TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Sofya Şehir Rehberi

Sofya Foto Galeri

Genel Bilgi

Sofya, Bulgaristan’ın başkentidir. Vitosha ve Lyukin dağları arasında olan bu kent, Sofya Vadisi üzerinde kuruludur. Bu şehir ülkenin hem politik hem kültürel hem de ekonomik merkezi konumundadır. Yemyeşil doğası, dünya çapında meşhur sıcak ve soğuk kaplıca suları ile yaklaşık 7000 sene önce keşfedildiği varsayılan bu şehir, Avrupa kıtasının en eski yerleşim merkezlerinden bir tanesi olarak lanse edilir.Sofya oldukça eski bir tarihe sahiptir. Milattan önce yedinci ve sekizinci yüzyıllarda bu bölgede Serdi isminde Trakyalı bir kabilenin yaşadığı söylenmektedir. Balkan yarımadasında peşi sıra zaferler kazanan Roma ise Trakyalılar’ın bu bağımsızlığına son vermişlerdir. Romalılar hakimiyet altına aldıkları bu bölgeye, idari ve askeri düzen oturtmak için Serdika ismini vermişlerdir. Kelime anlamı olarak Serdiler’in şehri anlamına gelen bu şehir, oldukça önemli bir idari ve ticari merkez olmuştur. Sofya kenti 3 Nisan 1879 tarihinde ise Bulgaristan’ın resmi olarak başkenti ilan edilmiştir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Ilıman kara iklimi görülür. En yüksek sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos'ta olup, 30 dereceye kadar çıkabilmektedir. Kışları oldukça soğuktur. Kışın hava sıcaklığı ortalaması 0°C civarında seyreder. Baharlar ise yağışlı geçer. En fazla yağmur Mayıs ve Haziran aylarında görülür.

Ne zaman gidilir?

Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ayları Sofya'ya seyahat için en uygun zamanlardır. Bu aylarda Sofya en canlı dönemlerini yaşar. Festivaller çoktur ve hava sıcaklıkları da elverişlidir.

Yeme İçme

Sofya'da uzun bir tarihe sahip olan Bulgar mutfağının tüm lezzetlerini tadabileceğiniz çokça restoran bulunmaktadır. Her bütçeye uygun restoranların bulunduğu şehirde Orta Doğu mutfağından Avrupa mutfağına kadar pek çok seçenek de yer almaktadır.Ayrıca dünyaca ünlü fast-food restoranları da şehirde hizmet vermektedir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Aziza Sofia Kilisesi, 4 – 6 yüzyıllar arasında inşa edildiği söylenmektedir. Bu yapı, Sofya’da yer alan Doğu Ortodoks kiliselerinin en eski olanlarından bir tanesidir.Aziz George Rotunda Kilisesi, 4. yüzyıldan kalma bir eserdir. Burası Sofya’da bulunan en eski yapı olma özelliğini bünyesinde bulundurur. UNESCO tarafından da koruma altına alınmış olan bu yapı dikkat çekici bir mimariye sahiptir.Alexander Nevsky Katedrali, 1878 senesinde Çar 2. Alexander Türk egemenliğine baş kaldırıp Bulgaristan’ın özgür olması için yapılan savaşta ölen Rus askerlerinin onuruna yapılmış bir kilisedir. Bu katedral adeta Sofya’nın bir sembolüdür.Ulusal Arkeoloji Müzesi, 15. yüzyılda inşa edilmiş olan Büyük Cami’nin içerisinde kurulu halde olan bu müzede Trakya İmparatorluğu, Yunan ve Roma dönemlerine ait sanat eserleri, çeşitli tarihi kalıntılar ve değerli objeler sergilenmektedir. Kodi Seyfullah Efendi Camii, 1576 senesinde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Bu caminin önemli bir özelliği, Sofya’da günümüzde hâlen bozulmadan işlevine devam eden tek cami olmasıdır.Duvarları Kuran’dan ayetlerin yazılı olduğu kaligrafik süslerle donatılmış olan bu cami, ibadet zamanları dışında turistlere ziyaret için açıktır.Ulusal Sanat Galerisi, Bulgaristan’ın en geniş kapsamlı sanat koleksiyonuna sahip olan galerisidir. Çarlık Sarayı’nın içerisinde olan bu galeride yaklaşık olarak 60,000 sanat eseri sergilenmektedir.Ulusal Tarih Müzesi, Balkanların bilinen en büyük ulusal tarih müzesidir. 650,000’den fazla sergi alanının yer aldığı bu müzede tarih öncesinden günümüze değin Bulgaristan’ı ele alan eserler bulunmaktadır.Sofya Hayvanat Bahçesi, 36 hektar üzerine kurulmuş olan bu alan, 1 Mayıs 1888 tarihinde kraliyet kararnamesi ile yaptırılmıştır. Bulgaristan’ın en kapsamlı ve en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğini taşımaktadır. Boyana Kilisesi, Sofya’nın 8 kilometre güneyinde bulunmaktadır. UNESCO Dünya Miras Listesinde de bulunan bu kilise üç farklı yapıyı bünyesinde bulunduran bir dini komplekstir. Burası Bulgaristan’da yer alan en önemli tarihi turistik mekanlardan bir tanesidir.Vitosha Dağı, Sofya’nın 10 kilometre kuzeyinde yer alan oldukça heybetli bir dağdır. Şehir merkezinden kalkan otobüslere binerek, yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk sonucunda bu bölgeye varabilirsiniz. Bu dağ aynı zamanda, Bulgaristan’ın en büyük orman ve doğal parkını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Gece Ne Yapmalı?

