TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Varşova Şehir Rehberi

Varşova Foto Galeri

Genel Bilgi

II. Dünya Savaşı’nda hemen hemen her yapı yerle bir olmuştur ve kent harabe haline gelmiştir. Varşova, 1991 senesi itibari ile komünizmin çöküşünün ardından, her alanda yatırım alanı haline gelmiştir.Polonya'nın 2004 yılında Avrupa Birliği'ne katılmasıyla başkent, tarihinin en büyük ekonomik patlamasını yaşamaya başlamıştır. Polonya’nın en büyük alışveriş merkezi Varşova'dadır. Çarpık kentleşmenin olmadığı tarih, sanat ve kültür başkenti olan kent, tipik bir Orta Avrupa şehridir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Ülkede yaz ayları sıcak, kışları soğuk ve uzun sürer. Yaz aylarında sağanak yağışlar çok sık görülür. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalaması -5°C ile 0°C arasındadır. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalaması 20°C ile 25°C arasındadır.

Ne zaman gidilir?

Mayıs, Haziran, Eylül ayları iklimsel nedenlerden (kışların çok soğuk yazların ise yağışlı geçmesinden) dolayı daha uygundur.

Yeme İçme

Şehirde çok sayıda kaliteli restoran hizmet vermektedir. Yerel lezzetlerden ünlü dünya mutfaklarına kadar pek çok lezzeti bulabileceğiniz Varşova’da yemek yemek ilginç ve eğlenceli bir deneyim olabilir. Çünkü bazı restoranlar “yiyebildiğin kadar ye” menüleri sunmaktadır. Bu menüler yerel lezzetlerin pek çoğunu tatmak için en ideal yöntemdir. Ayrıca yemek fiyatları çok pahalı değildir. Şehirde özellikle İtalyan mutfağı ön plana çıkmaktadır.

Gündüz Ne Yapmalı?

İkinci Dünya Savaşı sırasında %80’i yıkılmış olan şehir adeta küllerinden doğmuştur. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Eski Kent (Stare Miasto) şehrin en etkileyici noktasıdır. Kraliyet Kalesi şehirde yer alan en eski yapılardandır. Varşova Tarih Müzesi savaştan kalma koleksiyonlara ev sahipliği yapar ve ülkenin simgesi haline gelmiştir.Eski Kent ve modern şehri birbirine bağlayan 4 km. uzunluğundaki Kraliyet Yolu da önemli tarihi noktalara ev sahipliği yapmaktadır. Burada halka açık en eski park olan Sakson Bahçeleri yer alır. Yine bu yola oldukça yakın Chopin Müzesi de ünlü bestecinin hayranlarının mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. 700000’den fazla eserin sergilendiği Ulusal Müze de şehrin en önemli noktalarındandır. Şehirde yer alan bir başka önemli nokta ise Lazienki Parkı’dır. İsmini kralların yazlık olarak kullandığı Lazienki Sarayı’ndan alan park eski kraliyet bahçesidir. Şehirde yer alan 15. Yüzyılda inşa edilmiş St. John Katedrali de görülmeye değerdir. St. Anna Kilisesi ve Kutsal Haç Kilisesi de şehirde yer alan tarihsel öneme sahip dini yapılardır.Getto Bölgesi, savaşın izlerini gözler önüne seren Powiak Hapishane Müzesine ve Avrupa’nın en büyük Yahudi Mezarlığı’na ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkezi ve en kalabalık noktası olan Nowy Sait tarihi binalarla süslenmiş bir alışveriş caddesidir.

Gece Ne Yapmalı?

Renkli ve hareketli bir gece hayatı olan kentte kendinize göre bir mekan bulmanız hiç zor olmayacaktır. Sródmiescie bölgesinde yer alan ul. Mazowiecka isimli caddede yoğunlaşan gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir.

Alışveriş

Şehrin en önemli alışveriş noktası etrafı tarihi binalarla süslü Nowy Swait isimli caddedir. Dünyaca ünlü markalardan yerel alışveriş dükkanlarına kadar pek çok şeyi burada bulabilirsiniz.Chmielna, Marszalkowska ve Jerozolimskie şehrin diğer önemli alışveriş caddeleridir. Elektronik eşyalardan geleneksel kıyafetlere kadar yüzlerce çeşit ürünü bu caddelerde bulabilirsiniz.Eski Kent Bölgesi ise hediyelik eşyalar satın almak için en uygun yerdir.

Festivaller

Varşova (Mart ~ Festival)
Varşova Karnavalı

Varşova (Mart ~ Festival)
Topienie Marzanny: Baharın gelişinin kutlandığı festivaldir.

Varşova (Mart ya da Nisan ~ Festival)
Ludwig van Beethoven Easter Festival: Ludwig van Beethovenanısına düzenlenen konser, konferans ve sergi etkinlikleridir.

Varşova (Nisan ~ Festival)
J&S Cup Tenis Turnuvası

Varşova (Haziran - Temmuz ~ Festival)
Mozart Festival

Varşova (Temmuz – Ağustos ~ Festival)
Varşova Yaz Caz Günleri

Varşova (Temmuz - Ağustos ~ Festival)
Chopin Yaz Konserleri

Varşova (Eylül ~ Festival)
Varşova Sonbahar Klasik Müzik Festivali

Varşova (Eylül - Ekim ~ Festival)
Monteverdi Opera Festivali

Varşova (Ekim ~ Festival)
JVC Jazz Jamboree

Önemli Yerler

Palace of Culture and Science

Old Town (Warsaw)

Eski Şehir Meydanı

Royal Kalesi

Laznieki Parkı

Belweder Sarayı

Kraliyet Yolu

Nowy Swiat Street

St. John's Cathedral

Varşova Tarih Müzesi

Saxon Bahçeleri

Chopin Müzesi

Holy Cross Church

Getto Bölgesi

Yahudi Mezarlığı

Frideric Chopin's Monument

Katyn Müzesi

Modern sanat müzesi

Marie Curie Müzesi

St. Anne's Church

Powiak Hapishane Müzesi

Zlote Tarasy

Zlote Tarasy

Havaalanı Ulaşım

Şehirde yer alan Frederic Chopin Havalimanı’ndan kent merkezine giden 175 numaralı otobüs ile şehre gidebilirsiniz. Yolculuk 30 ile 45 dakika arasında değişmektedir. Ayrıca 1 Haziran 2012’de açılan Havalimanı Metro İstasyonu ile de şehre gitmek mümkündür. S3C ile şehir merkezine direkt, S3S ve S2 metroları ile de şehir merkezine yürüme mesafesinde olan Sródmiescie bölgesine gidebilirsiniz. Yolculuk 20-25 dakika kadar sürmektedir.Taksi ile havalimanından şehre gitmek için ise 40 Zloty ücret ödemek gerekmektedir.

Şehir Arama

Varşova Otelleri

Varşova Turları

Varşova Uçak Bileti