TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Venedik Şehir Rehberi

Venedik Foto Galeri

Genel Bilgi

Kuzey İtalya'nın doğusunda, Adriyatik Denizi'nin kıyılarında kurulu olan Venedik, 118 adacıktan oluşur. Bu adacıkları birbirine bağlayan 170 kanal ve 400 köprü bulunur. Romantizmin kenti olarak da bilinen Venedik, labirentimsi daracık sokakları, gösterişli sarayları, kiliseleri, kanalları ve köprüleri ile rüya gibi bir şehirdir. Ortaçağ'ın bitimiyle önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş olan şehir, tarihte Avrupa'nın en önemli ticaret okullarına da ev sahipliği yapmıştır.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi

İklim

Sıcaklığı genel olarak 13-14 derece arasındadır. Kış aylarında sıcaklık 3-4 dereceye kadar düşmektedir. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 23 derece civarındadır. Yaz aylarında şehir genelde çok yüksek sıcaklıklar yaşamaz. Gün içinde sıcaklıklar 25 - 27 civarında değişir.

Ne zaman gidilir?

Her mevsim gidilebilir turistik bir şehirdir. Ancak Nisan ayı gibi havaların ısınması ile birlikte şehirdeki hareketlilik de artmaktadır. Nisan- Ekim arası dönem şehrin imkanlarından faydalanabilmek açısından en uygun dönemdir.Ayrıca şehrin en fazla turist çektiği dönemlerden biri de Şubat ayı sonlarıdır. Çünkü bu dönemde Venedik Karnavalı kutlanmaktadır. 800 yıl önce kutlanmaya başlanan bu karnaval dönemi kentteki eğlencenin ve görsel şölenin doruğa ulaştığı zamandır.

Yeme İçme

Venedik'te pek çok yerde türlü türlü makarnalar, spagettiler, pizzalar ve bir çok peynir çeşidi ile yapılmış yemek türleri bulmak mümkündür. Bu deniz kentinde ıstakoz, ahtapot ve balık gibi deniz ürünleri oldukça lezzetlidir. Bunun yanında Venedik'e özgü olan sirke ve soğanlı sardelyeyi (Sarda in Saor) mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Venedik usulü biftek ve yanında enginar da tadılması gereken lezzetlerdendir.

Gündüz Ne Yapmalı?

Sular üstüne kurulmuş bu muhteşem şehir, ziyaretçileri adeta büyüler. Bir lagünün içindeki 188 adacıktan oluşan ve karaya dar bir yolla bağlanan Venedik'te 170 kanal ve bu kanalları birbirine bağlayan 400 köprü vardır. Venedik deyince, yapılması akla ilk gelen şey gondol turudur. Gondola alternatif minik tekneler ile de kanal turu yapabilirsiniz. Ancak Gondol kadar etkileyici olmayabilir. Gondol turunun içinde genelde birer kadeh şarap ikramı da bulunmaktadır. Venedik'i keşfe gondol turu ile başlarsanız, mutlaka Büyük kanaldan geçersiniz. Bu kanal 3.800 metre uzunluğunda olup, genişliği yer yer 30 - 70 metre arasında değişmektedir. Yüksekliği yaklaşık 5 metre civarında olan kanalın her iki tarafında da 12. - 18. yüzyıldan kalma konutlar, antrepolar ve kamu binaları yer almaktadır. Büyük kanal üzerindeki en eski köprü Rialto köprüsüdür. Burası aynı zamanda çok hareketli bir alışveriş mekanıdır. Kentteki diğer önemli köprü ise Dükler Sarayı ve Yeni Hapishane arasında kapalı olarak inşa edilmiş olan Barok tarzındaki Hasret (İç çekiş) Köprüsüdür. Dükler Sarayı, gotik tarzda yapılmış olan oldukça gösterişli bir yapı.San Marco Meydanı İtalya'nın en geniş meydanı olup, 175 metre uzunluğunda, 82 metre genişliğindedir. Alanın denize yakın tarafında birer tane sütun yer alır. Birinin üzerinde St.Marco'dan önce şehrin korucusu olan Bizans Kraliçesi Teodora'nin heykeli diğerinin üzeride ise Kentin koruyucusu St.Marco'yu sembolik olarak temsil eden ve Venedik'in de sembolü olan bronz bir aslan heykeli yer alır. San Marco Kilisesi'nin giriş kapısının üzerinde 1204'deki Haçlı seferleri sırasında İstanbul'dan getirilen 4 bronz atın kopyası bulunmaktadır. Kiliseyi gezdikten sonra Saat Kulesi ve Kulenin terasındaki bronz döküm olarak yapılan çanı görebilirsiniz. Bu çanın yanında ellerindeki balyozlarla saat başı çana vuran iki erkek heykeli yer alır. Kulenin tepesinden Venedik Manzarası harikadır. Venedik'te mutlaka ara sokaklarda dolaşmalı ve labirent sokaklarında kaybolmalısınız. Eğer Venedik'te 3-4 gün kalıyorsanız, Burano ve Murano adalarına günü birlik gidebilir, Murano adasondaki cam fabrikalarında cam işçiliğini ve cam üfleme sanatını yakından görebilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Sular üstünde bulunan şehir gece ışıklandırmasıyla mükemmel bir hal alır. Dilerseniz saatlerce yürüyerek bu güzel şehirde muhteşem bir gece geçirebilirsiniz. San Marco Meydanı ve çevresi de her daim hareketli olan bir bölgedir. Bu güzel kentin gece hayatı da son derece hareketlidir. Bir çok bar ve kulübe sahip bu kentte sürekli bir eğlence hakimdir. Palazzo Delle Prigioni canlı caz konserleri dinlemek isteyenler için doğru bir adrestir. Harry's isimli bar ise oldukça pahalıdır.

