Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Roma Şehir Rehberi

Roma Foto Galeri

Genel Bilgi

İtalya'nın başkenti ve Lazio bölgesinin en büyük şehridir. Katolik Kilisesi'nin merkezi ve dünyanın en küçük ülkesi Vatikan da Roma sınırları içerisinde yer almaktadır. İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş şehrin kurulduğu tepelerin isimleri; Palatino, Aventino, Campidoglio, Quirinale, Viminale, Esquilino ve Celio'dur. 2800 yıla yakın bir tarihi olan şehir pek çok büyük devlete de başkentlik yapmıştır. Bu devletler; Eski Roma, Roma Krallığı, Roma Cumhuriyeti, Roma İmparatorluğu, Papalık Yönetimi, İtalya Krallığı ve İtalya Cumhuriyeti'dir. Roma'nın tersten yazılışı "Amor"un anlamı Aşk'tır. Bu nedenle Roma "Adında aşk saklı şehir" olarak da bilinmektedir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar nispeten serin geçer. Kış aylarında hava 0°C ile 10°C arasında, yaz aylarında ise 20°C ile 30°C arasında seyreder. Roma en fazla yağışı Ekim ve Kasım aylarında alır. En kuru dönemi ise Temmuz ayıdır.

Ne zaman gidilir?

Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklıkları gündüz 30 derece civarında, gece ise 20 derece civarındadır. Bu nedenle nispeten havanın daha ılıman olduğu Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları seyahat için daha elverişlidir. Ekim ayında yağışlar artsa da seyahate engel teşkil etmez.

Yeme İçme

Dünyaca ünlü İtalyan mutfağının en güzel örneklerini bulabileceğiniz geleneksel ve modern tatlar sunan sayısız restoran bulabilmek mümkündür. Özellikle deniz ürünlerinden lezzetler, risottolar, İtalyan pizzası ve vejetaryenlere özgü lezzetleriyle yerel restoranlar pek çok seçenek mevcuttur. Roma'da tadılması gereken diğer bir lezzet de meşhur dondurmalarıdır.İtalyan şarapları oldukça meşhurdur. Genelde Napoli bölgesinde daha yaygın olsa da, Roma'da da bazı restoranlarda yemek sonrasında Limoncello ikram edilir."La Pergola" ödüllü ve oldukça lüks bir restorandır. Burası için önceden rezervasyon yaptırılmalıdır. "Ristorante 2 Caminetto ise lezzetli İtalyan yemekleri sunan 50 yıllık bir aile restoranıdır.Hesabın %10'u kadar bahşiş bırakmanız beklenmektedir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Tarihi M.Ö 753'lere dayanan Roma, tam bir açıkhava müzesi görünümündedir. Roma İmparatorluğu'nun ve Katolik Kilisesi'nin merkezi olan Roma'da sayısız tarihi eser bulunmaktadır. Şehir her köşesinde sizi geçmişe götürecek bir ize mutlaka rastlarsınız. İnanılmaz bir tarihi yapıya sahip Roma meydanlar, dini yapılar, müzeler, parklar ve çeşmeleriyle ziyaretçilere pek çok turistik nokta seçeneği sunar. Şehri gezmek için en pratik yollardan biri Vespa kiralamaktır. Roma'da Vespa kullanımı çok alışıldık olduğundan, kiralarken motorsiklet ehliyeti sorulmamaktadır.Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan da Roma'da bulunmaktadır. Vatikan'da bulunan San Pietro Bazelikası'nın kubbesi Michelangelo tarafından tasarlanmıştır. İçerisinde sayısız heykel, kabartma ve resim bulundurur. El yazmalarından oluşan kütüphanesi, müzeleri ve Sistine Şapeli mutlaka görülmelidir. Roma'ya ait en güzel manzarayı buradaki kuleden seyredebilirsiniz. Papa'nın oturduğu Literano'da bulunan San Giovanni Bazilikası, dünyadaki en eski kilisedir. Campitelli'deki Piazza del Colosseo Meydanı'nda bulunan Colosseum, Roma döneminden kalma muhteşem bir yapıdır. Bu tarihi dev arena 5. yy'a kadar insanlar, aslanlar ve vahşi insanlar arasında, ölümün garanti edildiği gladyatör dövüşlerine sahne olmuştur. Tanrıların mabedi olarak bilinen "Pantheon" da şehirdeki en önemli yapılardan biridir. MS 119-128 seneleri arasında Hadrian tarafından bir tapınak olarak inşa edilmiş, 678 senesinde ise Hıristiyan Kilisesine çevrilmiştir. Günümüzde mimarlık derslerinde örnek yapılar arasında gösterilmektedir. Roma Devleti'nin merkezi olan Roman Forum içinde bulundurduğu tarihi eserlerle görülmesi gereken bir diğer noktadır.Ünlü İspanyol Merdivenleri şehirdeki en hareketli noktalardan biridir. Bu merdivenlerin yapılış amacı, 1510 senesinde Fransız kralı 15. Louis tarafından inşa ettirilen Trinita dei Monti Kilisesi ile Sistina yolunu birbirine bağlamakmış. Günümüzde ise bu merdivenler özellikle gençler ve turistler arasında çok ilgi görmektedir.Müze gezmeyi sevenler dünyanın en önemli arkeolojik koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Roma Ulusal Müzesini mutlaka gezmelidirler. Roma'daki en ünlü ve filmlere dahi konu olmuş yapı ise Trevi Çeşmesidir. Yapımı 30 yıl süren bu çeşmenin en dikkat çekici bölümü ortada yer alan Neptün figürüdür. Bir inanışa göre çeşmeye sırtınız dönük olarak omzunuzun üzerinden çeşmeye para fırlatırsanız, Roma'yı tekrar ziyaret edeceğiniz anlamına geliyor. Tiber nehri kenarında yer alan Campo dei Fiori meydanı ve meydanın ortasındaki Giardano Bruno'nun heykeli de görülmeye değerdir.Diğer önemli meydan ise Campo dei Fiori'nin yanı başındaki Navona Meydanıdır. Bu meydanın ortasında ise dünyanın 4 büyük nehri olan Ganj, Nil, Tuna ve Rio'nun betimlendiği bir çalışma bulunuyor.Roma'yı tam olarak gezebilmek için en az 3 gününüzü ayırmanız önerilmektedir.

