Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Sivas Şehir Rehberi

Sivas Foto Galeri

Genel Bilgi

İç Anadolu Bölgesi'nin nadide şehirlerinden olan Sivas, İpek Yolu güzergahlarının kesişim noktasında yer alıyor. Yüksek platolardan başlayan şehir topraklarının Yukarı Kızılırmak'tan başlayarak Doğu Anadolu'ya kadar devam eden geniş bir uzantısı bulunuyor.Roma döneminde Sebasteia ismiyle anılan şehir, tarihsel dokusunun yanı sıra coğrafi unsurlarıyla da son derece beğeni topluyor. Kaplıcalar, yaylalar, göller ve mesire alanları bölgenin görülmeye değer turistik değerlerini simgeliyor. Divriği, Gemerek, Akıncılar ve Kangal ise şehrin başlıca büyük ilçelerini oluşturuyor. Anadolu tarihini anlatan şehri daha yakından görebilmek ve doyasıya tatil yapabilmek için siz de hemen Sivas uçak biletleri için araştırmalarınıza başlayabilirsiniz. Online ortamda Sivas uçak bileti sorgulama işlemi yaparak gün içerisinde düzenlenen uçuşlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ne Tarz Bir Tatil

Tarih ve kültür turizmi

İklim

Kendi bölgesine has bir iklim türü görülen Sivas'ta, genel açıdan İç Anadolu Bölgesi'nin sert karasal hava koşulları hakim oluyor. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı olan şehirde yıllık yağış miktarı 411 mm civarını bulabiliyor. Şehir üstelik engebeli yapısı, yüksekliği, basınç farkı ve kuzey rüzgarlarına açık oluşu nedeniyle mikroklima alanı özelliği de gösteriyor.

Ne zaman gidilir?

Orta Anadolu'nun sert hava koşulları ile karşı karşıya kalan şehirde kış ayları soğuk ve çetin; yaz ayları, sıcak ve kavurucu şekilde geçiyor. Sıcaklıkların yavaş yavaş kendini göstermeye, doğanın canlanmaya başladığı ilkbahar ayları ise şehirde gezebilmeye en ideal dönemleri oluşturuyor. Nisan ve Mayıs gibi bahar başlangıcı dönemlerinde Sivas uçak bileti alabilir ve böylelikle şehirde daha doyumsuz bir gezi fırsatı elde edebilirsiniz. Dilerseniz erken rezervasyon haklarınızdan faydalanarak kendinize ucuz Sivas uçak bileti bulabilme şansı yaratabilirsiniz.

Yeme İçme

Yöresel dokusunu mutfak kültürüne aktarmayı başaran Sivas, zengin bir yemek çeşitliliği ile öne çıkıyor. Sebze, et ve hamur işi gibi farklı gruplarda pişirilen yemekler, eşsiz sunumlar eşliğinde servis ediyor. Madımak, yuvarlak köfte, lahana musakkası, saç kebabı ve Divriği pilavı, Sivas'ın en meşhur lezzetlerine dikkati çekiyor. Şehrin hemen hemen her köşesinde satışa sunulan kazan simidi ise çıtır lezzeti ve iştah açan hoş görüntüsü sayesinde büyük ilgi görüyor. Konforlu yolculuk imkanı veren Sivas uçuş seferleri sayesinde kolaylıkla seyahatinizi gerçekleştirebilir ve şehrin farklı bölgelerine konuşlanmış olan restoranlarda yöresel lezzetlere şahit olabilirsiniz.

Gündüz Ne Yapmalı?