Alışveriş

Rialto köprüsünün arka tarafındaki küçük pazarlarda bir çok Venedik eşyasını bulabilirsiniz. Venedik'ten alınabilecek başlıca şey Maskelerdir. Karnavallarda kullanılan, farklı yüz ifadelerini simgeleyen rengarenk maskeler her yerde karşınıza çıkacaktır. Deri eşyalar, cam ve kristaller Venedik’ten alabileceğiniz diğer hediyelik eşya ceşitleridir. Cam heykelcikleri Murano'dan da alabilirsiniz. Zaten Venedik'te satılan bütün cam heykelcikler burada yapılır ve bu ada cam işçiliğiyle dünyaca ünlüdür. Bunların dışında şehrin içinde de alışveriş için bir çok dükkanı ziyaret edebilirsiniz. Mercerie ve Frezzeria, şehrin popüler alışveriş bölgeleridir. San Marko meydanı ve Rialto köprüsü civarında ise bol bol renkli tezgahlar ile karşılaşabilirsiniz.

Festivaller

Venedik (Şubat sonu ~ Festival)
Venedik Karnavalı: Maskeler ve kostümlerle özdeşleşmiştir.

Venedik (Ağustos sonu – Eylül başı ~ Festival)
Venedik Film Festivali

Venedik (25 Nisan ~ Festival)
San Marco Festivali: Festival San Marco Bazilikası’nda başlar ve gondol yarışları ile devam eder. Bu festivalde erkekler eşlerine ve sevgililerine çiçek alırlar.

Venedik (5 Mayıs ~ Festival)
• Festa Medioevale del vino Soave Bianco Soave: Ortaçağ esintileri taşıyan festivalde geleneksel müzik ve tiyatro gösterileri yapılır.

Venedik (Mayıs ~ Festival)
Vogalonga: 3.000’in üzerinde kişinin katıldığı kürek yarışlarıdır. Bu popüler kürek yarışları San Marco’dan Burano’ya devam eder ve Cannaregio’dan geçilerek Büyük kanal’da sona erer. Topla 32 km yol yapılır.

Venedik (Haziran ayının ilk Cumartesi günü ~ Festival)
Serenissima: Offshore Grand Prix motorboat yarışı

Venedik (Temmuz’un 3. Haftası ~ Festival)
Redentore Festivali: Dini öğeleri içerisinde barındıran bir festivaldir. Gondol yarışları yapılır. Akşam saatlerinde ise havai fişek gösterileri yapılmaktadır.

Venedik (Temmuz sonu – Eylül başı ~ Festival)
Opera Festivali: Bu dönem süresince devam eden müzik, performans sanatları etkinlikleridir.

Venedik (Ekim ~ Festival)
Venedik Maratonu

Venedik (21 Kasım ~ Festival)
Festa della Madonna della Salute: Gondollar ile Grand Canal’dan Santa Maria Bazilikası önünden geçiş yapılarak şükran sunulur. 1631 senesinden beri devam eden bir gelenektir.

Önemli Yerler

St. Mark's Meydanı (piazza San Marco)

St. Mark'S Basilica (basilica Di San Marco)

Doge'S Sarayı (palazzo Ducale)

St Mark'S Campanile (campanile Di San Marco)

St. Mark's Saat Kulesi (torre Dell'Orologio)

Büyük Kanal

Academy Galerisi (galleria Dell'Accademia )

Rialto Köprüsü (ponte Di Rialto)

Sighs Köprüsü (ponte Dei Sospiri)

Ca'D'Oro (palazzo Santa Sofia)

Mocenigo Sarayı (palazzo Mocenigo)

San Simeone Piccolo kilisesi

Ulusal St Mark'S (biblioteca Nazionale Marciana) Kütüphanesi

Ca'Rezzonico

Doğal Tarih Müzesi

Goldoni'S House (casa Goldoni)

Frari (basilica Di Santa Maria Gloriosa Dei Frari)

Murano ve Burano adaları

Arkeoloji Müzesi

Mercerie ve Frezzeria Alışveriş Bölgeleri

Havaalanı Ulaşım

Marco Polo Havaalanı şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezine ulaşım için alternatiflerinizi bulunmaktadır. Taksi ile 15 – 20 dk’lık bir ulaşımla şehir merkezine varılır. ATVO Bus(sarı hat) aracılığı ile, 30 dakikada bir kalkan seferlerle 20 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. ACTV Bus ile bu yolculuk 30 dakika sürmektedir. Venedikte bulunan diğer havalanı ise Venice Treviso Airport’tur. Şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan bu havaalanından ATVO Bus ile yaklaşık 1 saatte şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir Arama

Venedik Otelleri

Venedik Turları

Venedik Uçak Bileti