Sofya’da oldukça hareketli bir gece hayatı vardır. Ziyaretçilerine neredeyse 24 saat boyunca dur durak bilmeyen bir eğlence vaat etmektedir. Şehirde çok fazla sayıda disko, bar, gece kulübü, pub bulunmaktadır.

Alışveriş

Sofya’da alışveriş kültürü daha çok el işleri ürünleri, süs eşyaları, antikalar ve çeşitli yerel müzik aletleri üzerine kuruludur. Sofya’da alışveriş açısından en önemli yer Vitosha Bulvarı’dır. Burası şehrin en lüks mağazalarının bulunduğu bulvardır. Buradaki Graf Ignatiev ve Rakovski sokaklarında en göz alıcı ve en pahalı butikleri bulmanız mümkündür.Şehrin Chiprovtski bölgesi de, burada üretilen yün kilimler ve çeşitli diğer el işleri ürünleriyle bilinmektedir. Burada gerek kendiniz için, gerekse sevdikleriniz için oldukça güzel hediyelik ürünler bulabilirsiniz. Bu tür ürünler için Krakra Sokağı da oldukça önemli bir yerdir.

Festivaller

Sofya (Mart ~ Festival)
Sofya Uluslararası Film Festivali

Sofya (Nisan ~ Festival)
Sofya Jazz Festivali

Sofya (Mayıs ~ Festival)
Bulgaristan Salsa Festivali

Önemli Yerler

Aziza Sofia Kilisesi

St. George Kilisesi

Alexander Nevski Katedrali

Arkeoloji Müzesi

Kadi Seyfullah Efendi Camii

Ulusal Kültür Sarayı

Ulusal Tarih Müzesi

Boyana Kilisesi

Rilski Manastırı

Mount Vitosha

Sofia Hayvanat Bahçesi

Havaalanı Ulaşım

Sofya Havaalanı şehir merkezinin 10 kilometre doğusunda yer almaktadır. havaalanından şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz vasıtalar otobüs, taksi ve araç kiralamadır.Sofya Havaalanı’ndan şehir merkezine, terminal 1’in çıkışında bulunan otobüs duraklarından 84 numaralı otobüs ile ya da terminal 2’nin çıkışında bulunan 284 numaralı otobüs ile 30 dakika sürecek bir yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler saat 05.00 – 23.00 arasında hizmet vermektedir.Taksi ile de şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Gerek terminallerin içinde bulunan ofislerden gerekse terminal çıkışlarında sıralı halde bulunan taksilerden birine binerek, oldukça kısa bir sürede şehir merkezine ulaşmanız mümkündür.Tüm bunların dışında araç kiralayarak da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havaalanında şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz aracı kiralayarak Sofya şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir Arama

Sofya Otelleri

Sofya Turları

Sofya Uçak Bileti