Kültürel ve coğrafi dokularının harmanlanmasıyla muazzam bir şehir hüviyeti kazanan Sivas'ta tarihin her evresine ait izlere rastlamak mümkün oluyor. Selçuklu ve Cumhuriyet tarihi dönemlerine ait olan mimarı yapıtlar, gündüz vakitlerinde gezebileceğiniz durakların başında geliyor. Sivas uçak bileti fiyatı seçeneklerinden yararlanarak şehre gezi planlayabilir ve görülmesi gereken turistik değerleri dilediğiniz şekilde gezebilirsiniz. Gezi rotanızın başına dinsel ve tarihsel öneme sahip olan camileri, türbeleri ve medreseleri ekleyebilirsiniz. Gezinizin diğer günlerinde ise yeşilin ve maviliğin iç içe geçtiği bol oksijenli yaylalara çıkabilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Anadolu Yarımadası'nın tarihi şehirlerinden olan Sivas'ın gece hayatı daha çok kültürel yönde gelişme gösteriyor. Şehrin merkezi noktasında ve ilçelerinde yer alan türkü bar ve canlı müzik mekanları, gerek gençlerin gerekse yetişkinlerin hoş vakitler geçirmesine aracılık ediyor. Eskikale Caddesi'nde karşınıza çıkan Balkon Cafe, gençlere canlı müzik etkinlikleri düzenliyor. Örtüpınar Mahallesi'nde bulunan Meram Saz Evi ise gelen ziyaretçilerini türkü programları sayesinde büyülüyor. Kampanyalı Sivas uçak bileti fiyatları ile avantajlı yolculuk geçirebilir ve şehrin yöreye özgü kültürel gece mekanlarında doyasıya eğlenebilirsiniz.

Alışveriş

Geniş bir alan üzerine yayılmış olan Sivas'ta, gelen ziyaretçilerin tercih edebileceği pek çok alışveriş seçeneği öne çıkıyor. Belediye Çarşısı ve Bankalar Caddesi çevresine konuşlanmış olan mağazalar, gelen misafirleri alışveriş, eğlenme ve gezme gibi pek çok alanda tatmin ederken, hem alışveriş yapmanıza hem de doyasıya eğlenmenize katkıda bulunuyor. Şehrin merkezinde yer alan Polat Alışveriş Merkezi ise kıyafet, aksesuar ve gıda gibi pek çok alandaki ihtiyacınızı karşılıyor. Uçak şirketlerinin sağladığı ucuz Sivas uçak bileti fiyatları sayesinde bütçenize hitap eden bir bilet alarak ulaşım sağlayabilir ve şehirde keyifli alışverişler yapabilirsiniz.

Festivaller

( ~ Festival)

( ~ Festival)

( ~ Festival)

( ~ Festival)

( ~ Festival)

Önemli Yerler

Çifte Minareli Medrese

Divriği Kalesi

Gemerek Sızır Şelalesi

Kangal Balıklı Kaplıcası

Gürün Gökpınar Köyü

Şifaiye (Buruciye) Medresesi

Gök Medrese

Eğriçimen Yaylası

Aşık Veysel Müzesi

Kadı Burhaneddin Türbesi

Havaalanı Ulaşım

Turistik değerleriyle geçmişten beri önemini korumaya devam eden şehre, farklı uçak firmaları aracılığıyla her gün sıklıkla Sivas uçuşları gerçekleştiriliyor. Havayolu ulaşımında 1957 yılında hizmete açılan ve günümüzde yeni terminal binasıyla faaliyetlerini devam ettiren Sivas Nuri Demirağ Havalimanı önem kazanıyor. Modern mimari hatlara sahip olan ve Sivas kalkışlı uçuşlar için birçok ihtiyacınıza cevap olan havalimanının 3.000.000 kişilik yolcu kapasitesi bulunuyor. Sivas iç hat uçuşları sunan terminalden Türkiye'nin pek çok şehrine havayolu bağlantısı sağlanıyor. Terminal üzerinden Sivas dış hat uçuşları için de yine uçuş hizmetleri düzenleniyor.Şehre yapılan uçuşları takip ederek belirlediğiniz bir tarihe kolaylıkla biletinizi satın alabilirsiniz. Yolculuk gününe kadar online olarak check-in işleminizi yapabilir ve böylelikle zaman alıcı uzun kuyruklarda bekleme derdine son verebilirsiniz. Yolculuğa bağlı bir sorun yaşadığınızda uçak firmanızdan iptal iade koşulları ile listelenmiş ulaşım haklarınızı isteyebilirsiniz. Bagaj limiti konusunda aklınıza takılan soruları müşteri hattını arayarak öğrenebilirsiniz. Havalimanına iniş yaptıktan sonra da araç kiralama, otobüs, taksi veya servis araçlarınız tercih ederek kolaylıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir Arama

Sivas Otelleri

Sivas Turları

Sivas Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+