Gece Ne Yapmalı?

Pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Roma'yı bir de gece ışıklandırmasıyla görmek ziyaretçilerin mutlaka yapması gerekenlerdendir. Şehirdeki tarihi yapılar gece ışıklandırmasıyla daha da etkileyici bir görünüme kavuşmaktadır. Akşam saatlerinde kentin en hareketli alanları gündüz saatlerinde de olduğu gibi Campo dei Fiori meydanı, Navona Meydanı ve İspanyol Merdivenleridir.Avrupa'nın en turistik başkentlerinden biri olan Roma'da gece eğlencesi için tercih edebileceğiniz çok sayıda mekan bulunmaktadır. "Alien" ve “Gilda" bu mekanlar arasında en hareketli olanlardandır. Caz müzik sevenler ise "Alexanderplatz"ı tercih edebilirler.

Alışveriş

Modada söz sahibi ülkelerden biri olan İtalya'nın başkenti de tekstil ürünleri bakımından oldukça zengindir. Pek çok ünlü İtalyan markasının mağazalarını bulabileceğiniz gibi, tasarım ürünler satan butik dükkanlar da alışveriş için oldukça güzel bir seçenektir. Ayrıca Roma yerel pazarlarıyla da ünlü bir şehirdir. Buradaki yerel pazarlarda pek çok tekstil ürününü ve hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Pazarlık yapmak da mutlaka işinize yarayacaktır. Campo dei Fiori meydanında öğlen saatlerine kadar bir açıkhava pazarı kurulmaktadır. Bu pazar hem alışveriş yapmak, hem de fotoğraf çekmek için fırsatlar sunar. Roma'dan hediyelik olarak alabileceğiniz en eğlenceli hediyelik, farklı biçim ve renklerde paketlenmiş makarnalardır.

