Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Stuttgart Şehir Rehberi

Stuttgart Foto Galeri

Genel Bilgi

Ülkenin güneybatısında yer alan Stuttgart Baden-Württemberg Eyaleti’nin başkenti ve ülkenin en kalabalık altıncı şehridir. Neckar Nehri ve Kara Orman'a oldukça yakın olan şehir zengin bir bitki örtüsüne sahiptir.Stuttgart araba denince ilk akla gelen şehirdir. Otomobil endüstrisiyle meşhur şehir çok gelişmiş bir sanayiye sahiptir. Dört tekerlekli araç ve motorsiklet ilk olarak bu şehirde üretilmeye başlanmıştır. Ünlü otomobil markaları Mercedes-Benz ve Porsche'a ait müzeler şehirde en çok ilgi çeken yerlerdendir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve az yağışlı geçmektedir. En soğuk ay Ocak ayıdır. Kış aylarında ortalama sıcaklık 0°C civarındadır. Gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki fark zaman zaman çok fazla olabilir. Yaz aylarında ise hava sıcaklığı ortalaması 20°C civarındadır.

Ne zaman gidilir?

Stuttgart'ı ziyaret etmek için en ideal dönem, Nisan - Ekim arasıdır. Bu dönemde hava hem çok soğuk olmaz hem de yağışlar kısmen daha azdır.

Yeme İçme

Geleneksel Alman mutfağının yanı sıra, Stuttgart kendine özgü bir mutfağa da sahiptir. Laugenbrezeln (kraker), Maultauschen (hamburger eti, yumurta, soğan, baharat gibi ürünlerden yapılan bir yiyecek), Swabian Roast (bir çeşit kavurma) ve soğan keki kente özgü lezzetlerden bazılarıdır. Dünya mutfaklarından pek çok seçenek de şehirde bulabilecekleriniz arasındadır.Şehirde dönerciler, büfeler ve çok sayıda fast-food restoranı da hizmet vermektedir. Zamanını yemek için harcamak istemeyenlerin tercih edebileceği bu noktalarda her bütçeye uygun yiyecek bulmak mümkündür.İçecek olarak ise farklı çeşitlerdeki biraları ve Stuttgart birasını deneyebilirsiniz.

Gündüz Ne Yapmalı?

Ülkenin güneyinde bulunması sebebiyle İkinci Dünya Savaşı'nda yoğun bombardıman altında kalan şehir, yoğun restorasyon çalışmaları geçirmiştir. Stuttgart Avrupa'nın en yeşil kentlerinden biridir. Modern mimarisiyle Almanların mühendislik zekasını ortaya koymaktadır.Stuttgart denilince ilk akla gelen şey araba olduğu için kente gezmeye araba müzelerinden başlayabilirsiniz. Mercedes Benz ve Porsche müzelerinin yanı sıra Gottlieb Memorial da mutlaka gezilmelidir.Kenti dolaşmaya tren istasyonundan başlayabilirsiniz. Her yerde yönlendirme yapan sarı levhalarla yolunuzu kaybetmeden kenti gezebilirsiniz.Kentin tarihi merkezinde bulunan Altes Schloss (Eski Saray) 10. yy'a tarihlenir. 18. yy'da inşa edilen Neues Schloss (Yeni Saray) oldukça etkileyicidir. Bu yapı günümüzde devlet adamlarına ev sahipliği yapmaktadır. Eğer şehrin batısına doğru giderseniz, ormanın içindeki Schloss Solitude (Yalnızlık Sarayı) görebilirsiniz. Ludwidgsburg sarayı ise botanik bahçeleri ile göz kamaştırmaktadır.Sanata ilgi duyuyorsanız, Ruben ve Rembrandt'ları Eski Eyalet Müzesinde (Alte Staatsgalerie), 20.yy eserlerini ise Yeni Eyalet Müzesinde (Neue Staatsgalerie) görebilirsiniz.Çok sayıda park ve bahçenin bulunduğu şehirde yapay göl etrafında vakit geçirmek de yapabilecekleriniz arasındadır. Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçeleri'nde ise pek çok hayvan ve bitki türünü görme fırsatını yakalayabilirsiniz.Kenti tepeden izlemek için Stuttgart'ın sembolü olan 217 metrelik Televizyon kulesine çıkabilirsiniz.Bunların yanı sıra Kara Orman'a yapılan trekking turlarına ya da şarap bağları turlarına katılabilirsiniz. Biraz daha vaktiniz varsa Constance Gölü'ne gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Oldukça hareketli bir gece hayatına sahip olan şehirde mekan sayısı da oldukça fazladır. Pek çok mekanda su bedavadır. Ancak mekanlar oldukça pahalıdır. Bazı mekanlara girmek için şık giyimli olmanız gerekmektedir.Tercih edebileceğiniz bazı mekanlar:- Perkins Park- Zapata- Proton- M1 Stuttgart- Move Club- Alasitas- Mono- Bett- TO-12- Muttermilch- Zwölfzehn- Universum

