Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Selanik Şehir Rehberi

Selanik Foto Galeri

Genel Bilgi

Selanik, Yunanistan’da bulunan ve bu ülkenin en büyük ikinci şehridir. Aynı zamanda burası Yunan Makedonyası bölgesinin de yönetim merkezidir. Bizim için Selanik’in en önemli yanı ise Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olmasıdır. Selanik şehri milattan önce 315 senesinde Makedonya Kralı Cassander tarafından kurulmuştur. Bugün ki Thermi bölgesine kurulan bu şehir Makedonya Krallığı’nın yıkılmasından hemen sonra, milattan önce 168 senesinde Roma Cumhuriyeti’nin hâkimiyeti altına girmiştir. İlerleyen zamanla birlikte, Egnatia Yolu üzerinde olan bu şehir Avrupa ve Asya arasında önemli bir ticaret merkezi halini almıştır.1997 senesinde Avrupa kültür başkenti seçilmiştir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Selânik Akdeniz İklimine sahiptir. Şehrin kuzeyi Balkan iklimi etkisi altında kaldığı için kışlar daha soğuk geçer. Yunanistan'ın diğer kesimlerine göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 20-30 °C arasında seyreder. Kış aylarında ise 0°C ile 10°C arasında seyreder.

Ne zaman gidilir?

Selanik yılın her mevsimi ziyaret edilebilecek bir şehirdir. Şehrin ılıman iklimi buna müsaittir. Ancak yaz aylarında çok daha yoğun olur. Bunun nedeni festivallerin sayısının yaz aylarında daha fazla olması ve kış aylarının balkan iklimi nedeni ile daha soğuk olmasıdır.

Yeme İçme

Selanik tarihi yapısı ve coğrafi dokusu sebebiyle çok farklı mutfak kültürlerini sürekli bünyesinde barındırmış bir şehirdir. Günümüzde bile Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanmış mübadelenin izleri yemek kültürü açısından halen gözlenmektedir. Özellikle tatlı konusunda oldukça geniş seçenekler sunan bir mutfaktır. Bu tatlılardan en başta gelenleri Selanik Usulü Peynir Tatlısı, Hindistan Cevizli Selanik Tatlısı, Selanik Kurabiyesi ve Barbuşka Tatlısıdır. Bunların dışında balık da yemeklerin önemli parçalarındandır. Şehirde bir çok balık restoranı hizmet vermektedir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Selanik’te en başta görülmesi gereken yer, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün evidir. Atatürk’ün çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği bu ev konum olarak Aya Dimitriya Mahallesi’nde yer almaktadır. Bu evin hemen bitişiğinde ise Türk Konsolosluğu bulunmaktadır. Selanik’in en popüler noktalarından biri de İzmir’deki Kordon’a benzeyen Paralia bölgesidir. Şehrin kalbinin attığı bu bölge kafeler, restoran ve eğlence mekanlarıyla dikkat çeker. Paralia’nın sonuna kadar yürüdüğüzde bir başka önemli nokta olan Beyaz Kule karşınıza çıkacaktır.Beyaz Kule, Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Mimarının ise Mimar Sinan olduğu söylenmektedir. Bu kule günümüzde de Selanik’in simgesi olarak gösterilmektedir. Rotunda; yapımına 306 yılında başlanmış bu yapı İmparator Galerius için inşa edilmeye başlamıştır, ancak daha sonra kilise olarak kullanılmış. Osmanlı döneminde ise camiye çevirilen yapı daha sonra tekrar kilise olarak kullanılmaya başlanmıştır.Galerius Zafer Takı, Galerius, 4. yüzyılda Roma İmparatoru idi. Roma tarihi için oldukça önemli bir imparator olan Galerius’un anıtı Selanik’te bulunmaktadır. Her sene binlerce ziyaretçiye kapılarını açan bu mezar, Selanik için oldukça önemli yerlerdendir.Agios Dimitrios Kilisesi, Roma Döneminin önemli imparatoru ise Aziz Dimitrius’a ithaf edilmiştir. Şehirde gezebileceğiniz iki önemli müze yer almaktadır. Bunlar Çağdaş Sanatlar Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’dir.

Gece Ne Yapmalı?

Selanik’te gece hayatı doyasıya yaşanmaktadır. Gece hayatı ve müzik şehrin olmazsa olmazları arasındadır. Saat 23.00 sularında başlayan eğlence, sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir. Bununla birlikte Selanik, rembetiko dinlemek için de oldukça önemli bir yerdir. Bununla beraber şehirde bulunan tavernalar da gece hayatının önemli bir parçasıdır. Özellikle Kastra ve civarında bulunan bu tavernalarda Yunan eğlencesine şahit olabilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle yaz mevsiminde, gece gezinti yapan tekne barlar da Selanik gece hayatının önemli parçalarındandır.

Alışveriş

Selanik’te alışveriş kültürü genel olarak esnaf ve yerli üreticiler üzerine kuruludur. Şehrin her bir yanında çok çeşitli bir halde küçük dükkânlar bulunmaktadır. Alışveriş için önemli yerlerden biri Timiski Sokağı’dır. Daha çok lüks butiklerin bulunduğu bu sokakta oldukça şık tasarımlar bulabilirsiniz. Alışveriş için bir başka önemli nokta ise Egnatis Caddesi’dir. Bunların yanı sıra, şehrin hemen her yanında hediyelik eşya satan dükkanlar da bulunur. Genellikle el sanatları ürünlerinin yoğunlukta olduğu bu dükkanlarda bir çok şey bulabilirsiniz.

Festivaller

Selanik (Nisan ~ Festival)
Selanik Oyun Festivali

Selanik (Kasım ~ Festival)
Selanik Uluslararası Film Festivali

Önemli Yerler

Agios Dimitrios Metro Station

Thessaloniki State Museum Of Contemporary Art

Arkeoloji Müzesi

Arch Of Galerius

Rotunda

White Tower Of Thessaloniki

Atatürk’ün Evi

Atatürk Müzesi

Aristotelous Square

Eleftherias Square

Thermaikos Körfezi

Ladadika

Agora

Jewish Museum of Greece

Spor Müzesi

Ote Tower

Selanik Sinema müzesi

Bizans Duvarları

Şehir Merkezi Thessaloniki

Havaalanı Ulaşım

Selanik Havaalanı şehrin 15 kilometre güneyinde bulunmaktadır. Buradan şehir merkezine ulaşımı iki şekilde yapabilirsiniz. Bunlar taksi ve otobüs seçenekleridir. Havaalanının çıkış kapısının önündeki duraklardan kalkan otobüsleri kullanarak, yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuk sonucunda şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Gerek havaalanının içinde bulunan ofislerden, gerekse havaalanının dışında bekleyen taksileri kullanarak da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 25 – 30 dakika sürmektedir.

Şehir Arama

Selanik Otelleri

Selanik Turları

Selanik Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+