Tatil Sepeti Mobil Uygulama
TatilSepeti.com
Uygulamada Aç

Tatilsepeti.com Çağrı Merkezi’ni haftanın 7 günü, 09:00 - 24:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

444 44 20

Zürih Şehir Rehberi

Zürih Foto Galeri

Genel Bilgi

İsviçre'nin en büyük kenti olan Zürih, adını kenti çevreleyen Zürih gölünden alır. Tüm dünyada bankacılık denilince ilk akla gelen kent olan Zürih, 19.yy'da olduğu gibi günümüzde de Avrupa'nın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biridir.Kozmopolit bir dünya kenti olarak, tüm dünyada gerek temizliği, gerek düzeni gerekse doğal güzellikleriyle beğenilmektedir.Açık bir vadi üzerinde yükselen Zürih, Limmat Nehri üzerine ve Zürih Nehri'nin ucuna yerleşmiş bir kenttir.

Ne Tarz Bir Tatil

Kültür Turizmi ve Kış Turizmi

İklim

Normal ve ılıman iklim şartlarına sahip olan Zürih'te nem oranı oldukça düşüktür. Gündüz hava sıcaklıklarının 19-25 derece arasında değiştiği Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları, yılın en sıcak dönemleridir.Kış mevsiminde ise gündüz sıcaklıkları 2-7 derece arasında değişmektedir.

Ne zaman gidilir?

Hava sıcaklıklarının ve mevsimin ılıman olması Zürih'i her mevsim ziyaret etmeyi mümkün kılar. Ancak şehrin en güzel zamanları Bahar ve yaz aylarıdır.

Yeme İçme

Geleneksel İsviçre mutfağı yemeklerinden tatmak isterseniz, Burgermaister Schwert (süt danası etinden yapılan, özel soslu bir yemek) ve Bratwurst deneyebilirsiniz. Ayrıca küflü peynir ile sunulan ve patatesten yapılan “Gnocci” de güzel bir seçenek olabilir.İsviçreliler için sütün ayrı bir önemi vardır.Bir çeşit gazoz olan "Rivlla" da bile süt bulunmaktadır.Eski bir fabrikadan restorana çevrilmiş olan Blaue Ente çok şık ve kaliteli bir restorandır. Kronenhalle'de ise Orta avrupa mutfağından seçenekler bulabilirsiniz. Bunlar ile beraber dünya mutfaklarından en iyi örnekleri sunan pek çok seçenek de bulunmaktadır.

Gündüz Ne Yapmalı?

Küçük bir şehir olan Zürih’i yürüyerek dolaşabilir turistik noktalarını görebilirsiniz. Şehri gezmenin diğer bir yolu da bisiklet kiralamaktır. Kentin her yerinden ücretsiz olarak bisiklet kiralamanız mümkündür.Gün içinde yeşile doyacağınız bir bölge olan Backer Park'ına gidebilir ya da şehrin içindeki etkileyici yapıları gezebilirsiniz. 853 senesinde Alman kralı Louis tarafından yaptırılmış olan Fraumünster Kilisesi görülmeye değerdir. Ünlü mimar Marc Chagall tarafından yapılmış 5 adet vitray pencerenin de bulunduğu kilisede şehrin koruyucu azizleri Felix ve Regula freskleri de ilgi çekicidir. Şehir tarihi açısından öneme sahip Grossmünster ve Avrupa’nın en büyük saatini bulunduran St. Peterskirhe de görülmeye değerdir.Kunsthaus Müzesi Avrupa’nın en önemli ressamlarının eserlerine ev sahipliği yapar. Ellinin üstünde müze bulunan şehir tam anlamıyla bir kültür kentidir.Old Hammer Mill, ülkedeki en eski su değirmenidir. Burada çalışan demircileri ve bu demirciler tarafından yapılan çok sayıda eseri görmek mümkündür.Einsdein'de bulunan Goldapfel Schabock Ekmek Fırını 19. yüzyıla ait tarihi bir yapıdır. Fırın malzemeleri ve tahta eşyalar, eski fırıncılık kültürünü yansıtır.Zürih Opera Evi ve Tonhalle Konser Salonu opera, bale ve klasik müziğin yaşandığı Avrupa'nın önde gelen yerlerindendir.Zürih’e yakın kayak tesislerine giderek Alplerde kış sporları da yapabilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?