Alışveriş

Königstrasse, Stuttgart'ın en uzun ve önemli alışveriş caddesidir. Dünyaca ünlü markalardan yerel ürünlerin satıldığı dükkanlara kadar pek çok ürün bulmak mümkündür. Schlossplatz yakınlarındaki Königsbau Passagen'in tasarım dükkanlarına mutlaka uğramalısınız.Alışveriş mağazalarının yoğun olduğu bir başka nokta ise Ben Quarter adlı yerdir. Burada her türlü ürünü bulmak mümkündür.Ayrıca şehir bazı alışveriş merkezlerine de ev sahipliği yapar. Bunlar Galeria Kaufhof, Breuninger, Karstadt ve Königsbaupassagen'dir.

Festivaller

Stuttgart (Ekim ~ Festival)
Cannstatter Volksfest

Stuttgart (Nisan - Mayıs ~ Festival)
Animasyon Filmleri Festivali

Stuttgart (Temmuz ~ Festival)
Stuttgart Açıkhava Caz Festivali

Stuttgart (Temmuz ~ Festival)
Bohnenviertelfest Müzik Festivali

Stuttgart (Ağustos ~ Festival)
Stuttgart Yaz Festivali

Stuttgart (Eylülün başı ~ Festival)
Stuttgart Şarap Festivali

Önemli Yerler

Mercedes Benz Museum

Porsche Museum

Wilhelma Zoo

Schlossplatz

New Castle (Neuss Schloss)

Old Castle (State Museum of Wurttemberg)

Market Holü

König Strasse

Theodor Heuss caddesi

Schillerplatz

Golfanlage Schloss Nippenburg

Wilhemspalais

New Kalesi (neuss Schloss)

Stuttgart Art Museum

Kuntsmuseum

Albatros Flugmuseum

Stuttgart TV Tower

Kara Orman ve Constance Gölü

Schloss Rosenstein

Ludwigsburg Bahnhof

St. Eberhard Kilisesi

Neckar Park

Havaalanı Ulaşım

Leinfelden-Echterdingen havaalanından Stuttgart merkezine gitmenin en iyi yolu ucuz, temiz ve güvenli olan Public Transporttur. S-Bahn, S2 ya da S3 tren yolu hattı sizi 27 dakikada Stuttgart merkezine ulaştırır.Biletinizi havaalanının alt katlarında bulunan otomatlardan ve istasyondan temin edebilirsiniz.Biletler trene binmeden önce istasyonda bulunan turuncu kutularda onaylattırılmalıdır. Birçok otobüs hattı da mevcuttur. Taksiler de havaalanında beklemektedir ve en hızlı bağlantı şeklidir.

Şehir Arama

Stuttgart Şehir Haritası

Stuttgart Otelleri

Stuttgart Turları

Stuttgart Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+