Samsun Şehir Rehberi
Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Samsun Şehir Rehberi

640X220
Samsun Hakkında
Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Orta Karadeniz’dedir. Çevresinde ise kuzeyinde Karadeniz, doğusunda ise Ordu, Amasya ve Tokat güneyinde ve batısında ise Sinop ve Çorum illeri bulunmaktadır. 17 tane ilçesi vardır. İlçeleri, Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik Çarşamba, Havza, İlkadım, Kavak, Lâdik, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü Yakakent’tir. Samsun’un plaka kodu ise 55’tir.
Samsun Bölgesini Keşfedin
Ne Tarz Bir Tatil
Masmavi deniziyle dikkat çeken şehirde yaz tatili geçirebilir, doğasıyla hayranlık uyandıran bölgelerde uzun yürüyüşler yapabilir ve bölgeye has mimari yapıları, tarihi alanları keşfedebilirsiniz.
İklim
İklimBulunduğu konumu nedeniyle iklim değişkenlik göstermektedir. Sahilde Karadeniz iklimi, iç kesimler ise dağlar nedeniyle karasal iklim özelliği göstermektedir. İlin genelinde bitki örtüsü ve ormanlık alanlar çok zengindir. Fakat ilçelerin iç kesimlerinde bu oran azalmaktadır. Kış aylarında yoğun kar yağışı ulaşımın aksamasına neden olmaktadır.
Ne zaman gidilir?
Bahar ayları ve yaz aylarında gitmek şehrin tadını çıkartmak açısından her zaman en iyi seçim olacaktır.
Samsun Otelleri
Tümünü Görüntüle
Yeme İçme
Samsun pidesi, keşkek ve tirit şehrin en meşhur yemekleri listesinde başı çekmektedir. Diğer yöresel lezzetleri karalana, yoğurtlu ve mısır çorbası, yazı çorbası, kıvratma, büryan, karmaç, hamur dolması, balcan turşusu, cızlama, poot, lepsi, tiliman, gaziyek turşusu, malakto, hamsili pilav, hamsili ekmek yöresel yemeklerden bir kaçıdır.
Gündüz Ne Yapmalı?
Festival zamanına denk gelirseniz festivallerde eğlenebilir, müzeleri, kaleleri gezebilir, anıtları ziyaret edebilirsiniz. Geldiğiniz mevsime göre yamaç paraşütü yapabilir, at binebilirsiniz.Yöresel yemeklerin tadına bakabilir, sevdiklerinize Samsun hatıraları alabilirsiniz.
Gece Ne Yapmalı?
Samsun’da gece hayatı daha çok Atakum bölgesinde yoğunlaşmıştır. Eğlence mekanları burada çok canlıdır.
Alışveriş
Samsun’dan keten bezinden yapılmış olan giysiler, el işlemeli örtüler, taze meyve ve sebzeler, süt çökeleği, Bafra nokulu, fındık, yün kazaklar ve dokunmuş şalvarları sevdiklerinize ve kendinize hediye edebilirsiniz.
Samsun Turları
Tümünü Görüntüle
Havaalanı Ulaşım
Samsun Çarşamba Havalimanı şehre havayolu ulaşımı konusunda hizmet vermektedir. Havalimanının şehre olan uzaklığı ise 30 dakika süredir. Havalimanı Çarşamba ilçesinde yer almaktadır. İlçeden merkeze ulaşım havaş adı verilen araçlarla, taksilerle, araç kiralama ve havayolu şirketinin servisleriyle kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+