Zürih, gece hayatının doyasıya yaşandığı şehirlerden biridir. Büyük ya da küçük eğlence, sessiz ya da gürültülü bir gece arayanlar için farklı seçenekler mevcuttur.Akşam yemeğinden sonra kulübe dönüşen Saint Germen, hafta sonları İsviçreliler'in akın ettği Acqua ya da Club Q tercih edebileceğiniz mekanlardan sadece bir kaçıdır.Zurih-West'te yer alan barlar, kent eğlencesi ve müziğinin çok daha fazla yaşandığı mekanlardır. Mannerbad ve Frauenbad'de bulunan eğlence mekanları, daha popüler eğlence sunar ve daha turistiktir.Gece, Avrupalı sanatseverlerin de gözdelerinden biri olan Opera'da konser dinleyebilirsiniz.Konser salonları, dans klüpleri ve barları ile Zürih'de geceler çok eğlenceli geçer.

Alışveriş

Tarihi Bahnhoffstrasse Caddesi, Avrupa'nın da en popüler alışveriş merkezlerinden biridir.Zürih denince akla ilk gelenlerden biri saattir. Bu şehirde, saat sanayi çok meşhurdur. Bunun dışında çakı ve giyim eşyası satın alabilirsiniz. Özellikle Zürih şehrine özel bir şeyler satın almak isterseniz, kaşmir ve ipek olabilir. Şehirde çok sayıda Silk&Cashmere mağazası bulunmaktadır.Alışverişte biraz daha özgün şeyleri tercih ediyorsanız, her cumartesi günü göl kenarındaki Bürkliplatz'da renkli bir bit pazarı kurulmaktadır.

Festivaller

Zurih (Haziran ~ Festival)
Caliente! Müzik Festivali

Zurih (Ekim ~ Festival)
Expovina Şarap ve Yemek Festivali

Zurih (Temmuz ~ Festival)
Ironman Switzerland Triathlon

Zurih (Ekim ~ Festival)
JazzNoJazz Festivali

Zurih (Ağustos ~ Festival)
“Street Parade” Elektronik Müzik ve Dans Festivali

Zurih (Haziran ~ Festival)
Zürih Festivali: Klasik Müzik, Performans Sanatları, Opera

Zurih (Eylül ~ Festival)
Zürih Film Festivali

Önemli Yerler

Fraumunster

Kunsthaus Zurich

Sihlcity

Fluntern Mezarlığı (freidhof Fluntern)

Zurichhorn Parkı

Grossmunster

St. Peter Kilisesi

Augustinergasse

Niederdorf

Lindenhof

Bahnhofstrasse

Paradeplatz

Zurih Belediye Binası (rathaus)

İsveç Ulusal Müzesi

Urania Observatory

Lakeside Parks

Bruno Weber's Vineyard

Çin Bahçesi

Jacob Kahve Müzesi

Buehrle Müzesi

Old Hammer Mill

Havaalanı Ulaşım

Zürih Havaalanı İsviçre’nin en büyük ve en yoğun havaalanıdır. Havaalanı şehir merkezinden trenle 12 dakika uzaklıktadır. Trenler her 10-15 dakika aralığında hareket etmektedir fakat sabahın erken saatlerinde ve geceyarısı saatlerinde daha az sıklıkta hareket etmektedir.Bu yüzden hareket saatleri için programa bakmak faydalı olabilir. Merkez istasyon olan Hauptbahnhof ‘a yolculuk için bilet 6.20 İsviçre Frangı tutarındadır. Bir çok otobüs hattı havaalanına bağlıdır ve Winterthur bölgesine erişim sağlar.

Şehir Arama

Zürih Otelleri

Zürih Turları

Zürih Uçak Bileti

Biz Sizi Arayalım

Konu başlığına göre sorumlu olacak departmanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle lütfen ilgili konu başlığını doğru şekilde seçiniz.

+