde yer almaktadır. 9. yüzyılda inşa edilmiş olan bu saray Bohemya Prenslerine ev sahipliği yapmıştır. Milhulka Barut Kulesi(Praşna vez Mihulka) isimli kule 15. yüzyıl sonlarında inşa edilmiştir. 20 metre yüksekliğinde olan bu kule 1982 senesinden itibaren simya, astronomi, savaş tarihi ve ortaçağ sanatı konulu sergilere ev sahipliği yapmaktadır.Wallenstein Sarayı(Valdstejnsky Palac), 30 yıl savaşlarının en önemli generallerinden biri olan Wallenstein için yapılmıştır. Nove Mesto(Yeni Şehir), 4. Karl’ın Roma Krallığına seçilmesinden sonra Prag’da çok hızlı bir nüfus artışı yaşanmıştır ve mevcut olan alan halka yetmez hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı yeni yerleşim yerlerine ihtiyaç duyulmuştur. Bunun üzerine 4. Karl 240 hektarlık bir alana planlı bir şehir kurdurtmuştur. Burası günümüzde de şehrin en önemli bölgelerinden bir tanesidir. Şehir etkileyici müzeleriyle de dikkat çeker. Dünya tarihinin ve Çek tarihinin detaylı bir şekilde sergilendiği Ulusal Müze, şehrin simgelerinden biri haline gelmiş ve dünya edebiyatına damga vurmuş yazar Franz Kafka’ya ait eşyaların sergilendiği Kafka Müzesi, ünlü Çek ressam Mucha’nın eserlerinin bulunduğu Mucha Müzesi şehirdeki en önemli müzelerdir.

Gece Ne Yapmalı?

Prag gece hayatı oldukça hareketlidir. Gece kulübü sayısı pub tarzı mekanlara göre daha azdır. Çünkü publar şehirdeki sosyal yaşam içerisinde de önemli bir yere sahiptir. Prag’da gece hayatında en çok göze çarpan farklılık ise, birbirini tanımayan insanların grupmuş gibi oturmasıdır. Çok kalabalık mekanlarda boş masa kalmadığında, diğer masalarda kalan boşluklara izin isteyerek oturmak mümkündür.Gece hayatında göze çarpan bir diğer önemli şey ise seyyar şarap satıcılarıdır. Hareketli noktalarda bulunan bu satıcılardan şarap almış, bankta veya yeşil alanlarda oturan pek çok insan görebilirsiniz.Pek çok farklı bölgede gece hayatının keyfini çıkarabileceğiniz mekanlar bulmak mümkündür. Ancak en çok mekanın yer aldığı Eski Şehir eğlence için vazgeçilmezdir.

Alışveriş

Prag’da dünya çapında üne kavuşmuş olan markaların mağazalarını, şehrin alışveriş caddelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bununla beraber, şehrin daha çok iç kesimlerinde, özellikle Eski Şehir olarak lanse edilen bölgede, daha çok ikinci el eşyalar da bulmanız mümkündür. Çek Cumhuriyeti bilindiği üzere kristalleri, porselenleri ve cam ürünleriyle oldukça ünlü bir ülkedir. Prag’da da bu ürünler alışveriş kültürünün önemli bir parçasıdır. Özellikle kurşun oranı oldukça düşük olan Bohemya kristalleri ülke genelinde olduğu gibi Prag’da da birçok yerde üretilip satılmaktadır. Avrupa’nın diğer kentlerinde olduğu gibi Prag’da da modayı yakından takip etme olanağınız bulunmaktadır. Özellikle Belediye Sarayı’ndan başlayıp Stare Mesto Neydanı, Mala Starana, Vaclav Meydanı gibi bölgelerde gerek Avrupa gerekse Prag modasını yakından takip edebileceğiniz pek çok satış yeri yer almaktadır.

Festivaller

Prag (Ocak ~ Festival)
Prag Bollywood Film Festivali

Prag (Ocak ~ Festival)
Prag Yemek Festivali

Prag (Ocak ~ Festival)
Prag Kış Festivali: Opera – Klasik Müzik festivali

Prag (Nisan ~ Festival)
Crashed Ice Festival (Kış sporları Festivali)

Prag (Mayıs ~ Festival)
Khamoro – World Roma Festival (Geleneksel – Kültürel Müzik)

Prag (Mayıs ~ Festival)
Prag Uluslararası Müzik Festivali

Prag (Haziran ~ Festival)
Prag Fringe Festival (Performans Sanatları)

Prag (Haziran ~ Festival)
Prag Salsa Festivali

Prag (Haziran ~ Festival)
Prag Yazarlar Festivali

Prag (Kasım ~ Festival)
Prag Uluslararası Caz Festivali

Önemli Yerler

Prague Castle (Prazsky Hrad)

Hradcany Meydanı

Charles Bridge (Karluv Most)

Stare Mesto (Old Town)

Josefov (Jewish Quarter)

St. Nicholas' Cathedral

Astronomical Clock (Prague Orloj, Prazsky Orloj)

Old-New Synagogue (staronova Synagoga)

Charles Köprüsü (karluv Most)

St. Vitus Cathedral (Katedrala sv Vita)

Eski Kraliyet Sarayı

Powder Kulesi (prasna Brana, Powder Gate)

Çek Ulusal Müzesi (narodni Muzeum)

Kafka Müzesi

Maisel Sinagogu

İspanyol Sinagogu

Pinkas Sinagogu

Wallenstein Palace Gardens (Zahrada Valdstejnskeho Palace)

Mucha Museum

Nove Mesto (New Town)

Havaalanı Ulaşım

Havaalanından şehre ulaşmanın en ucuz yolu otobüstür. Fakat yanınızda biraz Çek Korunası bulundurmalısınız. Varış salonunda bulunan toplu taşıma kulübesinden yada otobüs duraklarının yakınında bulunan satış makinesinden 32 Çek Korunası karşılığında bilet alabilirsiniz.Havaalanı Ekspres ile ;Bu otobüsler her 30 dakikada bir havaalanından hareket ederler. İlk sefer 05.46 da başlar ve son sefer ise 21.46 dadır. Ücreti 50 Çek Korunasıdır.Biletler sürücüden alınabilir. Otobüs sizi Dejvická ve Masarykovo nádrazí’deki tren ve metro istasyonlarına götürür ve son olarak da Prag'daki ana metro istasyonunda durur.Ayrıca otellerden havaalanına ulaşım sağlayan firmalar da varış istasyonundan bulunabilir. Yaklaşık olarak 400-500 Çek Korunası maliyetinde olup taksilere göre biraz daha ucuzdurlar.Şehre ulaşımın en rahat hali olan taksiyle şehre ulaşım 650 ile 800 çek korunası arasında değişen bir fiyat aralığına sahiptir.

Şehir Arama

Prag Otelleri

Prag Turları

Prag Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+