Festivaller

Roma (21 Nisan ~ Festival)
Roma'nın Kuruluşu

Piazza di Siena (Mayıs ~ Festival)
Uluslararası At Yarışı ve Jumping Müsabakaları

Roma (Mayıs ~ Festival)
Uluslararası Tenis Şampiyonası - Bayan ve Erkek

Roma Sokakları (Temmuz - Ağustos ~ Festival)
Estate Romana Festivali: Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen dansçılar sokaklarda performanslarını sergilerler. Aynı zamanda bu dönemde tiyatro ve opera gösterileri de gerçekleştirilir.

Roma Sokakları / Trastevere (Temmuz'un son haftası ~ Festival)
Noantri Festivali: Bu dönemde büyük bir sokak yürüyüşü ve gösteriler gerçekleştirilir. Daha çok dini kökenli bir festivaldir ve 8 gün sürer. Dev bir hac farklı tarikatlara mensup kişilerce, geleneksel kıyafetler giyilerek taşınır. Bu dönemde Trastevere bölgesinde Geleneksel halk dansları gösterileri yapılır.

Roma Sokakları (Eylül ~ Festival)
Roma Europa: Avrupalı pek çok sanatçı festival süresince tiyatro oyunları ve konserler organize ederler.

Roma (29 Haziran ~ Festival)
San Pietro (Peter) ve San Paolo (St. Paul) Kutlamaları

Tiber Irmağı - Roma (Haziran'ın 2. yarısı - Temmuz ~ Festival)
Tevere Expo: Tiber Irmağı boyunca gerçekleştirilen fuardır.

Önemli Yerler

Colosseum (Colosseo)

Pantheon

San Giovanni

Vatican Museums (Musei Vaticani)

Campo De' Fiori

Trevi Fountain (Fontana dei Trevi)

Spanish Steps

Navona

Roma Ulusal Müzesi

Trastevere

Golden House Of Nero (domus Aurea)

Castel Sant'Angelo

Pincio

Trinita dei Monti Kilisesi

Goethe’nin Evi

Monumental Cemetery Of The Capuchin Brothers (cimitero Cappuccini)

Museo degli Strumenti Musicali

Ulusal Modern Sanat Galerisi (galleria Nazionale D'Arte Moderna)

Havaalanı Ulaşım

Fiumicino International Airport: Roma’nın en büyük havalimanıdır. Türkiye’den kalkan tüm Roma uçakları bu havaalanını kullanmaktadır. Şehre 35 kilometre uzaklığındadır. Havaalanı ile şehir merkezi arasında otobüs ve tren seferleri bulunmaktadır. Her gün tren terminalinden 05:52 – 22:52, havaalanından ise 06:36 – 23:36 saatleri arasında 30 dakikada bir hareket eden trenler ile yarım saatlik bir yolculuk ile şehir merkezine ulaşılabilmektedir. Otobüs için ise, Sithbusshutle firması, havaalanından 08:30 – 00:30 saatleri arasında ortalama her 45 dakikada bir şehir merkezine hareket eden otobüsler kaldırmaktadır.Ciampino International Airport: Şehir merkezinin güneydoğusunda yer alır. Şehrin en düşük maliyetli havalimanıdır. Fiumicino havalimanına göre şehir merkezine göre daha yakındır. Yaklaşık mesafesi 28 kilometredir. Şehir merkezine ulaşım için otobüs ve tren kullanılmaktadır. Tren için aktarma yapması gerektiğinden, otobüs daha fazla tercih edilmektedir. Şehir merkezine doğru sefer yapan dört farklı otobüs firması bulunmaktadır. Bunların en popüler iki tanesi ise Terravision ve Sitbusshuttle’dır. Gün içinde ortalama 45 dakikada bir otobüs seferleri yapılmaktadır.

Şehir Arama

Roma Otelleri

Roma Turları

Roma Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+